Šedý zákal v počátku

Šedý zákal v počátku

jindr8  |  návštěvník  |  Karlovarský kraj
Dobrý den, bylo mi lékařem sděleno, že mám počínající šedý zákal, vidění je však zatím v normě a rozhodnutí kdy jít na operaci k odstranění je na mě. Je mi 61 let a sám subjektivně potíže zatím neregistruji. Kdy bych se měl k operaci objednat? Až když se vidění zhorší nebo je možno již nyní. Co je lepší? A ještě bych se rád zeptal jestli riziko že se zákal znovu objeví je vždy, nebo mu lze nějak předejít? Má vliv, jak je zákal operovaný? Děkuji za odpověď. Moravec J.
MUDr. Andrea Janeková, FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Praha
  • 10 odpovědí
Dobrý den, pane Moravče,

na operaci můžete jít ihned, kdy Vám lékař diagnostikuje i počínající šedý zákal. Určitě je lepší na operaci zajít v dřívější fázi, než aby Vás později tato vada omezovala v běžném životě.
Možnost, že se Vám objeví druhotný šedý zákal zde je, ale odstranění se poté provádí pouze ambulantně pomocí přístroje YAG (tzv. kapsulotomie).
Při předoperačním vyšetření, kde se Vám důkladně oči vyšetří se s lékařem domluvíte, jaké nitrooční čočky jsou pro Vás nejvhodnější.

Vše o operaci šedého zákalu se dozvíte na našich webových stránkách:
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

S přáním krásného dne,

MUDr. Andrea Janeková
Oční centrum Praha, a.s.
prof. MUDr. Pavel Rozsíval CSc., FEBO  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Hradec Králové
  • 133 odpovědí
  • 6 Likes
Vážený pane,
pokud nemáte žádné obtíže, není potřeba je řešit. Operace šedého zákalu je na vysoké úrovni, ale určitá rizika vždy existují. Nejlepším postupem jsou pravidelné kontroly cca 1x za 6 měsíců a podle dalšího vývoje rozhodnutí o operaci. Rozhodnutí o objednání je na Vás.
S pozdravem
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, pokud nemáte sníženou kvalitu vidění a subjektivně nevnímáte problém se zrakem, tak bych s operací ještě vyčkal. Ale je možno provést ji již teď. Doporučoval bych kontroly co půl roku, kdy se bude sledovat stav čoček. Když by docházelo ke zhoršování, tak se objednat na operaci. Pro oko není vhodné čekat až bude čočka velmi zkalená, ale jako každá operace má i tato rizika a když nejsou obtíže, tak je lepší vyčkávat.
Možnost znovuobjevení vidění jako při šedém zákalu existuje. Stav se jmenuje druhotný šedý zákal, ale je velmi snadno a elegantně řešielný laserem v ambulanci. Již se neoperuje.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX
Vera ze zamori  |  návštěvník  |  Britská Kolumbie
  • 1 odpovědí
Doporucuji jit co nejdrive,vzhledem k cekaci dobe,mne postih postupujici sedy zakal velmi rychle,videla jsem behem kratke dobe velmi spatne ,dioptrie nepomohou...po operaci obou oci je svet barevnejsi a krasnejsi,preji hodne stesti Vera
Jana  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 2 odpovědí
Tak mě třeba se šedý zákal zhoršil od diagnózy během tří měsíců do stavu velmi špatného vidění... A mám 42 let! A žádné kortikoidy ani úraz oka... proč??? Čekací lhůty jsou šílené, kvůli nim jsem si nemohla moc vybírat kliniku ale musela jsem kde měli volno...nyni mam 3 týdny po operaci, vidění úplně jinak než mělo být, každé oko vidí úplně na opacnou vzdálenost, jsem dost zoufalá...do toho začal zákal na druhém oku (před třemi zydny tam ještě nebyl!!!), Na operovaném oku brzy po operaci objevili sekundární šedý zákal... Měla jsem tolik plánu, studovat dálkově školu, už jsem zaplatila prvni splátky, chci do práce, a vidím špatně...a vůbec nevim jak dlouho ještě,co budu vubec moct...svet se mi zhroutil...

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí