Varicella (plané neštovice)
Tato webová stránka sbírá za účelem zefektivnění poskytovaných služeb provozní data tzv. cookie soubory. Pokud se sběrem cookie souborů nesouhlasíte, změňte nastavení. Více informací viz zásady ochrany soukromí.

Přenos neštovic v inkubační době

.... ....
návštěvník
Počet příspěvků: 2
Poslat soukromou zprávu

Přenos neštovic v inkubační době

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné přenášet nemoc i v době, kdy se neštovice neprojevili, tedy v inkubační době.
Za odpověď předem děkuji

(0)
   Odpovědět   
Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o. Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o.
silver member Basic member
Pardubice
Počet příspěvků: 194

Dobrý den,
neštovice jsou nakažlivé obvykle už 1 až 2 dny před výsevem vyrážky.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

(0)
   Reagovat   
Mon Mon
návštěvník
Jihočeský kraj
Počet příspěvků: 1
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné, aby se můj 1,5 roční syn nakazil neštovicemi od chlapečka, se kterým byl v kontaktu v pondělí a ve čtvrtek se tento chlapeček osypal? Syn po chlapci nepil, nejedl a ani se např. neobjímali.Za čtrnáct dní letíme na dovolenou a nákaza neštovicemi by byla pro nás komplikací. Děkuji za odpověď a hezký den.

(0)
   Reagovat   
Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o. Středisko očkování a cestovního lékařství, s. r. o.
Pardubice

Reakce na Mon

Dobrý den,
udává se nakažlivost 1 - 2 dny před objevením se pupínků, takže úplně vyloučit možnou nákazu nejde. Nakažlivost planých neštovic je velmi vysoká, stačí jen pobyt s nemocnou osobou v jedné místnosti, někdy i jen pobyt v místnosti, ze které nemocný právě odešel. Druhá věc je individuální vnímavost k infekci. U velké části nakažených se neštovice vůbec neprojeví.
Onemocnění by se dalo s celkem slušnou úspěšností předejít ještě očkováním. Pokud se první dávka podá do 3 až 5 (možná i 7) dní po expozici nákaze, onemocnění buď neproběhne vůbec, nebo jen s velmi mírným obrazem.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

(0)
   Reagovat   
anonym anonym
návštěvník
Moravskoslezský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den chtěla bych vědět jestli je styk těhotné z neštovicemi nebezpečný za odpovědˇděkují

(0)
   Reagovat   
Pardubice

Reakce na anonym

Dobrý den,
onemocnění matky v těhotenství, hlavně v prvním trimestru a pak těsně před porodem může představovat určité riziko pro plod, resp. novorozence. Proto není dobré, aby se matka vystavovala riziku nákazy, pokud nebyla dříve očkována, nebo pokud neštovice už dříve neprodělala.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

(0)
   Reagovat   
Monika Monika
návštěvník
Pardubický kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den,
3.8.máme odjet na dovolenou
Čtyřletá dcera však byla v kontaktu s nakaženou kamarádkou.I týden před tím než jí to včera propuklo.Má smysl dceru teď naočkovat?Máme dovolenou zrušit a nebo to risknout?
Díky Monika

(0)
   Reagovat   
Pardubice

Reakce na Monika

Dobrý den,
jestli tomu správně rozumím, tak kamarádka Vaší dcery onemocněla neštovicemi včera, tedy 23.7. Vaše dcera s ní byla naposled v kontaktu týden před tím, tedy 16.7. Pak je pravděpodobné, že se od kamarádky nenakazila, protože období nakažlivosti je (dle literatury) 1 - 2 dny, maximálně 5 dní před propuknutím příznaků. Takže na dovolenou můžete klidně odjet.
Pokud jde o očkování, lze ho provést i postexpozičně do 3 (v některých studiích i do 7) dnů po kontaktu s nemocným. Úspěšnost pak není ani zdaleka stoprocentní, ale významně se snižuje riziko komplikací.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

(0)
   Reagovat   
Vatukina Vatukina
návštěvník
Plzeňský kraj
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, jsem cca ve 14 týdnu těhotenství a byla u mě kamarádka, jejíž syn chodí do školky kde se objevili neštovice, ona sama je neprodělala. Nejsem si jistá jestli jsem prodělala v dětství já. Hrozí mi od té kamarádky nákaza? Děkuji za odpoveď

(0)
   Reagovat   
Litujeme, ale tato diskuse byla pro návštěvníky uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Pokud jste lékař, přihlašte se.

Založte novou diskuzi k tématu Varicella (plané neštovice)