Jak nakažlivý je pásový opar?  

zdenka
zdenka zdenka
návštěvník
Ústecký kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jetliže maminka mého přítele má už týden pásový opar v bederní části zad ale nebolí jí a neměla ani horečky podle toho co říkala tak už tam má strupy - můžu se od ní nakazit? Je mi 22 let a ještě jsem neměla neštovice, teda alespoň o tom nevím. A moje druhá otázka je zda jsem v dětství mohla neštovice prodělat aniž bych o tom věděla - tudíž bez jakéholiv příznaku.

Díky!  (0)
   Odpovědět   
Odborníci v okolí
Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o.
Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o. Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o.
Basic member
Pardubice
Počet příspěvků: 194

Dobrý den,
nakažlivost pásového oparu pro vnímavé osoby je mnohem nižší, než u planých neštovic. V literatuře se uvádí možnost přenosu infekce při přímém kontaktu s obsahem puchýřků. Pokud tedy má maminka puchýřky již zaschlé, je šance na přenos infekce velmi nepatrná, nebo spíš žádná.
Pokud jde o Vaši druhou otázku, pak odpověď zní ano. Dokonce velká část infikovaných (zvláště v dětství) neprodělá klasické plané neštovice. Buď se projeví jen nespecifické příznaky bez typické vyrážky a nebo dokonce vůbec žádné. Zda jste tedy v životě přišla do kontaktu s virem planých neštovic a pásového oparu zjistíte jednoznačně pouze vyšetřením hladiny protilátek v krvi. Ty se samozřejmě vytváří i po očkování a zajišťují dlouhodobou, prakticky trvalou imunitu proti dalšímu onemocnění (pásový opar je však projevem perzistující infekce z minulosti, nikoli nová nákaza - prodělání planých neštovic tak proti němu nechrání, právě naopak).
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Díky!  (0)
   Reagovat   
Klárka
Klárka Klárka
návštěvník
Karlovarský kraj
Počet příspěvků: 1
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se může člověk nakazit pásovým oparem ? A jestli s pasovým oparem můžu chodit do potravin do práce ?

Díky!  (0)
   Reagovat   
Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o. Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o.
Basic member
Pardubice

Reakce na Klárka

Dobrý den,
pásový opar způsobuje stejný virus, který u vás kdysi způsobil plané neštovice. Virus planých neštovic přetrvává v organizmu (v nervové tkáni) a za určitých podmínek se znovu projeví, ale v omezené míře, právě jako pásový opar (výsev odpovídá průběhu postiženého nervu).
Pásový opar tedy od nikoho nechytíte, jde o Vaši vlastní dřívější infekci. Puchýřky, které při pásovém oparu na kůži vznikají obsahují virové částice a proto mohou být infekční. Infekčnost lézí pásového oparu je však mnohem menší, než u planých neštovic.
Z tohoto důvodu se žádná protiepidemická opatření nepřijímají. Doporučoval bych vyvarovat se kontaktu s imunitně vysoce oslabenými jedinci (pacienti po transplantaci, onkologičtí pacienti, novorozenci apod.). Těmto lidem hrozí po případné infekci závažný průběh planých neštovic.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Milena
Milena Milena
návštěvník
Karlovarský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, chci se zeptat jestliže se člověk s pásovým údajně zaléčeným pásovým oparem koupal v bazénu, nehrozí nějaké riziko že se nakazím?

Díky!  (0)
   Reagovat   
Basic member
Pardubice

Reakce na Milena

Dobrý den,
tak, jak jsem odpovídal k předchozímu dotazu, lze odpovědt i na Vaši otázku. Pásový opar je poměrně špatně přenosný a jako důsledek přenosu viru nevzniká pásový opar, ale plané neštovice a to jen u lidí, kteří je dosud neprodělali. Velmi pravděpodobně tedy nechytíte nic.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Díky!  (0)
   Reagovat   
trinec68
trinec68 trinec68
návštěvník
Moravskoslezský kraj
Poslat soukromou zprávu

Mám roztroušenou sklerózu a přítel má pásový opar. Celé 4 dny než šel k lékaři byl u nás.Ještě jsem mu to pěkně mazala. Je to pro mě nebezpečné vzhledem ke snížené imunitě? děkuji

Díky!  (0)
   Reagovat   
Basic member
Pardubice

Reakce na trinec68

To záleží na tom, v jaké fázi je Vaše onemocnění a hlavně jaké aktuálně užíváte léky. Větší riziko by bylo při užívání vysokých dávek kortikoidů (Prednisonu např.). Doporučuji konzultaci s Vaším ošetřujícím lékařem.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Díky!  (0)
   Reagovat   
Petr
Petr Petr
návštěvník
Jihomoravský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, rád bych se zeptal na následující potíže. Již jednou jsem měl pásový opar i s výsevem pupínků na vnější části stehna. Ten byl úspěšně přeléčen antivirotiky. Od té doby mi ale čas od času v této střední oblasti dochází k občasnému brnění, či lehké tlakové bolesti. Může to mít souvislost? Příznaky jsou shodné těm, které předcházely první pásový opar s výsevem. Před nějakou dobou jse se začal více potit (ve spánku) a tyto obtíže se čas od času objevují. Může to mít nějakou souvislost se snížením imunity vlivem jiného onemocnění? Lze toto například zjistit vyšetřením krve? Děkuji

Díky!  (0)
   Reagovat   
Jana
Jana Jana
návštěvník
Moravskoslezský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když mám pásový opar a můj přítel ještě neměl plané neštovice, je možné, že by je mohl ode mě díky pásovému oparu chytit?

Díky!  (0)
   Reagovat   
Basic member
Pardubice

Reakce na Jana

Jak vyplývá už z předchozích odpovědí, teoreticky to možné je. Nakažlivost pásového oparu je však proti neštovicím mnohem menší, takže pokud není Váš přítel nějak vážně imunitně oslabený, spíš se nestane nic.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Díky!  (0)
   Reagovat   
evik
evik evik
návštěvník
Středočeský kraj
Počet příspěvků: 4
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, můj syn má plané neštovice a v rodině zavládla histerie že od něj chytnou pásový opar. proto se ptám je možné planými neštovicemi někoho nakazit pásovým oparem? Děkuji za odpověď

Díky!  (0)
   Reagovat   
evik
evik evik
návštěvník
Středočeský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, můj syn má plané neštovice a v rodině zavládla histerie že se od něj nakazí pásovým oparem. Můj dotaz tedy je může se někdo nakazit od nemocného který má plané neštovice pásovým oparem? Děkuji za odpověď

Díky!  (0)
   Reagovat   
sluničko
sluničko sluničko
návštěvník
Praha
Počet příspěvků: 2
Poslat soukromou zprávu

dobrý den chtěla jsem se zeptát může se udělat pásový opar udělat i na noze.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Basic member
Pardubice

Reakce na sluničko

Dobrý den,
je to poměrně vzácné, ale vyloučené to není. Pásový opar se nejčastěji projevuje v průběhu trojklanného nervu, nebo v průběhu mezižeberních nervů, tedy na hlavě, hrudníku či trupu vůbec. Končetiny mohou být postiženy, ale méně často.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Díky!  (0)
   Reagovat   
sluničko
sluničko sluničko
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu
Reakce na Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o.

Já to mám na stehně vůbec nevím od čeho to mám měla jsem tam takový do oranžová flek a potom se mi udělal boůák z toho ale posapavám si to kožním posypem framykoinem.

Díky!  (0)
   Reagovat   
evik
evik evik
návštěvník
Středočeský kraj
Poslat soukromou zprávu
Reakce na sluničko

Ještě jednou dobrý den, asi jsem přesně nepochopila co mám udělat abych taky dostala odpověď skoro všichni se jí dočkali já však stále čekám bezvýsledně.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Basic member
Pardubice

Reakce na evik

Dobrý den,
omlouvám se, ale na podobnou otázku jsem odpovídal už několikrát před tím, takže jsem Váš dotaz zřejmě přehlédl.
Nakazit se pásovým oparem možné není. Od osoby s planými neštovicemi může jiná vnímavá osoba dostat plané neštovice. Od osoby s pásovým oparem může vzácně jiná vnímavá osoba rovněž dostat plané neštovice. Pásový opar je projev opětovné reaktivace viru, který už máte v těle, jako pozůstatek dřívějších planých neštovic. K reaktivaci dochází v důsledku různých vnějších i vnitřních vlivů (zátěž, stres, jiné onemocnění apod.).
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Díky!  (0)
   Reagovat   
evik
evik evik
návštěvník
Středočeský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, moc děkuji za odpověď.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Atyo
Atyo Atyo
návštěvník
Poslat soukromou zprávu

Dobrý deň,
tiež sa u nás v rodine vyskytol pásový opar a mám veľký strach, že by sa mohol môj 6 týždňový syn nakaziť "neštovicemi". Samozrejme nebol v kontakte s nakazenou osobou, ale moja otázka je: Mohol by sa nakaziť aj cez iného človeka, ktorý bol v dosť dlhom (3 dni) kontakte s osobou nakazenou pásovým oparom? Alebo cez viacero osôb? Ak áno, ako dlho sme sa mali vyvarovať kontaktu s potenciálnym "prenášačom"? A ako dlho so samotným nakazeným?
Vopred ďakujem za promptnú odpoveď. Mám obavy sa totiž dnes stretnúť s mojou matkou, ktorá bola v kontakte s osobou s pásovým oparom.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Atyo
Atyo Atyo
návštěvník
Poslat soukromou zprávu

Dobrý deň,
tiež sa u nás v rodine vyskytol pásový opar a mám veľký strach, že by sa mohol môj 6 týždňový syn nakaziť "neštovicemi". Samozrejme nebol v kontakte s nakazenou osobou, ale moja otázka je: Mohol by sa nakaziť aj cez iného človeka, ktorý bol v dosť dlhom (3 dni) kontakte s osobou nakazenou pásovým oparom? Alebo cez viacero osôb? Ak áno, ako dlho by sme sa mali vyvarovať kontaktu s potenciálnym "prenášačom"? A ako dlho so samotným chorým?
Vopred ďakujem za promptnú odpoveď. Mám obavy sa totiž stretnúť s mojou matkou, ktorá bola v kontakte s osobou s pásovým oparom.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Basic member
Pardubice

Reakce na Atyo

Dobrý den,
ne, nemusíte mít obavy. Jak už jsem zde uvedl, nakažlivost pásového oparu je oproti planým neštovicím mnohem menší. Infekční je přitom právě obsah puchýřků. Dokud se tedy na kůži opar neprojeví, není nakažlivý ani sám infikovaný člověk. Nemůže být tedy dále nakažlivý ani jeho kontakt, který žádné projevy nemá. Navíc, pokud jde o kontakt - dospělého člověka, je velmi pravděpodobné, že neštovice už prodělal, ať už s projevy, nebo bez nich a nemůže se tedy od osoby s pásovým oparem znovu nakazit.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Díky!  (0)
   Reagovat   
GB
GB GB
návštěvník
Jihočeský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, můj přítel měl a stále má zvětšenou uzlinu mezi krkem a ramenem. K tomu se mu udělal pásový opar - na zádech. Může to mít souvislost? Má nyní řešit uzlinu nebo počkat, až pásový opar odezní. Je nutná návštěva lékaře? Nebo stačí podávat B-kompex a zmírnit tempo? Děkuji za odpověď

Díky!  (0)
   Reagovat   
GB
GB GB
návštěvník
Jihočeský kraj
Poslat soukromou zprávu

GB
návštěvník
Počet příspěvků: 1 GB
Uzlina a pásový opar?

Dobrý den, můj přítel měl a stále má zvětšenou uzlinu mezi krkem a ramenem. K tomu se mu udělal pásový opar - na zádech. Může to mít souvislost? Má nyní řešit uzlinu nebo počkat, až pásový opar odezní. Je nutná návštěva lékaře? Nebo stačí podávat B-kompex a zmírnit tempo? Děkuji za odpověď

Díky!  (0)
   Reagovat   
Radush
Radush Radush
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, mám pásový opar a zajímalo by mě, zda tím nemůžu ohrozit domácího mazlíčka. Děkuji za odpověď

Díky!  (0)
   Reagovat   
Ív
Ív Ív
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, synovi se objevil pásový opar na lýtku. Od doktora dostal léky a byla mu nařízena "domácí" karanténa.
Je v tomto případě potřeba zůstávat doma a nechodit do školy? Syn byl 14 dní doma s chřipkou, jeden den ve škole a opět by měl zůstávat doma celý týden kvůli oparu.....

Díky!  (0)
   Reagovat   
Basic member
Pardubice

Reakce na Ív

Dobrý den,
nakažlivost pásového oparu sice skutečně není v porovnání s planými neštovicemi tak velká, nikdy ale nevíte, s kým se syn ve škole setká. Myslím, že rozhodnutí vašeho lékaře bylo správné, i z hlediska možných zdravotních komplikací bude lepší, když bude syn v klidu doma.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Díky!  (0)
   Reagovat   
anonymka
anonymka anonymka
návštěvník
Liberecký kraj
Poslat soukromou zprávu

dobry den.chtela bych se zeptat uz tyden mam po celem tele vyrazky.nejdriv to zacalo okolo cela pak na krku a ted to mam vsude.je mi 17 a nestovice jsem mnela ve 14 je mozne ze to muze byt pasovej opar?svedi to jako by se mi lopala kuze po spaleni od slunicka.jsou to takove male stroupky a lopou se hlavne na loktach.prosim poradte mi cim si to mam lecit.predem dekuji.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Naďa
Naďa Naďa
návštěvník
Jihomoravský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu: Jsem ve 14. týdnu těhotenství. Jeden můj příbuzný se léčí s pásovým oparem (na břiše) a příští týden bude pobývat na naší chatě, kde ho budu střídat já. Osobně se nesetkáme, ale on odjede dopoledne a já přijedu odpoledne. Navíc tam s ním bude jeho manželka, která je zatím zdravá, ale to se může ještě změnit. Chtěla bych se zeptat, jestli mi hrozí nějaká možnost nákazy např. použitím wc nebo lavóru na umývání rukou. Neštovice jsem v dětství prodělala a z Vašich odpovědí výše usuzuji, že normálně by mně nemělo nic hrozit, ale nevím, jak teď v těhotenství.
Velice Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Basic member
Pardubice

Reakce na Naďa

Dobrý den,
myslím, že můžete být v klidu. Jednak Vám neštovice nehrozí, pokud jste je již prodělala (bez ohledu na to, zda jste těhtotná, nebo ne), jednak se pásový opar přenáší na vnímavé jedince (jako neštovice) docela špatně.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Díky!  (0)
   Reagovat   
anonym
anonym anonym
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, před 14ti dny se mi po týdenní bolesti ruky od ramene po konečky prstů objevil pásový opar. Obvodní lékař mi předepsal Zovirax a tekutý pudr. Nyní mám již na místech největších puchýřů drobné zaschlé ranky,jinde již červené skvrny.Velké bolesti ruky ovšem přetrvávají a bez prášků - Dolgit- to nejde, hlavně v noci.Roblém mám ale hlavně v tom, zda již opravdu nejsem infekční ani pro 14tidenního novorozence. Dcera, když vidí, že mám stále bolesti, tak se bojí, abych její miminko nenakazila. A i když jsem se dočetla, že infekci mohu přenést pouze ve stadiu puchýřů, měla bych radši 100% jistotu.Děkuji Vám moc za odpověď. Zemanová

Díky!  (0)
   Reagovat   
Tomáš
Tomáš Tomáš
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, náš známy má čerstvě diagnostikován pásový opar. Je možný přenos pásového oparu z nemocného,přes zdravou osobu,na 8 měsíční dítě ? Jaké riziko přenosu resp. onemocnění z toho vyplývá pro onkologicky nemocného pacienta ? Děkuji za informaci

Díky!  (0)
   Reagovat   
marcel
marcel marcel
návštěvník
London, City of
Poslat soukromou zprávu

dobry den.pracuji jako osetrovatel v zahranici a tudiz jsem v kontaktu s pacienty.jeden z nich ma docela osklivy pasovy opar.mam 3,5 letou dceru ktera nikdy nemela nestovice a ktera me tady navstevuje a tudis prichazi do kontaktu s residenty.taktez musim kazde rano tu dotycnou osobu s tim pasovym oparem sprchovat.v diskuzi jsem se docet,ze u me je nulova pravdepodobnost ale mohu ja to prenest na me dite?a jake jsou rizika ci nasledky
dekuji predem za odpoved

Díky!  (0)
   Reagovat   
klára
klára klára
návštěvník
Středočeský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den,bydlím s kamarádkou a prodělala jsem pásový opar.Jelikož jsem netušila že ti co neměli neštovice jsou ryzikoví a nevěděla jsem že má kamarádka neměla neštovice tak jsem nic neřešila.Má lékařka mě na nic neupozornila a tak se stalo že kamarádka chytla neštovice a následně zápal mozkových blan.Skončila na jipce a byla ohrožena na životě a hrozily jí i doživotní následky.Mohla jsem tomu nějak předejít a neudělala má lékařka chybu v tom že mě neupozornila?

Díky!  (0)
   Reagovat   
Ada
Ada Ada
návštěvník
Bratislava
Poslat soukromou zprávu

Chcem len potvrdiť, že aj ja sa teraz liečim - mám výsyp na vnútornej strane stehna, bolesti pravej koxy trvali 2 týždne.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Ada
Ada Ada
návštěvník
Bratislava
Poslat soukromou zprávu

Ďakujem, odpovede boli jasné

Díky!  (0)
   Reagovat   
hanka
hanka hanka
návštěvník
Pardubický kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den. Má 4 letá dcera přišla do kontaktu s neštovicemi a já jsem zjistila, že jsem těhotná. Já sama jsem neštovice v dětství prodělala. Je pro mě (plod) nějak nebezpečné, když u dcery propuknou neštovice a já budu ve velmi ranné fázi těhotenství? Děkuji.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Basic member
Pardubice

Reakce na hanka

Dobrý den,
pokud jste v dětství neštovice prodělala, neměla byste znovu onemocnět.
V případě onemocnění v ranné fázi těhotenství se udává výskyt vrozených vývojových vad u plodu asi ve 2%.
Nemocný je nakažlivý 1 - 2 dny před objevením se prvních puchýřků a až 5 dnů poté. Inkubační doba je 2-3 týdny.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Díky!  (0)
   Reagovat   
Michaela
Michaela Michaela
návštěvník
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, jsem ve 20 TT a objevil se mi pásový opar na čele. Mám velké bolesti hlavy a očí. Na pásový opar jsem se léčila Provirsanem i před těhotenstvím. Chtěla jsem se prosím zeptat, jaké léky a v jakých dávkám je mohu nyní používat? Může mít aktivní virus vliv na vývoj miminka? Děkuji předem za odpověď. Michaela

Díky!  (0)
   Reagovat   
Linda
Linda Linda
návštěvník
Moravskoslezský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, čtvrtý den se lěčím na pásový opar, užívám 5x denně 2 tbl Herpesinu a současně mám rýmu. Včera mě nečekaně navštívili příbuzní s dcerou, která je těhotná. Pozdravili jsme se podáním ruky a líbnutím na tvář. Ani jsem si v tom okamžiku neuvědomila, že bych se neměla k těhuli přibližovat. Zasychajíci puchýřky mám na zádech. Nezdrželi se dlouho, ani jsem se nestačila zeptat, ve kterém je měsíci? Mohla jsem těhotnou příbuznou nějak nakazit? Má se nechat vyšetřit a na co?

Díky!  (0)
   Reagovat   
Linda
Linda Linda
návštěvník
Moravskoslezský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, jak se vlastně virus pásového oparu přenáší? Může se přenášet vzduchem? Oslabení organizmu může vyvolat i chřipku společně s pásovým oparem. Je nutné, aby se takto nemocný člověk držel v karanténě? Hrozí, že se virus pásového oparu přenese kašlem? Pásový opar bolí dlouho, jak dlouho je nutné omezit styk s okolím, aby se nikdo nemusel bát nákazy? Děkuji za odpověď. Linda

Díky!  (0)
   Reagovat   
Linda
Linda Linda
návštěvník
Moravskoslezský kraj
Poslat soukromou zprávu

Pro léčbu pásového oparu mi lékař předepsal tbl Herpesin 400 (5xdenně 2 tbl) a přesto, že je užívám společně s jídlem, bolí mne žaludek. Je nutne dodržovat při užívání antivirotika (Herpesin) nějakou dietu? Je možné jíst citrusové ovoce? Kterých potravin bych se měla vyvarovat? Děkuji.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Basic member
Pardubice

Reakce na Linda

Dobrý den, pokusím se souhrnně odpovědět na předcházející dotazy.
Pásový opar je projev místní reaktivace viru, který přežívá v těle z doby, kdy pacient onemocněl planými neštovicemi (třeba v útlém dětství).
Osoba, která nemá imunitu (tj. neonemocněla planými neštovicemi, nebo nebyla proti nim očkována), může, po kontaktu s obsahem puchýřků, onemocnět planými neštovicemi. Pokud je touto neimunní osobou těhotná žena, může přenést infekci na dosud nenarozené dítě. V ranné fázi těhotenství horzí vznik vrozených vývojových vad (asi ve 2% případů), kolem porodu pak může dojít ke generalizované infekci u novorozence.

Pokud si těhotná žena není jistá, že prodělala plané neštovice, či proti nim nebyla očkovaná, ani nezná výsledek vyšetření hladiny specifických protilátek proti planým neštovicím ve své krvi, pak by měla v případě kontaktu s onemocněním planými neštovicemi vyhledat svého gynekologa, resp. porodníka a postupovat v souladu s jejich doporučením (podle jejich zvážení závažnosti situace).
V případě kontaktu s pásovým oparem je přenos méně pravděpodobný a riziko pro neimunní těhotnou ženu je mnohonásobně menší.

K léčebným postupům se nebudu vyjadřovat a přenechám případnou odpověď svým kolegům z oboru infektologie.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Díky!  (0)
   Reagovat   
Linda
Linda Linda
návštěvník
Moravskoslezský kraj
Poslat soukromou zprávu

Děkuji za vyčerpávající odpověd, která mě uklidnila. Ráda bych se s návštěvníky podělila o své postřehy. V pondělí jsem zjistila, že se mi vysely tři puchýřky na zádech a protože mi začalo být zle (rýma, chřipka), šla jsem k lékaři. Ten mi potvrdil pásový opar. V práci jsem to netajila, ale vzala jsem si dva dny volna a léčila se, užívala jsem antivirotika, potila se, pila čaj,.. Pak jsem šla jeden den do práce, uklidila jsem stůl a vzala si ještě jeden den volna a k tomu se léčila ještě v sobotu, neděli. V pondělí jsem šla do práce. Kolegové se na mě tvářili, jako bych je mohla nakazit a různě jsem zaslechla hlášky o hrozné nakažlivosti. Dokonce si jedna kolegyně vyřídila nemocenskou, aby se ode mne nenakazila, protože ještě neměla neštovice. Nikomu jsem puchýřky neukázala, pouze jsem řekla svou diagnózu a spíše jsem očekávala, že mne někdo polituje. Žiju sama, tak jsem se už mezi lidi těšila. Můj lékař mi řekl, že pod svetrem můj opar určitě nikoho nenakazí.
Pokud mohu radit, nikomu se se svou diagnózou nesvěřujte. Poraďte se s lékařem a podle toho usuďte, zda pracovat nebo odpočívat. Nikdo vás nepolituje.
Ještě jednou děkuji za odpověď.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Klára
Klára Klára
návštěvník
Středočeský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den:-) chtěla jsem se zeptat. Mám pasový opar už asi 6 den,měla jsem ho namazaný a byla jsem na oslavě kamaráda. Dali jsme si pár pus,tancovali a tak, nemohl se pásový opar na někoho přenést?:-) Děkuji za odpověd:-)

Díky!  (0)
   Reagovat   
zdendule88
zdendule88 zdendule88
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, chtěla sem se zeptat. je možné že se mi udělal pasový opar od rtu nad ret a puchýřek pod nosem a na druhe straně rtu taky? Takže svým zpusobem nad vrchním rtem? Mám dvouletého a tři a pul letý syny, starší má oslabenou imunitu a neštovice ještě neprodělaly. není to nějak nakažlivé? Děkuji za odpověd.

Díky!  (0)
   Reagovat   
vierka
vierka vierka
návštěvník
Poslat soukromou zprávu

Dobrý deň, sestra mala pred pár týždňami pásový opar a niekedy si pulóver, ktorý mala oblečený v tom čase (keď bola vyhádzaná) odložila naspäť na poličku do skrine. Môže sa stať, že keď si odložím do tej skrine teraz aj moje oblečenie tak dostanem pásový opar aj ja? Mám oslabenú imunitu tak sa bojím aby som to od nej nedostala. \"Neštovice\" som prekonala až ako dospelá pred asi 5 rokmi. Ďakujem za odpoveď.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Mia123
Mia123 Mia123
návštěvník
Středočeský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je možné, že dcera 2,5 roku má pásový opar, aniž by prodělala neštovice. Je možné, že je teď po pásovém oparu hned dostane? Děkuji za odpověď.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Basic member
Pardubice

Reakce na Mia123

Dobrý den,
pásový opar u dětí je velmi vzácný. Pokud se skutečně jedná o pásový opar, je pravděpodobné, že došlo k reaktivaci viru, který dcera získala dříve, aniž by tehdy došlo k zjevnému onemocnění planými neštovicemi (už jsem v této diskuze někde uváděl, že plané neštovice se projeví jen asi u části nakažených).
K reaktivaci viru a tedy pásovému oparu dochází v důsledku oslabení imunity (ve stáří, nebo - v případě dítěte a mladších osob - v důsledku nějakého jiného onemocnění).
Plané neštovice, jako důsledek reaktivace viru se mohou objevit jen u osob s úplným selháním imunity (např. po léčbě cytostatiky, po transplantaci, u HIV pozitivních atd.).
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Díky!  (0)
   Reagovat   
Alena
Alena Alena
návštěvník
Karlovarský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den,
před třemi týdny mi byl diagnostikován na levé straně obličeje zánět 7. hlavového nervu, jako léčbu jsem dostala prednison. Během 4 dnů se mi na levé straně objevil na uchu výsev puchýřků, který bohužel byl ušním lékařem špatně posouzen jako zánět středního ucha s léčbou antibiotiky. Následná kontrola u neuroložky určila diagnozu jako pásový opar s léčbou antivirotiky.Poledních 14 dní mám řezavou bolest v levém oku, do kterého si pravidelně na radu lékařky kapu umělé slzy a snažím se ho mít co nejvíc zavřené. Zatím vzhledem k pásovému oparu nemohu pokračovat v předepsaných rehabilitacích obličeje. Je bolest v oku normální důsledek zánětu obl. nervu a nemůže dojít k jeho poškození, mohu ještě nějak oku ulevit nebo ho chránit?
Děkuji za odpověď. Alena Černá

Díky!  (0)
   Reagovat   
Miha11
Miha11 Miha11
návštěvník
Ústecký kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak moc jsem spásovým oparem nebezpečná budoucím maminkám a hlavně jejich nenarozeným miminkům? Po zjištění pásového oparu, léčeno antivirotiky.
Děkuji za odpověď

Díky!  (0)
   Reagovat   
Basic member
Pardubice

Reakce na Miha11

Dobrý den,
už to tady v diskuzi také někde zaznělo. Pásový opar je mnohem méně nakažlivý, než plané neštovice. Přenáší se prakticky jedině přímým kontaktem s kožními lezemi, nebo s čerstvě znečištěnými předměty (ručníky, žínky apod.). Nakažlivost netrvá déle než 5 dní po výsevu puchýřků. Při nasazení antivirotik končí ještě rychleji. Případné následné projevy pásového oparu (bolesti, změny na kůži) už nejsou infekční.
Od osoby s pásovým oparem se za výše zmíněných okolností může nakazit vnímavý jedinec, tedy člověk, který dosud neprodělal plané neštovice, nebo nebyl proti nim očkován. Takový člověk onemocnění planými neštovicemi. Pokud by takto onemocněla těhotná žena v ranné fázi těhotenství, může onemocnění vzácně vést k vrozeným vývojovým vadám plodu. Při onemocnění matky těsně před porodem se může novorozenec infikovat v porodních cestách a může pak u něj propuknout generalizovaná infekce planými neštovicemi, která může mít i závažný průběh.
Obecně je tedy lépe se s čerstvým pásovým oparem těhotným ženám raději vyhnout, nicméně náhodný kontakt není nijak zvlášť nebezpečný.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Díky!  (0)
   Reagovat   
mane
mane mane
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den,

obracím se na Vás s dotazem - trpím chronickým pásovým oparem již přes 17 let. O zamezení rizika přenosu viru na druhou osobu jsem tedy velmi dobře informována... Bohužel do mého zaměstnání nastoupila nová pracovnice, a když se dozvěděla, že u mne proběhl výsev oparu, odmítala vyslechnout moje informace a donutila vedení, aby mne poslalo z práce domů, dokud nepřinesu lékařské potvrzení,že již pásový opar nemám. Puchýřky jsou u mne již zaschlé, ale existuje ještě nějaké riziko přenosu viru? Bohužel se vše odehrálo v pátek odpoledne,tudíž konzultaci s mým ošetřujícím lékařem nemohu 3 dny uskutečnit... Moc děkuji za odpověď M.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Vlasta
Vlasta Vlasta
návštěvník
Ústecký kraj
Poslat soukromou zprávu

Na pásový opar mi pomohl 100% čistý jablečný ocet. Je k dostání v každém supermarketu asi za 60 Kč. Malé množství nalít do mističky a namočenou vatičkou puchýřky několikrát denně namáčet. Úleva od bolesti je skoro okamžitá

Díky!  (0)
   Reagovat   
mane
mane mane
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu
Reakce na Vlasta

děkuji za radu, hned vyzkouším :-)

Díky!  (0)
   Reagovat   
Věra
Věra Věra
návštěvník
Středočeský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den jsem diabetička s mnoha komplikacemi a nyní s onemocněním jater.Většinou jak se někdo nemocný ocitne v mé blízkosti do 2 dnů jsem nemocná.V dětství jsem měla pásový opar i plané neštovice.Nyní jsem měla u sebe týden paní která měla puchýřky na zádech,které jsem ji mazala mastí bez rukavic a posléze se zjistilo,že to byl pásový opar.Mám strach abych ho nedostala znovu mám také dlouhodobě zvýš.teplotu do 37,4 C.Co mám dělat? děkuji za odpověd Věra

Díky!  (0)
   Reagovat   
Harry
Harry Harry
návštěvník
Jihomoravský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, po pročtení příznaků mám podezření, že má jedna moje blízká příbuzná pásový opar. Má postižený krk, teď už i trochu obličej a nohy.
Velice mi záleží na jejím zdraví, ale ona po návštěvě 2 lékařů, kteří jí diagnostikovali dermatitídu a předepsali jí léky, které pochopitelně nezabraly, tak rezignovala na jejich odbornost. A dále jí nemohu přimět k další návštěvě jakéhokoli lékaře. Nežádám psychologickou radu, jak na to, ale
spíš odpověď, zda se může vyléčit pomocí nějakých volně dostupných léků. Předpokládám, že ne... Popřípadě, jestli nedoporučíte nějakého doktora v okolí Brna, který bude umět pomoci. Děkuji

Díky!  (0)
   Reagovat   
Zdendulinka
Zdendulinka Zdendulinka
návštěvník
Ústecký kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda někdo u koho se čas od času objeví pásový opar může onemocnět neštovicemi. Přítele maminka má právě čas od času pásový opar a její známá má vnoučata která mají neštovice. Tak by mě také zajímalo zda by to mohla přenést na ní ta známá, maminka s dětmi do kontaktu nepřišla ale ta známá je s nimi v docela častém kontaktu. Mám 1,5 syna který neštovice ještě neměl, přítele dcera 14 je taky neměla a já 25 taky ne. A za 14 dní máme jet na dovolenou. Také mě zajímá jestli na těch 14 máme přerušit kontakt s babi nebo nemusíme. Předem děkuji za odpověď.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Girasole
Girasole Girasole
návštěvník
Liberecký kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, před 6 dny jsem se vrátila z dovolené u moře. Po třech dnech se mi objevila vyrážka v oblasti klíční kosti (nesvědila, ani nebolela). Po dvou dnech mi přes noc natekly uzliny na krku u páteře a u klíční kosti a začala mě bolet kůže v okolí vyrážky. Navštívila jsem lékaře. Ten diagnostikoval pásový opar. Začala jsem s léčbou. Večer manžel nalezl vyrážku ve tvaru pásu v bederní části. Myslela jsem, že pásový opar se nedá chytit, pouze se může někdo ode mě nakazit virem a chytit plané neštovice. Je to pouze náhoda, nebo se mohl manžel nakazit ode mě? A jaká je inkubační doba? děkuji za odpověď Martina

Díky!  (0)
   Reagovat   
Anče
Anče Anče
návštěvník
Jihočeský kraj
Poslat soukromou zprávu

Pro léčbu pásového oparu mi lékař předepsal tbl Herpesin 400 (5xdenně 2 tbl) a přesto, že je užívám společně s jídlem, bolí mne žaludek. Je nutne dodržovat při užívání antivirotika (Herpesin) Po jeho užití zvracím.Když ho nebudu užívat je to nebezpečné? Děkuji!

Díky!  (0)
   Reagovat   
Honza
Honza Honza
návštěvník
Jihočeský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den,
jak vysoce rizikové je setkání 6ti měsíčního dítěte s dospělím,který má pásový opar a jak vysoce rizikový je průběh planých neštovic u tohoto dítěte?Děkuji

Díky!  (0)
   Reagovat   
Lada
Lada Lada
návštěvník
Jihočeský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den,
minulý týden mi byl diagnostikován pásový opar na zádech,po užívání antivirotik a inj se hojí dobře.Po třech dnech se mi udělal další bolestivý opar na lýtku nohy.Je to možné?Děkuji

Díky!  (0)
   Reagovat   
mazula
mazula mazula
návštěvník
Poslat soukromou zprávu

Dobrý deň,mala som na návšteve mamu u ktorej prepukol pásový opar,po 4sňoch išla radšej domov,keď jej ho lekárka diagnostikovala.Mám doma 4 ročného syna ktorý je plne zaočkovaný proti kiahňam,ja asi pred 2 rokmi 1 vakcínou,ale mám 7týždnového syna.Mohol sa týmto vírusom nakaziť?Síce ho kojím,ale ja som ochorenie neprekonala,som zaočkovaná len tou 1 z 2vakcín.
Ďakujem pekne

Díky!  (0)
   Reagovat   
Renca
Renca Renca
návštěvník
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, nedávno jsem měla také pasovy opar paní doktorka mi předepsala zovirax ,chtěla bych se zeptat zda existuje nějaká léčba která by mě zbavila toho abych ho už nikdy neměla.. slyšela jsem i o nějakém očkování děkuji za odpověď.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Litujeme, ale tato diskuse byla pro návštěvníky uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Pokud jste lékař, přihlašte se.

Založte novou diskuzi k tématu Herpes zoster (pásový opar)