Dá se azoospermie léčit?

Dá se azoospermie léčit?

rxjirka  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, byl jsem dvakrát na spermiogramu a pokaždé mně vyšla azzospermie,vyšší konc.jiných buněk. Koncentrace spermii 0.objem ejakulátu 5,5 ml.Potom jsem byl na urologickém vyšetření kde Mudr. říkal že mám vše v naprostém pořádku,dělal mi kompletní prohlídku
zápis - UZ skrota obě testes normál tvaru i velikost, lehce setřelá, typická echotextura testes oboustranně lem hydrokély.
Doporučil vyšetření na nějakém andropologickém oddělení.
Chci se zeptat kam se obrátit a kde jaké vyšetření podstoupit a kde nejlíp a zda je možné získat nějak spermie, třeba i chirurgicky a úspěšnost?
Děkuji R. 34 let
MUDr. Jan Šulc  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Praha
  • 49 odpovědí
  • 29 Likes
Dobrý den.
V některých případech je léčba možná, v jiných svízelná. Záleží na příčině azoospermie. Opravdu je vhodné andrologické vyšetření. Je možné ho například podstoupit v našem Centru GEST. Bohužel ale na andrologickou péči nemáme uzavřenou smlouvu se zdravotními pojišťovnami, čili vše musíte hradit Vy.
Za účelem oplození lze i při tomto nálezu obvykle získat spermie mikrochirurgickým odběrem z varlat či nadvarlat. Pravděpodobnost úspěchu je opět v závislosti na příčině azoospermie 50 - 90%.
MUDr. Jan Šulc
MUDr. Vladimír Kubíček CSc.  |  Basic member  |  České Budějovice
  • 31 odpovědí
  • 11 Likes
Dobrý den.
Při opakovaném nálezu azoospermie je kromě genetického vyšetření indikováno specializované andrologické vyšetření v rozsahu: klinické vyšetření, podrobná hormonální analýza: hodnoty celkového, volného a biologicky dostupného testosteronu, dehydroepiandrosteron sulfátu, hladiny vazebných bílkovin - albumin, Sex hormon binding globulin, hladiny gonadotropinů - FSH,LH, hladiny prolaktinu, estradiolu a progesteronu, prostatické antigeny (celkový, volný, poměr). Je nutno zhodnotil objem varlat ultrasonografickou volumometrií, (UZ nález, který je uveden v zápisu je nedostatečný) stav tkáně varlat a nadvarlat vysokofrekvenční ultrasonografií (13 - 18 MHz) s harmonickým zobrazením, výživu varlat hodnocením průtoku cévami Dopplerovskou analýzou. Průchodnost a stav vývodných semenných cest je třeba vyšetřit transrektální ultrasonografií. Termoregulaci varlat, nutnou pro normální funkce, je třeba vyšetřit termograficky (IR počítačová termografie). Vyšetření jsou neinvazivní, zcela nebolestivá. Lze z nich stanovit příčiny azoospermie. Na základě diagnostiky je možné se snažit o zlepšení funkcí varlat - u části pacientů s obnovením přítomnosti spermií v ejakulátu, u části se zlepšením pravděpodobnosti získání spermií při mikrochirurgickém odběru zárodečných buněk z nadvarlete či varlete ("MESA TESE"). Je nutno zhodnotit stav hormonálního prostředí s dopadem na celkový zdravotní stav muže v časové perspektivě. Pravděpodobnost úspěchu léčby je možné stanovil až po vyšetření konkrétního pacienta. Specializovaná andrologická péče není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, je relativně nákladná. Diagnostika a léčba vyžaduje více času a specializované přístrojové vybavení. Proto se v plném rozsahu na pracovištích asistované reprodukce neprovádí, je snaha vše řešit v jednotném schematu asistované reprodukce s využitím ekonomického potenciálu páru.
Doporučuji péči na specializovaném andrologickém pracovišti, které má zkušenosti s léčbou mužské neplodnosti.
S pozdravem MUDr. Vladimír Kubíček, CSc.
rxjirka  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
děkuji za odpověď. Mohl by jste mi ještě poradit kam se tedy dál mohu obrátit? Na urologii mi konkrétní pracoviště nedoporučili, jen mi řekli, že nejbližší je v Hradci Králové, kde ale nedělají veškeré testy. Jsem z pardubického kraje.
Děkuji R.

Reakce na rxjirka

MUDr. Vladimír Kubíček CSc.  |  Basic member  |  České Budějovice
  • 31 odpovědí
  • 11 Likes
Dobrý den,

specializovaných andrologických pracovišť je málo. Nemám bohužel přehled o tom, jakou diagnostiku mají k dispozici na jiných pracovištích.
Pokud se budete chtít objednat k vyšetření na naše pracoviště, můžete se registrovat u sestry na telefonu, který najdete na našich webových stránkách.
Telefonní číslo ani webovou adresu bohužel není možné na tomto webu uvádět, ve vyhledávači se můžete orientovat podle mého jména.

S pozdravem MUDr. Vladimír Kubíček, CSc.
MUDr. Lenka Hromadová  |  Basic member  |  Gynekologie a porodnictví  |  Brno
  • 38 odpovědí
  • 15 Likes
Dobrý den,
na základě UZ vyšetření se jeví pravděpodobnost chirurgického získání spermií jako dobrá. Doporučuji Vám však provést genetická a hormonální vyšetření, která pravděpodobnost zisku spermií upřesní. V případě Vašeho zájmu Vám můžeme zmíněné testy a později i případnou operaci k zisku spermií provést v našem zařízení. Jde o nenáročný chirurgický výkon v celkové anestezii, pooperační průběh je pacienty dobře snášen.
Objednat se do naší ambulance můžete na telefonním čísle recepce.
Se srdečným pozdravem MUDr. Lenka Hromadová