Jakou zvolit čočku u šedého zákalu?

Jakou zvolit čočku u šedého zákalu?

Tonda  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, chystám se na operaci pravého oka šedého zákalu. Je mi 74 let a rozhoduji se jakou zvolit čočku.
Nosím brýle na dálku i blízko , na pravém oku mám 3 dioptrie a na levém cylindr 6 dioptrií.(omlouvám se jestli jsem to popsal nejasně).
Můžete mi poradit prosím jakou zvolit čočku - cena nerozhoduje.
Děkuje a zdraví
Tonda
Dajdou.  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 5 odpovědí
  • 3 Likes
Nevím,zda-li Vám pomůžu,ale měla jsem taky brýle do dálky a na čtení,nic netušíc jsem přestala přes ně dobře vidět,asi po roce jsem se rozhodla jít si udělat brýle nové,ale zjistili mi šedý zákal na obou očích a tomu nepomůžou žádné brýle,jedině operace...
I když s obavami, jsem souhlasila,v květnu 2015 mi dali termín,jeden týden jedno oko,druhý týden druhé oko....vyměnili mi čočky - akrylátové hydrofóbní - standartní.
Dnes můžu říci,že od operace až dodnes vidím perfektně dodálky,na čtení mám brýle - slabé dvě dioptrie,ale to je normální,....od začátku až dodnes jsem bez komplikací a každému doporučuji,je mi 66roků a opět vidím jako mladice.
Zdraví Dajdou.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den pane Tondo, předpokládám, že na pravé oko se jedná o plusové dioptrie (tedy dalekozrakost). Bohužel neznám stav Vaší sítnice a Vaše zrakové nároky. Navíc se mohu domnívat, že oko s 6 dioptriemi cylindru je tupozraké. V takovém případě hodně záleží na kvalitě vidění horšího oka. Když by mozek levé oko v podstatě nepoužíval, tak se doporučují jednoohniskové nitrooční čočky. S těmi by jste viděl ostře do dálky a na čtení by jste používal brýle (2-3 dioptrie). Do levého oka, které bude zřejmě časem také operováno bych volil pravděpodobně tórickou jednoohniskovou čočku. S takovou čočkou odstraníme i onen cylindr. Pokud by sítnice byla bez degenerativních změn v centru a vidění levého oka by bylo dobré, tak je možné uvažovat nad víceohniskovými čočkami, s těmi by jste viděl ostře do dálky i do blízka. Ovšem takové čočky s sebou nesou i vedlejší optické fenomény. To je ale již na osobní konzultaci.
Pokud budete mít ájem o nezávaznou konzultaci, tak můžete kontaktovat naši refrakční poradnu.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika
Tonda  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Předem Vám pane doktore mnohokrát děkuji za Váš čas.
Ještě bych doplnil, že na pravém oku, kde se chystám na operaci šedého zákalu mi byla provedena v roce 1998 operace odchlípnuté sítnice.
-amose na OD, cerklagní, pásek fiksován 11 mm od limbu, akcentece symetrická v rozsahu od 10-12, loke lizace a kryo ruptury u č. 11.
Bude s tím nějaký problém?
Velmi rád bych využil Vaší nabídky na osobní konzultaci, ale jsem z Hodonína.
Ještě jednou děkuje a zdraví T.

Reakce na Tonda

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, obecně, v případech, kdy je pacient po amoci s cerkláží, doporučuji jednoohniskovou čočku. Z doplněných informací jste tedy spíše krátkozraký, a tak bych volil nastavení dioptrií na -2,5 do dálky, pak by jste četl ostře jen po sundání brýlí a na dálku je nosil. Také záleží na dioptrickém stavu levého oka. Pokud se levé oko neplánuje operovat, tak se s tím musí počítat a dioptricky se tomu přizpůsobit, protože mozek nesnese rozdíl větší než 2,5-3 dioptrie. Bude tedy při výběru čočky a nastavení dioptrií velmi záležet na komplexním posouzení.
Tímto nechci říci, že u pacientů po amoci není možné implantovat víceohniskovou čočku, ale je třeba velmi pečlivé posouzení (kvalita zorného pole, sítnice, kontrastní citlivost a další). A zvažovat i postup a zrakovou ostrost druhého oka.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí