Akutní zánět slinivky břišní  

Jedná se o závažné a bolestivé onemocnění, které vzniká aktivací trávicích enzymů přímo ve slinivce. Dochází ke krvácení a poškození tkáně, infekci a tvorbě cyst. Enzymy a toxiny se dostávají do krevního oběhu a působí i na jiné orgány.

Akutní zánět slinivky má bez léčby až fatální následky. Může být vyvolán např. uvolněním žlučového kamínku ze žlučových cest nebo žlučníku, po operaci nebo potraumaticky ale především po alkoholovém excesu, jež je příčinou téměř poloviny zánětů. I po přerušení užívání alkoholu je poškození slinivky nevratné. Zánět slinivky může být také způsoben dalšími faktory jako např. infekcí, vrozenou vadou, při otravách apod.

Akutní zánět slinivky je také velmi často vyvolán konzumací dráždivých mastných jídel a následnou přemírou produkce trávicích enzymů, které následně začnou trávit i samotnou slinivku.

Léčba akutní pankreatitidy je velmi obtížná. V průběhu hospitalizace je pacientovi podávána perenterální výživa a postižený je trvale monitorován. U chronických zánětů slinivky je léčba prováděna ambulantně. Lékař ordinuje pacientovi pankreatické enzymy.

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.
Aktualizováno
   
Diskuze
O čem se mluví Reakcí celkem Poslední odpověď
Nová léčba s chronickou gastritidou s achlorhydrií 0 2.9.2015
Slinivka a alkohol POPULAR 0 20.6.2013
Tupá bolest břicha POPULAR 0 20.6.2013
Slinivka a žlučové kameny POPULAR 0 20.6.2013
Zánět slinivky-bolesti a vyčerpání 0 10.9.2012
Zobrazit všechny diskuze k Akutní zánět slinivky břišní