Infekční žloutenky (hepatitidy)

Přenos hepatitidy C rankou na ruce

rakaka
návštěvník
Počet příspěvků: 1
Poslat soukromou zprávu

Přenos hepatitidy C rankou na ruce

Dobrý den, omlouvám se za směšný dotaz, ale poslední dobou mě honí strach z vážných chorob. Ráda bych se zeptala, zda mohu onemocnět hep.C nebo třeba HIV v tomto případě. Dnes jem šla do lékárny pro obvaz a přede mnou vstupoval mladý muž. Zastihla jsem konec rozhovoru z kterého vyplynulo, že se jednalo o feťáka. Když jsem z lékárny odešla, uvědomila jsem si, že mám na palci dva dny starou drobnou ránu od říznutí o víko konzervy. Tato rána se hůře hojí, poněvadž jsem se dva dny máčela v saponátech při úklidu. Můžu onemocnět po sáhnutí bezprostředně na stejnou kliku po, předpokládejme, nemocném člověku v případě vlastního poranění na ruce? (Nevím, jestli on měl ruce bez poranění). Předem děkuji za odpověď

Odpovědět   

Všechny reakce na toto téma

Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o.

bronze member Basic member
Praha
Počet příspěvků: 6

Dobrý den,
i když se žloutenka typu C a HIV virus přenášejí krví, tak opravdu nemusíte mít obavu, že by jste se tak snadno nakazila. Šlo vyloženě o nepřímý letmý kontakt. Jiná situace by byla, kdyby mladík krvácel z ruky a Vy jste se intenzivně potřísnila jeho krví v místech otevřeného poranění na Vaší ruce. Ale k tomu asi nedošlo.
MUDr. Alena Lukešová

(0)
   Odpovědět   
péťula
návštěvník
Praha
Počet příspěvků: 1
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den
Měl bych otázku zda hepatitida typu C se přenáší i sexem či slinami. A jestli ano, tak jaka je pravděpodobnost nákazi v procentech. Předem děkuji za odpověď

Odpovědět   

silver member Basic member
Pardubice
Počet příspěvků: 194

Reakce na péťula

Dobrý den,
hepatitida typu C teoreticky je přenosná pohlavním stykem vzhledem k tomu, že se přenáší krví a tělními tekutinami. Ve srovnání s hepatitidou B je však k vyvolání infekce zapotřebí mnohem větší množství viru a proto se setkáváme spíše s infekcemi získanými např. sdílením injekčních stříkaček a jehel mezi uživateli drog. Dříve byl nejčastější způsob přenosu transfúzí.
Riziko přenosu hepatitidy C při pohlavním styku vyčíslují některé zahraniční studie od 0 do 0,6 % ročně při dlouhodobém monogamním styku (stálý partner) a kolem 1% ročně při častém střídání partnerů. Vyšší riziko mají HIV pozitivní osoby a homosexuálové.
Přenos pouze slinami, je velmi nepravděpodobný, i když byla přítomnost virové RNA ve slinách také prokázána.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

(0)
   Odpovědět   
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.

Založte novou diskuzi k tématu Infekční žloutenky (hepatitidy)
Z časopisu Health&Beauty
  • Rychlá regenerace pleti
  • Dokonalé rty - 10 způsobů
  • Výplně rtů
  • Bez pocení a zápachu
  • Hormonální antikoncepce