Přenos hepatitidy C rankou na ruce

Tato webová stránka sbírá za účelem zefektivnění poskytovaných služeb provozní data tzv. cookie soubory. Pokud se sběrem cookie souborů nesouhlasíte, změňte nastavení. Více informací viz zásady ochrany soukromí.
rakaka rakaka
návštěvník IP: *.249.143.189
Počet příspěvků: 1
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, omlouvám se za směšný dotaz, ale poslední dobou mě honí strach z vážných chorob. Ráda bych se zeptala, zda mohu onemocnět hep.C nebo třeba HIV v tomto případě. Dnes jem šla do lékárny pro obvaz a přede mnou vstupoval mladý muž. Zastihla jsem konec rozhovoru z kterého vyplynulo, že se jednalo o feťáka. Když jsem z lékárny odešla, uvědomila jsem si, že mám na palci dva dny starou drobnou ránu od říznutí o víko konzervy. Tato rána se hůře hojí, poněvadž jsem se dva dny máčela v saponátech při úklidu. Můžu onemocnět po sáhnutí bezprostředně na stejnou kliku po, předpokládejme, nemocném člověku v případě vlastního poranění na ruce? (Nevím, jestli on měl ruce bez poranění). Předem děkuji za odpověď

(0)
   Odpovědět   
Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o. Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o.
bronze member Basic member IP: *.161.224.199
Praha
Počet příspěvků: 6

Dobrý den,
i když se žloutenka typu C a HIV virus přenášejí krví, tak opravdu nemusíte mít obavu, že by jste se tak snadno nakazila. Šlo vyloženě o nepřímý letmý kontakt. Jiná situace by byla, kdyby mladík krvácel z ruky a Vy jste se intenzivně potřísnila jeho krví v místech otevřeného poranění na Vaší ruce. Ale k tomu asi nedošlo.
MUDr. Alena Lukešová

(0)
   Reagovat   
péťula péťula
návštěvník IP: *.242.91.90
Praha
Počet příspěvků: 1
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den
Měl bych otázku zda hepatitida typu C se přenáší i sexem či slinami. A jestli ano, tak jaka je pravděpodobnost nákazi v procentech. Předem děkuji za odpověď

(0)
   Reagovat   
Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o. Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o.
silver member Basic member IP: *.135.5.253
Pardubice
Počet příspěvků: 194

Reakce na péťula

Dobrý den,
hepatitida typu C teoreticky je přenosná pohlavním stykem vzhledem k tomu, že se přenáší krví a tělními tekutinami. Ve srovnání s hepatitidou B je však k vyvolání infekce zapotřebí mnohem větší množství viru a proto se setkáváme spíše s infekcemi získanými např. sdílením injekčních stříkaček a jehel mezi uživateli drog. Dříve byl nejčastější způsob přenosu transfúzí.
Riziko přenosu hepatitidy C při pohlavním styku vyčíslují některé zahraniční studie od 0 do 0,6 % ročně při dlouhodobém monogamním styku (stálý partner) a kolem 1% ročně při častém střídání partnerů. Vyšší riziko mají HIV pozitivní osoby a homosexuálové.
Přenos pouze slinami, je velmi nepravděpodobný, i když byla přítomnost virové RNA ve slinách také prokázána.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

(0)
   Reagovat   
Litujeme, ale tato diskuse byla pro návštěvníky uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Pokud jste lékař, přihlašte se.

Založte novou diskuzi k tématu Infekční žloutenky (hepatitidy)