Chraňte pleť proti chladu

Mráz, vítr a neustálé přechody z tepla do zimy jsou pro pokožku pohroma. Narušuje se její ochranná vrstva, ztrácí vláhu a pne. To všechno ji oslabuje a nahrává vráskám. Víme, jak ji zachránit. Používejte hutné výživné krémy a suché oleje a nezapomínejte pít.

Tvář: Vytvořte bariéru

Narozdíl od ostatních částí těla, které halí teplé oblečení, je obličej mrazu vystavený naplno. Ochránit ho může jenom hutný výživný denní krém, který v pokožce dokáže udržet vláhu i v arktických podmínkách.

Vlivem extrémních zimních teplot je pleť mnohem citlivější, má sklon k zarudnutí, podráždění a vysušení. „Ztrácí elasticitu a napětí a hrubne. Rychleji se také tvoří vrásky, objevují se šupinky a skvrny," upozorňuje korektivní dermatoložka Zuzana Kulíková z pražské kliniky Laser Plastic.

Pleť také mrazem červená a snadno se může stát, že vám po zimě v obličeji zůstanou popraskané červené žilky nebo zarudlé skvrny, kterých se pak zbavíte jenom pomocí laseru. V mrazu dochází k zúžení cév, aby z organismu neunikalo teplo a zpomaluje se látková výměna. Po návratu do vytopeného prostředí se cévy rychle rozšíří a kůže rudne. „Problém je, když se to děje příliš často," říká korektivní dermatoložka Kulíková.

,,Mráz a vítr přidávají roky. Pokožku totiž připravují o vláhu a tím usnadňují vznik vrásek. Nebezpečné je i zčervenání, po kterém mohou na obličeji zůstat popraskané žilky.,,

Trpíte-li červenáním, pořiďte si kosmetiku, která zvyšuje obranyschopnost pokožky a tak červenání krotí. Dobrou zkušenost máme s řadou Rosaliac od La Roche Posay nebo Antirougeur od Avéne. „Pokožku se také vyplatí otužovat jako zbytek těla. Myjte ji studenou vodou, zvyšuje to odolnost pleti proti mrazu, větru a nepříznivým klimatickým podmínkám," doporučuje korektivní dermatoložka.

Váš zimní denní krém by měl být hutnější, než ve zbylé části roku. Spousta kosmetických firem vyrábí i péči speciálně určenou na zimu. Většinou jde o hodně výživné krémy s ceramidy,lipidy, bambuckým máslem nebo rostlinnými oleji, se kterými se můžete bez obav vydat i na sjezdovku. Na noc pokožce dopřejte suchý pleťový olej, který jí dodá vitaminy a vláhu. Hodí se i na rty. Také pozor na křehké oční okolí, zvlášť pokud vám
ve větru slzí oči. I na něj si pořiďte výživnější přípravek.

Horkou koupel vynechte SPF 15 - alespoň takový ochranný faktor by měl mít Váš zimní denní krém. Naložit se do horké vody je sice příjemné, ale pokožce na těle to vůbec nesvědčí. Horká voda  totiž pleť vysušuje. Myjte se vlažnou vodou a používejte při tom koupelové nebo sprchové oleje, které pokožku vyživí. Po sprchování nebo koupeli se nezapomeňte natřít výživným tělovým mlékem nebo olejem. Totéž platí i o vašich rukou.

regenerace

Tělo: Vsaďte na olej

I když pokožku těla halí vrstvy teplého oblečení, trpí. Ztrácí mimo jiné vláhu, takže se rychlevysušuje a může se nepříjemně napínat a praskat. Nejhůř jsou na tom místa s minimem mazových žláz jako ruce, lokty, kolena a paty. Promažte je oleji.

Studené a vlhké počasí zhoršuje prokrvení pokožky a činnost žláz. V mrazu se navíc snižuje produkce mazu a potu. „V mezibuněčné hmotě kůže, která má za úkol udržovat hydrataci pokožky a bránit odpařování vody, se také tvoří méně ceramidů. Tím se porušuje kožní bariéra a pleť se vysušuje," vysvětluje korektivní dermatoložka Zuzana Kulíková z pražské kliniky Laser Plastic. Velkou
roli hraje i to, že v zimě máme sklon méně pít, takže kůže strádá vlastně hned dvakrát. Proto se ze všeho nejdřív zaměřte právě na pitný režim. Stejně jako v létě byste měla vypít alespoň dva litry tekutin.

,,Trápí-li vás suché odlupující se šupinky nebo hrubá kůže, udělejte si peeling. Nejenže pokožku zbavíte odumřelých buněk, ale také pak lépe přijme výživu.,,

Hodně můžete ovlivnit i tím, co si oblečete na sebe. Oblékejte se teple, ale vyhněte se syntetice, pod kterou kůže nemůže dýchat. Vznikají tak nejen nepříjemné ekzémy, ale povrch pokožky se také zbytečně odírá, což vede k dalšímu vysušování. 

Vysušené pokožce těla udělají dobře tělové oleje, hutná mléka s bohatou texturou nebo extra
výživné tělové balzámy. Na kůži vytvoří ochrannou bariéru a zabrání jejímu dalšímu vysušování nebo praskání. Používejte je po každém sprchování. Zvláštní pozornost při tom věnujte loktům, kolenům a patám, které důkladně promažte každý den. Jednou týdně použijte jemný tělový peeling, který odstraní odumřelé kožní buňky.

Pozor na sluníčko I když se v zimě člověku zdá, že sluníčko skoro nevidí, není to pravda. I v zimě pleť potřebuje ochranu před škodlivým UV zářením. Ve městě si vystačíte s SPF 15, na horách potřebujete minimálně SPF 30 nebo vyšší.

Vlasy: Nakrmte je

Vlasy ztrácí lesk, jsou lámavé a navrch mohou začít vypadávat nebo trpět lupy. To nejlepší, co
pro ně můžete udělat, je investovat do vlasového oleje a výživné masky. A k večeři si dejte salát.

Největším nepřítelem je opět mrazivý suchý zimní vzduch v kombinaci s horkem z fénu a neustálými přechody z tepla do zimy a opačně. Vlasy to obírá o vláhu, vysušují se a křehnou. Vysušené vlasy navíc nepříjemně elektrizují, protože se v nich drží kladný statický náboj. Platí na to jediné – pořádná porce hydratace a výživy.

Tu najdete ve všech přípravcích označených jako výživné nebo také v těch pro namáhané vlasy. Kromě šamponu vám dobrou službu udělá kondicionér, který po umytí uzavře a vyhladí strukturu vlasu. Zmírní tak elektrizování a vrátí vlasům lesk. Jednou za deset dní naneste do délek výživnou masku a do konečků každý den vetřete kapku pečující kúry proti jejich třepení nebo vlasový olej. Také se vyplatí omezit fénování horkým vzduchem a používání žehliček a kulem. Osvědčila se mi i služba Steamstyle, kterou nabízejí kadeřnické salony L´Oreal Expert. Jde o parní žehličku, kterou vám kadeřník hluboko do vlasu zažehlí vyživující látky a uhladí jeho povrch. Vlasy jsou pak, lesklé a hebké a tolik nereagují na výkyvy počasí.

,,Na statickou elektřinu vyzrajete poctivou hydratací vlasů. Pomůže iontový fén, který předchází krepacení a vzniku statického náboje...

Nezapomeňte vlasům dopřát výživu také zevnitř. V zimě máme většinou menší přísun vitaminů a stopových prvků, ale zato jíme víc tuků a cukrů, což vlasům ani vlasové pokožce dvakrát neprospívá. Víc se pak mastí. Proto pravidelně chroupejte mrkev a papriku, zobejte semínka a ořechy a denně si dávejte mléčné výrobky. Doplníte tak potřebné vitaminy A a E, křemík, kyseliny omega 3 a 6 a bílkoviny. Tenhle jídelníček navíc posílí i vaši pleť.

Mějte pod čepicí Nošení čepice je zdravé. Teplá pokrývka hlavy vás ochrání nejen před prochlazením dutin a následnou rýmou, ale dost toho v mrazu udělá i pro vaše vlasy. Přechody z tepla do zimy a opačně díky ní nebudou pro vlasovou pokožku tak náročné. Na druhou stranu je ale třeba čepici pečlivě vybrat tak, aby byla prodyšná, jinak se vám vlasy budou víc mastit. Kupte si nějakou volnější, ve které se pokožka hlavy tak snadno nezapaří.

MUDr.Zuzana Kulíková
korektivní dermatoložka

Aktualizováno: 7.3.2016