Neuralgie trojklanného nervu (neuralgie trigeminu)  

Neuralgie trojklaného nervu je bolestivé chronické onemocnění tohoto nervu provázené intenzivními záchvatovitými bolestmi obličeje nebo jeho části. Jde o bleskově vznikající bolesti, které postihují pouze jednu polovinu obličeje a které mohou být vyvolané z různých příčin: anatomických, infekcí i poraněním. Neuralgie trojklaného nervu se často projevuje především bolestí v oblasti ústní dutiny a zubů, což může někdy vést k chybné diagnóze.

Příčina tohoto záchvatovitého bolestivého onemocnění souvisí s anomálním kontaktem některé z mozkových cév se vstupní zónou trojklanného nervu, kde nervová vlákna přenášející bolestivé vjemy z obličeje vstupují do mozkového kmene. Bolestivé stavy při neuralgii trojklanného nervu bývají tak intezivní a nesnesitelné, že mohou pacienta dohánět až k sebevražedným úmyslům a často je nutná kromě neurologické péče, i konzultace psychologická.

Pomoci lze operativním řešením, tzv. mikrovaskulární dekompresí. Díky malému otvoru lebky za uchem lze tento anomální kontakt cévy s trojklanným nervem nalézt a cévu od nervu oddálit. U přibližně 85% nemocných po tomto výkonu potíže trvale zcela odezní.

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.
Publikováno