Bannwarthův syndrom (Bannwarth syndrome)  

Jde o onemocnění související s Lymskou boreliózou, infekční nemocí způsobenou bakteriemi Borrelia burgdorferi. Ty jsou na člověka nejčastěji přeneseny přisátím klíštěte a napadají nervový systém postiženého. Nejčastěji se usazují v kořenech nervů a mozkových obalech a způsobují neuropatické bolesti. Bannwarthův syndrom patří mezi komplikace Lymské boreliózy.

K jeho projevům patří především bolesti nervových kořenů v oblasti krční a bederní páteře, bolesti hlavy, dočasné obrny mimických svalů, narušená funkce lícního nervu, obrny některých dalších svalových skupin, bolest hlavy, únava, nevýkonnost a nechutenství.

Vyšetření při podezření na Bannwarthův syndrom je totožné s diagnostikou samotné boreliózy. V první fázi je třeba zjistit, zda postižený nepozoroval v nedávné době přísáté klíště, ale i při záporné odpovědi je třeba jej dále vyšetřit. Klíště mohlo být na místě, na kterém ho neviděl nebo odpadlo dříve, než jeho přisátí zpozoroval.

Je třeba vyšetřit krev a mozkomíšní mok. Zvýšené protilátky proti boreliím (IgM) v krvi a zvýšené množství bílých krvinek v mozkomíšním moku totiž ukazují na tuto komplikaci, Bannwarthům syndrom.

Léčba je pak totožná s léčbou Lymské boreliózy – nasazení antibiotik, někdy v kombinaci s dalšími léky proti zánětu a tlumení bolesti.

Publikováno
   
Související zákroky
Diskuze
O čem se mluví Reakcí celkem Poslední odpověď
Bannwarthův syndrom - příznaky 1 30.9.2015
Zobrazit všechny diskuze k Bannwarthův syndrom (Bannwarth syndrome)