Neuropatie, polyneuropatie  

Neuropatie je nezánětlivé poškození funkce a struktury periferních nervů, které může být vrozené nebo získané v důsledku vlivu infekčních, autoimunitních či metabolických onemocnění, dále toxických vlivů, vitamínových a výživových deficitů, degenerace nebo v důsledku nedostatečného cévního zásobování nervů. Postižení nervového systému vede k narušení funkcí vnitřních orgánů. Projevy jsou různé – bolestivost, brznění, svědění až pálení, poruchy citlivosti, pohybu až ochrnutí. V případě postižení více nervů najednou, hovoříme o polyneuropatii.

Neuropatie je nejčastěji zmiňována v souvislosti s cukrovkou = diabetická neuropatie, kdy dochází k poškození funkce a struktury periferních nervů vlivem dlouhodobě zvýšené glykémie při diabetu. Stejně tak pacienti s chronickými chorobami jater a ledvin patří do skupiny ohrožené rozvojem neuropatie či polyneuropatie.

Chronické užívání alkoholu, při kterém vzniká nedostatek vitamínu B1 a B12, často způsobuje postižení nervového systému. Stejně tak může mít na vliv neuropatie vliv i užívání některých léků, např. proti zvýšené hladině cholesterolu, některá cytostatika a antibiotika, dlouhodobé a/či nadměrné užívání léků proti bolesti nebo nespavosti.

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.
Aktualizováno