Krvácení z pochvy mimo menstruační cyklus (metrorrhagie)

Tato webová stránka sbírá za účelem zefektivnění poskytovaných služeb provozní data tzv. cookie soubory. Pokud se sběrem cookie souborů nesouhlasíte, změňte nastavení. Více informací viz zásady ochrany soukromí.

Často se objevuje během dospívání a v období před klimakteriem (přechodem). V těchto životních obdobích je toto patologické krvácení způsobené hlavně hormonální nevyvážeností. Vysoká výstelka děložní sliznice se také může projevit metrorrhagií. Krvácení může být často jediným projevem nádorů dělohy, a to jak zhoubných (karcinomů endometria, karcinom čípku) nebo nezhoubných (myomů a polypů děložních). U pacientek v plodném věku je nutné myslet na mimoděložní těhotenství, které se ještě častěji než krvácením projeví bolesti v podbřišku. Významným krvácením se po předchozí periodě amenorey (vynechání krvácení) může projevit i časný potrat. Jako první vylučujeme poúrazové krvácení. K diagnostice využíváme veškeré možnosti. Při hormonální nevyváženosti vyšetřujeme hormonální profil a popřípadě jej upravujeme. V diagnostice nám výrazně pomáhá ultrazvuk, hysteroskopie nebo laparoskopie.

Publikováno
   
Poraďte se s odborníkem v oboru

MUDr. Veronika Frisová

Gynekologie a porodnictví

Položte dotaz v online poradně

Komerční sdělení: Čeká vás gynekologický zákrok nebo operace? Potřebujete být co nejdříve zase fit? Chcete urychlit vstřebávání otoků a krevních podlitin po operaci a podpořit nekomplikované hojení?