Hemoroidy (řitní městky)

Autor: MUDr. Roman Fraško Ph.D.

Hemoroidy jsou zvětšené a rozšířené žilní pleteně v konečníku, mohou být vnější (zevně patrné) i vnitřní. Jejich nejčastějšími projevy jsou svědění, krvácení, dyskomfort a bolest při vyprazdňování, výhřez, event. u zevních hemoroidů bolestivá akutní trombóza. Hlavní roli při jejich vzniku hraje nesprávný životní styl s nízkým příjmem vlákniny, nedostatkem pohybu, zvýšený nitrobřišní tlak, podílí se i genetické faktory. Vedle farmakologické léčby existuje i řada zákroků k jejich odstranění.

Co jsou to hemoroidy

Správný lékařský termín pro rozšířené žíly v oblasti konečníku je hemoroidy, event. haemorrhoidy, z řeckého Hirmorroides flebes (haima = krev, rheo = téci). Lidový český název je zlatá žíla, mezi laickou veřejností se však mnohem více vžilo nespisovné označení hemeroidy.


Hemoroidy jsou nejčastějším onemocněním na světě. V mládí bývají vzácné, s věkem jich přibývá a trpí jimi zhruba 50 % populace nad 50 let. Postihují stejně muže i ženy, některé statistiky uvádějí větší výskyt u mužů.


Výskyt a typ hemoroidů

Oblast, kde se hemoroidy vyskytují se označuje jako anální (řitní) kanál, jedná se o poslední 2-3 cm tlustého střeva. Pod sliznicí konečníku a kůží řitního otvoru se nacházejí bohaté žilní pleteně. Za určitých okolností se tyto žíly mohou rozšiřovat, plnit se krví a vytvářet uzly (jde vlastně o obdobu křečových žil na dolních končetinách).

Hemoroidy rozlišujeme vnější a vnitřní.

Vnější hemoroidy

Nacházejí se kolem řitního otvoru. Většinou jsou nebolestivé, pokud se v nich ovšem nevytvoří krevní sraženina, nebo jiná komplikace.

Vnitřní hemoroidy

Obvykle vznikají kolem stěn řitního kanálu. V případě že se zvětšují, mohou se po stolici vysouvat ven z konečníku, nebo dokonce zůstávat mimo konečník stále. Typickým příznakem hemoroidální nemoci je odchod jasně červené krve. Samotné hemoroidy nebolí, pouze pokud dojde k jejich zánětu, nebo trombose.

obr hemoroidy 01

Etiologie - příčiny vzniku hemoroidů

  1. Vrozená nedostatečnost žilní stěny.
  2. Poruchy vyprazdňování- při zácpě, ale i průjmech pacient napíná břišní lis, což vede k přetlaku v žilním řečišti a zvýšenému plnění žilních pletení.
  3. Profesionální faktory- zaměstnání v sedě nebo ve stoje, velká fyzická námaha. Dále i některé sporty, např. cyklistika nebo zvedání těžkých zátěží v posilovně.
  4. Místní faktory a přetlak v řečišti a přítocích velké jaterní žíly (tzv. portální hypertenze). Při těhotenství děloha tlačí na pánevní žíly, dochází k městnání krve a vzniku hemoroidů – jedná se o nejčastější příčinu hemoroidů u žen. Také nádory v malé pánvi mohou stejným způsobem tento stav vyvolat.
  5. Nezdravý způsob života (obezita, kouření, špatné stravovací návyky s nízkým příjmem tekutin, nedostatek vlákniny ve stravě a nadměrná konzumace dráždivé stravy, nadměrné požívání alkoholu, stres). Dále nedostatečná hygiena oblasti konečníku.

Jaké jsou nejčastější příznaky hemoroidů

Krvácení jasně červenou krví je prvním a téměř pravidelným příznakem vnitřních hemoroidů. Krev se může objevovat nejprve na toaletním papíře nebo leží na stolici anebo kape do mísy. Zpočátku bývá krvácení malé, se zhoršováním nálezu se zvětšuje. Dokonce se někteří pacienti kvůli tomu mohou stát chudokrevnými a v některých případech si toto onemocnění dokonce vyžádá neodkladnou operaci.

Prolaps (výhřez) - projevuje se v pokročilejších případech. Podslizniční vazivo v řitním kanále je velmi řídké, závěsný aparát hemeroidů se uvolňuje, a proto naplněné hemoroidální uzle při tlačení na stolici vyhřeznou. Zprvu se prolaps spontánně upravuje, u pokročilých onemocnění se objevuje i po kýchnutí, námaze, při chůzi. V posledním stadiu zůstává trvalý a nelze jej vrátit zpět.

Pálení, svědění a vlhnutí konečníku - při prolapsu hemoroidů se hlen ze sliznice dostane na kůži v okolí konečníku, vzniká vlhkost v této oblasti a dochází k mokvání kůže, svědění, vzniku ekzémů.

Pocit neurčitého, tupého tlaku, způsobený přeplněním hemoroidálních uzlů krví. Dále pocit nedokonalého vyprázdnění stolice.

Bolest v konečníku není obvyklým příznakem, ukazuje na akutní komplikaci. Může se vyskytovat, pokud jsou vnitřní hemoroidy trombózované (ucpání cévy krevní sraženinou) nebo zaškrcené nebo je přítomna řitní trhlina.

Tmavá nebo sražená krev, nebo krev přimísená ve stolici, může být také hemoroidálního původu, ale není to typické a původ krvácení v těchto případech bývá obvykle ve vyšších partiích střeva, které je proto nutné vyšetřit.

Kdy s hemoroidy k lékaři

Při prvním výskytu potíží je na místě vždy lékařské vyšetření. To je dále nezbytné při krvácení, častém nucení na stolici, obtížném odchodu stolice, déle trvajícím průjmu, střídání zácpy a průjmu, při zjištění jasně červené krve ve stolici.

Doprovází-li tyto potíže nechutenství, hubnutí či bolesti břicha, je návštěva lékaře nutná co nejdříve. Obecně platí, že hemoroidy, u nichž se již projevily některé komplikace, jsou po zklidnění a zvládnutí těchto komplikací indikované k odstranění chirurgickým zákrokem.

Stupně podle pokročilosti

I. stupeň:
Hemoroidy lehce prolabují (vyhřezávají) z řitního kanálu, projevují se zpravidla krvácením.

II. stupeň:
Uzle při stolici vyhřezávají, po vyprázdnění se samy vrací zpět.

III. stupeň:
Výhřez uzlů může nastat nejen po stolici, ale i při stání a chůzi. Prolaps se spontánně nevrací zpět, bývá pocit tlaku, svědění, pálení.

IV. stupeň:
Trvale prolabované hemoroidy, které již nelze vrátit zpět s komplikacemi jako jsou záněty trhliny. Sliznice je v důsledku chronického dráždění ztluštělá. Pacienty obtěžuje hlavně pocit vlhkosti a mívají tlak v konečníku a ekzémy.

Určení správné diagnózy - vyšetření hemoroidů

Pro určení správné léčby je potřebné zjistit rozsah, velikost a stav hemoroidů. Někdy, zejména při krvácení, je nutné vyšetření celého tlustého střeva, případně i další pomocná vyšetření. Kromě hemoroidů se totiž v tlustém střevě mohou vyskytnout zánětlivá onemocnění, nádory nebo jiná onemocnění, které je třeba léčit přednostně.

Základem je důkladná lékařem odebraná anamnéza (krvácení, výhřezy, tupá bolest, svědění, pálení atd.).

Vyšetření per rektum – lékař vyšetří konečník pohmatem, použije k tomu znecitlivující gel, který nanese na rukavici.

Anoskopie - je vyšetření oblasti řitního kanálu a dolní části konečníku zrakem pomocí krátké trubičky z průhledného plastu. Dají se dobře diagnostikovat i malé uzly. Toto vyšetření je v případě hemeroidů přesnější než vyšetření rektoskopické (tj. vyšetření pomocí zraku zavedením delší kovové trubičky- rektoskopu, umožňuje vyšetření celého konečníku).

Jestliže pacient krvácí a je starší 40 let, doporučuje se endoskopické vyšetření celého tlustého střeva, tj. kolonoskopie k vyloučení jiné závažné příčiny krvácení.

Onemocnění, která mohou mít podobné příznaky, jako hemoroidy (diferenciální diagnóza)

Při vyšetření je nutno vyloučit další onemocnění konečníku – anální fisuru (trhlinku), perianální absces (zánětlivé onemocnění v oblasti konečníku, resp. řitě, kdy vzniká dutina naplněná hnisem), zpravidla následovaná píštělí.


Je třeba si uvědomit, že nález hemoroidů nevylučuje ještě další onemocnění tlustého střeva, proto se provádějí výše zmíněná vyšetření.


 

obr hemoroidy 02

Komplikace při onemocnění hemoroidy

Hemoroidy jsou v klidovém stavu měkké, elastické, narůžovělé a nebolestivé. Někdy však mohou nastat komplikace:

  • Silné krvácení jasně červenou krví. Stává se po obtížném vyprázdnění, může se opakovat a pacient se stává chudokrevným. V tomto případě je třeba chirurgický zákrok.
  • Trombóza vnitřních hemoroidů, často je zároveň provázena zánětem. Hemoroid zduří, je rudý, bolestivý, může vyhřeznout. Vzniká spasmus (mimovolné sevření) svěračů, vyšetření per rektum je bolestivé, někdy pro bolest nemožné. Trombóza se může rozšířit i na další uzle, které jsou vyhřezlé a uložené kolem konečníku, výrazně bolestivé, znemožňují nemocnému i chůzi. Je možné postupovat konzervativně, tj. led, klid na lůžku, analgetika (léky tišící bolest, s event. protizánětlivým účinkem), studené koupele. Často je však vhodné dát přednost chirurgické operaci.
  • Strangulace - jestliže trombotizované hemeroidy mají větší rozměry, při zatlačení na stolici jsou vypuzeny navenek, svěrače konečníku se stáhnou a nedovolí návrat zpět. Nastane uskřinutí hemoroidálních uzlů. Nejsou-li ihned vráceny do řitního kanálu, dochází k nezvratným změnám a jejich odumření. Klinicky má uskřinutí bouřlivý začátek, je výrazně bolestivé. Hemoroidy mají tmavězelenofialové až černé zbarvení. Bývá přítomno celkové zhoršení stavu – teploty, septický stav. Provedení akutní klasické operace je v tomto případě nevyhnutelné.

Prevence vzniku hemoroidů

Pokud hemoroidy nepůsobí obtíže, nevyžadují léčení. Je však třeba zachovávat určité zásady.

Péče o pravidelné vyprazdňování je zcela zásadní. Při zácpě totiž musí pacient značně a na delší dobu zvýšit tlak břišních svalů, což vede k přetlaku v žilním řečišti a tvorbě nebo zvětšování hemoroidů. Při průjmu má časté nucení na stolici a dochází paradoxně ke stejnému efektu. Je vhodné, aby stolice byla pravidelná, formovaná, jedenkrát denně.

Toho docílíme úpravou životosprávy a režimovými opatřeními. Potrava musí obsahovat dostatek vlákniny:

  • ovoce
  • zeleninu
  • obilné vločky
  • otruby, apod.

Pokud vaše strava tyto složky postrádá, je možné zakoupit vlákninu ve formě prášku nebo tablet (např. jablečná nebo řepná vláknina, psyllium apod.). Zároveň s tím je nezbytný dostatečný příjem tekutin, tedy 2-3 litry denně.


Pokud chcete vyvolat po ránu vyprazdňovací reflex, zkuste vypít sklenici vlažné vody. Používání projímadel se doporučuje omezit jen na nejnutnější případy.


Důležitý je také pravidelný pohyb:

  • turistika
  • plavání
  • cvičení

Naopak sport, který vyžaduje dlouhé setrvání vsedě, jako je cyklistika, vhodný není.

Pro zajímavost relativně častý zlozvyk, kterým je čtení na toaletě velmi často, téměř pravidelně vyvolává nebo zhoršuje hemoroidy. Při čtení pacient totiž podvědomě tlačí na stolici. V praxi se s tímto jevem setkáváme běžně, nemocní si to však neuvědomují.

Je vhodné se vyhýbat pokrmům a nápojům, které zvyšují prokrvení konečníku:

  • silně kořeněná jídla
  • alkohol
  • nadměrné množství kávy apod.

Také dlouhé sezení nebo stání, velká fyzická námaha se podílí na vzniku hemoroidů anebo již existující onemocnění zhoršují. Pokud nemocný trpí tímto onemocněním, je pro něho vhodné zaměstnání, kde pouze část doby pracuje v sedě a zbytek se pohybuje (chodí). Pokud to není možné, je alternativou použití tzv. klekadla.

V těhotenství jsou užitečné cviky na posílení dna pánevního, při kterých se vnitřní hemoroidy vyprazdňují, nehromadí se v nich krev. Stejně pomáhají u pacientů, kteří mají zaměstnání v sedě anebo mají toto onemocnění v rodině.

Dále je nutné dodržovat důslednou hygienu konečníku. Po každé stolici je vhodné omýt konečník, protože zbytky stolice mohou zůstat v řitním kanále a ty potom dráždí konečník i krajinu okolo něj. Pokud se pohybujete v místech, kde je obtížné či zcela nemožné tuto hygienu pravidelně provádět, můžete používat speciální vlhčené ubrousky pro ošetřování hemoroidů.

Při obtížích se doporučují vlažné, spíše chladnější sedací koupele, kterými lze velmi dobře udržet hygienu konečníku a okolí. Také se nedoporučuje nošení spodního prádla ze syntetických vláken.

Konzervativní léčba hemoroidů

Při léčbě postupujeme zpočátku konzervativně, při neúspěchu operujeme. V konzervativní léčbě doporučujeme veškeré zásady a režimová opatření, které byly uvedeny v prevenci (viz výše).


Konzervativní léčba poskytuje dočasnou úlevu a je nezbytná po celý zbytek života.


Pro mírnění komplikací hemoroidů lze použít mnohé léčivé přípravky, z nichž většinu lze v lékárně zakoupit i bez předpisu. Pro ošetření vnějších i vnitřních hemoroidů používáme různé masti, které obsahují složky proti krvácení, protizánětlivě nebo mají zklidňující a stahující účinky, složky urychlující hojení a místně znecitlivující. Potírají se na konečník asi 2x denně po omytí. Pomocí přiloženého aplikátoru lze mast zavést i dovnitř konečníku.


Není vhodné jeden preparát podávat déle než 2-3 týdny, aby si organizmus nevytvořil na složky léku alergii. Spektrum léků se s vývojem nových preparátů stále mění.


Pro ošetření vnitřních hemoroidů je z uvedených přípravků k dispozici i ve formě čípků. Čípky zavádíme též 1-2x denně zásadně po stolici a po omytí konečníku. Důležité pro pacienty je, aby si uměli správně aplikovat čípek. Je třeba ho zavést pouze do řitního kanálu, udržet v něm a počkat asi 20 min. až se rozpustí.

Z přírodních prostředků je nejvhodnější odvar z dubové kůry. Má silné adstringentní (svíravé, stahující) účinky. Používá se při výhřezu hemoroidů, kdy postižené místo zklidní a zmírní otok. Pravidelná každodenní sedací koupel účinně stáhne zanícené cévy a podpoří zahojení. Odvary z dubové kůry lze též obden střídat s odvary z heřmánku nebo řepíku. K dispozici je také gel s výtažkem z dubové kůry, volně k dostání v lékárnách.

Léčbu hemoroidů je velmi vhodné podpořit vnitřním užíváním rutinu, který patří mezi tzv. flavonoidy, které zpevňují cévní stěnu a zmírňují zánětlivost. Rutin můžete do svého organismu doplňovat stravou, která rutin přirozeně ve významné míře obsahuje, např. jablka jsou na rutin bohatá, dále pak pohanka, většina citrusů, fíky, ale i černý nebo zelený čaj. Můžete též užívat lékařské přípravky a/nebo potravinové doplňky s obsahem rutinu a jemu podobných látek. Jedná se o venotonika a vazoprotektiva, tj. přípravky které zvyšují napětí žilní stěny a odolnost cév, omezují tvorbu otoků a mají protizánětlivý účinek. K dostání jsou jak na lékařský předpis, tak bez něj.

Chirurgická léčba hemoroidů

Léčba chirurgická přichází na řadu při neúspěchu režimové a konzervativní léčby. Chirurgických metod léčby hemoroidů existuje velké množství.

1. Poloinvazivní ambulantní zákroky

V současnosti je k dispozici velké množství ambulantních zákroků, kterými můžeme vnitřní hemoroidální uzle odstranit. Lze říci, že přes 90 % hemoroidů můžeme úspěšně těmito metodami léčit a to bez nutnosti celkové anestezie (znecitlivění).

Tyto metody mají za účel uzavřít hemoroidální tepny a fixovat sliznici s podslizničním vazivem ke svalové vrstvě. U všech těchto zákroků se zavádí elektroda nebo aplikátor pod kontrolou zraku přes anoskop. Pracovní neschopnost nebývá třeba. Semiinvazivní metody nebývají vhodné pro IV. stupeň hemeroidální nemoci a v některých případech je nutné opakování ošetření.

A/ IRC (Infrared Coagulator)

Fotokoagulace infračervenými paprsky - při této metodě se hemoroidy odstraňují přístrojem, který vlivem intenzivního infračerveného záření způsobuje na sliznici drobné terčíky. Bývá označován také jako "měkký laser". Během ošetření dochází k poškození bílkovin ve stěně konečníku a dle dávky intenzivního infračerveného záření se určuje hloubka zásahu. Ta bývá do 1mm, což je hloubka, kde jsou umístěné stěny hemoroidálních žil.

Po zákroku se zasažená část žil uzavře a vstřebá. Celý výkon trvá max. 1 - 3 minuty, obvykle se intenz. IR světlo aplikuje na 0,2-0,6 sekundy na 4 - 7 místech v konečníku.

B/ Elastická ligatura dle Barrona (Barronova ligace) 

Při této ambulantní metodě se pomocí speciálního aplikátoru vloží gumový kroužek na „stopku“ hemoroidu. Znecitlivění není nutné, výkon není nijak bolestivý. Vložením ligatury se vytvoří jakýsi "balíček" z přebytečné sliznice i žilní tkáně. Celý tento tkáňový frakment do druhého dne odumře, odloupne se a odejde přirozenou cestou při stolici. To může být doprovázeno lehkým zakrvácením, které může přetrvávat po následují cca 4 dny a nepotřebuje zvláštní ošetření.

Po tomto zákroku bývá tlak nebo bolesti v konečníku asi tak 1 – 2 dny, dále jsou již pacienti bez bolestí. Je lépe tuto léčbu provést etapově než najednou. Komplikací po tomto ošetření může být deformace sliznice či déle přetrvávající krvácení, výskyt však není častý.

C/ HeLP

Ambulantní laserová metoda bez nutnosti celkové anestezie vhodná pro II. a počáteční III. stupeň vnitřních hemoroidů. Po aplikaci znecitlivujícího gelu do konečníku se zavede anoskop s ultrazvukovou sondou, kterou se detekují jednotlivé hemeroidální žilní pleteně. Céva vyživující hemoroid se uzavře působením laserového paprsku.

Při jednom výkonu se ošetří 6-8 míst uvnitř konečníků. Několik dní po zákroku se může objevovat menší příměs krve ve stolici. Nejsou nutná žádná speciální omezení, ani dietní, ani fyzické. Pracovní neschopnost není třeba.

D/ Bipolární elektrokoagulace

Jedná se o zničení hemoroidálních uzlů teplem. Nahrazuje vlastně chirurgické odstranění uzlů.

E/ Unipolární elektrokoagulace

Za pomocí dvou elektrod probíhá nízkovoltážní proud po dobu asi 10-15 minut hemoroidálním uzlem, čímž dojde k jeho koagulaci. V praxi se pro provedení této metody setkáváme s přístrojem Hemoron. Jde o miniinvazivní metodu založenou na jednoduchém a bezbolestném způsobu aplikace impulsního monofázického proudu z nízkonapěťového zdroje do vyživovacích cév hemoroidů (tzv. modifikovaná D.C. terapie). Umožňuje léčbu všech čtyř základních stupňů hemoroidů vnitřních i smíšených.

Dobře provedený zákrok zbavuje pacienta obtíží obvykle na dobu delší než 24 měsíců. Probíhá ambulantně, bez krvácení, prakticky bezbolestně, bez nutnosti znecitlivění a následné pracovní neschopnosti. Není provázen žádnými infekčními komplikacemi. U nekomplikovaných hemoroidů stačí jedna až dvě návštěvy, u III. a IV. stupně jsou zapotřebí opakované zákroky, na což je nutné pacienta předem upozornit.

F/ Kryoterapie (zmražení)

Nízkou teplotou (-90 až -190 stupňů) se působí na hemoroidální uzel po určitou dobu. Záleží na přístroji, podle toho se řídí délka expozice. Hemoroid se zmrazí, odumře a postupně se odloučí. Metoda je bezbolestná, její nevýhodou je delší hojení a komplikovanost výkonu.

G/ Injekční (sklerotizační) léčba hemoroidů

Jedná se o velmi starou metodu, která se dnes používá spíše ojediněle. Pomocí jehly se při ní aplikuje speciální roztok nad hemoroidální uzel pod sliznici. Nastane sterilní zánět a hemoroidální uzel se vazivově změní, zajizví a uzavře. Od této metody se již ustupuje, protože má mnoho potenciálních komplikací ve smyslu zánětů, krvácení a bolestí.

obr hemoroidy 03

2. Zákroky invazivní - chirurgické

Invazivní metody odstranění hemoroidů spočívají v podvazu přívodních cév a v chirurgickém odstranění uzlů. Jednotlivé způsoby se liší rozsahem a způsobem rekonstrukce análního kanálu.

A/ Longova metoda

Přinesla zásadní změnu v možnostech chirurgické léčby hemeroidů. Longova metoda je zcela odlišná od dosavadních metod tím, že k odstranění přebytečné tkáně nedochází na kraji konečníku, kde je velké množství nervových zakončení a jakýkoliv zákrok v této oblasti je tudíž velmi bolestivý, ale o několik centimetrů výše, kde již sliznice konečníku není citlivá.

Odstranění přebytečné tkáně a následné sešití sliznice se provádí jednorázovou „sešívačkou“ - staplerem, který je zaveden do konečníku (tzv. cirkulární, nebo PPH stapler). Cirkulární proto, že dokáže vyříznout postiženou část sliznice uvnitř konečníku dokola, po celém jeho vnitřním obvodu. Ihned po řezu a odstranění postižené tkáně vtáhne vyhřezlou sliznici zpět do konečníku a sešije přerušenou tkáň zpátky k sobě. Funguje tedy jako kruhový skalpel a kruhová sešívačka v jednom.

Stapler řeší zároveň příčinu zvětšení hemeroidů a výhřezu konečníku, neboť přerušuje drobné cévy, které přivádějí do hemeroidů krev a fixuje sliznici na její původní místo. Sliznice není v místě hemeroidů odstraněna a nevzniká tak jizva, jako po klasických operacích. Nehrozí také poškození svěračů konečníku, ke kterému při dřívějších operacích mohlo dojít.

Operace je téměř bezbolestná, provádí se v krátké celkové nebo páteřní (spinální) anestesii, trvá asi 15 minut. Operovaný pacient zůstává v nemocnici 1 - 3 dny, pracovní neschopnost trvá asi týden, což je asi čtvrtinová doba než u klasických zákroků. Pooperační bolesti jsou ve srovnání s klasickými operacemi minimální, což mohou nejlépe hodnotit pacienti, kteří byli dříve operováni jinou metodou. Longova metoda je totiž velmi vhodná také pro opakující se onemocnění po předchozích jiných zákrocích pro hemeroidy. Opakovaný výskyt (recidiva) hemeroidů po operaci se prakticky nevyskytuje.

B/ HAL-RAR

Šetrná a bezpečná metoda vhodná pro všechna stadia hemoroidů. Po uvedení pacienta do anestezie lékař pomocí ultrazvukové sondy (zavedené do análního otvoru) nejprve přesně identifikuje místa, kde se nacházejí žilní zásobení hemoroidů. Díky této přesné lokalizaci jsou následně ošetřena pouze ta místa, kde jsou hemoroidy a nedochází k žádnému poškození okolní tkáně .

HAL = je provedeno podvázání dvojitým stehem, tzv. ligace, každé žily, která přivádí do hemoroidu krev. Zamezením přítoku nové krve do hemoroidu se tlak v něm okamžitě sníží a začne se stahovat. Průběh ošetření se opět kontroluje ihned pomocí ultrazvukové sondy. Bezprostředně po výkonu většina pacientů uvádí pocit tlaku v konečníku, ne však bolest.

RAR = je nadstavbou v případě III.-IV.stupně hemoroidů, kdy vystupují již ven z konečníku a tento výhřez je potřeba chirurgicky upravit a žilní uzly vrátit zpět. To může být po přechodnou krátkou dobu spojeno s jistou bolestivostí bezprostředně po zákroku. Obvykle se však zlepšení stavu dostaví velmi rychle a pacient nebývá jinak zásadně omezen ve svých běžných aktivitách. Návrat do zaměstnání, pokud není velmi fyzicky náročné povahy, je možný velmi rychle, v řádu dnů. Obvykle je doporučena domácí péče v klidnějším režimu po 5-7 dní po výkonu.

C/ THD metoda (Transanal Hemorrhoidal Dearterialization)

Tato známá a vyzkoušená metoda ze zahraniční je postupně zaváděná i u nás. Některé pracoviště již nabízejí možnost využití této metody vyškoleným a certifikovaným personálem.

Principem celé operace je pomocí ultrazvuku lokalizace a ozřejmení přívodné cévy do hemoroidálního uzlu a s následným podvazem dané cévy zásobující hemoroid. Podvazem cévy se kauzálně řeší hemoroidální uzel a ev. progrese hemoroidů v dané lokalitě. Poté se pomocí vstřebatelného pokračujícího stehu provede prošití a mukopexe (vytažení a fixace), případně prolapsu anální sliznice.

Výhodou THD metody je bezesporu využití u II. až IV. stupně pokročilosti hemoroidů, s minimem možných komplikací díky technice dané operace a dle provedených studií až s 95% úspěšností. Jde o nejméně náročnou metodu na dobu délky hospitalizace vzhledem k nejmenšímu možnému riziku z aktuálně dostupných invazivních chirurgických metod.

D/ LHP (laserová hemoroidoplastika)

Jde o metodu vhodnou pro III. a IV. vnitřní hemoroidy i pro hemoroidy zevní. Operace se provádí v krátkodobé celkové anestezii obvykle v režimu jednodenní chirurgie. Po uvedení do CA se speciálním laserovým vláknem provede asi 3mm řez v oblasti nad zevním hemoroidem, jím se do hemoroid. uzlu zavede laserové vlákno a uzel se působením energie laseru zničí. Jednotlivé větve hemoroidálních artérií se detekují pomocí ultrazvukové sondy zavedené do konečníku a takto přesně zacílené cévy se působením laseru uzavřou.

Laserová operace trvá přibližně 30 minut, hospitalizace bývá max. 3 dny. Ranky po zákroku se nechávají volně zhojit, dochází k tomu obvykle do 7 dní. Po operaci není třeba žádný speciální režim, ani omezení. Bolest po zákroku je minimální, několik dní se ve stolici může objevovat menší příměr krve, což je normální průběh po dobu hojení.

E/ Klasická operace

Přívodní cévy zásobující hemoroid. uzly se podváží a uzly se klasicky chirurgicky odstraní. Klasické chirurgické odstranění hemoroidů je dnes považováno za nejzazší možné řešení pro případy, kdy už nepřipadá v úvahu jiná forma hemoroidálního onemocnění.

Klasická hemoroidektomie (operace dle Milligana-Morgana, operace dle Fergusona, operace dle Parkse) sebou nese značnou pooperační bolestivost i při podávání analgetik a často vyžaduje i několikatýdenní rekonvalescenci. Z pohledu komfortu pacienta i rychlosti návratu do běžného života je tak nejméně prefereovanou, ale velmi účinnou metodou.

Doporučení a rekonvalescence po odstranění hemoroidů

Po odstranění hemoroidů (bez ohledu na zvolenou metodu) je velmi důležitá zvýšená pečlivá hygiena. Oblast konečníku je nutné po každé stolici a na noc osprchovat, příp. aplikovat vhodnou mast dle doporučení lékaře.

Pro rychlou rekonvalescenci i pro prevenci opakování problémů či výskyt nových hemoroidů je více než vhodné řídit se doporučeními popsanými výše.

 

Aktualizováno: 20.4.2020

Hemoroidy (řitní městky) - Novinky

Hemoroidy jako civilizační problém

Medi-centrum Skalka

Hemoroidálními potížemi trpí v současné době díky sedavému způsobu života, trávení velké části pracovní doby u počítače nebo v...

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí