Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Zelený zákal - dvě rozdílné diagnozy - Léčba glaukomu - zeleného zákalu - Diskuze

Zelený zákal - dvě rozdílné diagnozy

Zelený zákal - dvě rozdílné diagnozy

anpa23  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
absolvovala jsem během půl roku 2 důkladná vyšetření /na všech moderních přístrojích/ u dvou různých očních lékařů. Jak je možné, že jeden lékař mi diagnostikoval zelený zákal a ten druhý /zkušenější/ mi ho nepotvrdil? Řekl, že předešlý pan doktor špatně zaměřil a následně i vyhodnotil moje snímky oka na HRT. Nevím, komu mám věřit. Jak často se takové chyby v diagnóze zeleného zákalu stávají?
MUDr. Michaela Hustá  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Frýdlant nad Ostravicí, Vratimov
  • 17 odpovědí
  • 54 Likes
Bohužel často.
Přichází ke mně spousta pacientů, kteří léta kapou kapky na snížení očního tlaku a naším vyšetřením se prokáže, že se nejedná o zelený zákal, ale že mají např. jen abnormálně silnou rohovku a tím pádem přístroj měří vyšší hodnoty nitroočního tlaku. Diagnoza zeleného zákalu je v podstatě na celý život, proto je třeba být v tomto obezřetný. U zeleného zákalu se sleduje zejm. 1. rodinná anamnéza - glaukom v rodině, 2. výše nitroočního tlaku, 3. vyšetření zorného pole na kvalitním perimetru, 4. nález na zrakovém nervu, 5. zobrazovací metody - HRT, OCT. Pomineme-li rodinnou anamnézu, musí být k diagnoze zeleného zákalu pozitivita minimálně ve dvou položkách. Jen vyšší nitrooční tlak je pro diagnozu glaukomu zcela nedostatečný. Rovněž upozorňuji, že je třeba správně interpretovat HRT, příp, OCT nález, což je někdy obtížné, zejm.u myopů (pacienti s krátkozrakostí). S pozdravem M.Hustá
anpa23  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, děkuji za odpověď.

Reakce na anpa23

MUDr. Michaela Hustá  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Frýdlant nad Ostravicí, Vratimov
  • 17 odpovědí
  • 54 Likes
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, u HRT je velmi důležité správné označení zrakového nervu a pokud se udělá špatně, tak jsou výsledky špatně vyhodnocené a tedy i interpretované. Vždy se také musí zvažovat, zda si nálezy na přístrojích a v oku vzájemně odpovídají a nejde je hodnotit izolovaně.
Pokud máte vyšší nitrooční tlak, tak se názory liší...některý lékař může velmi raný začátek zeleného zákalu (bez zjevných defektů na přístrojích či lehce hraničním nálezu třeba v jednom z 12 sektorů) ještě považovat za normální, ale bude Vás obezřetně sledovat a léčbu nasadí při sebemenším zhoršení. Jiný, protože jste zjevně mladá, už raději zahájí léčbu a třeba i trochu preventivně začne tlak snižovat, aby měl jistotu, že o zrak nepřijdete ani na stará kolena.

Související recenze a zkušenosti

Léčba glaukomu - zeleného zákalu - Související videa

Doktor ve Vašem okolí