Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Odstranění zákalků sklivce vitrektomií - Pars plana vitrektomie - Diskuze

Odstranění zákalků sklivce vitrektomií

Odstranění zákalků sklivce vitrektomií

tomk82  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
Dobrý den, trpím zákalky sklivce na jednom oku které mě značně obtěžují, zvažuji vitrektomii, chtěl jsem se Vás zeptat jestli je šance na "čisté" vidění po výkonu, jak douho trvá rekonvalescence (porucha zraku po operaci) a zda-li se mohou zákalky i po výkonu vracet. Děkuji. T.K.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, řešení zákalků je možné dvěma způsoby, a to pomocí laserové disrupce nebo vitrektomií. YAG laser rozruší velké zákalky na malinké, které již nebrání ve vidění, ale tato metoda není vhodná pro všechny zákalky (podle lokalizace vůči sítnici). Je to méně invazivní, ale zákalky se ve sklivci mohou tvořit dále. Zraková ostrost není vůbec narušena. Vitrektomií se odstraní celý sklivec a zákalky se tedy již netvoří. Ovšem malý zbytek sklivce může zůstat u čočky (u některých jedinců je anatomie oka taková, že při odstranění této části by bylo velmi vysoké riziko doteku čočky a to by vedlo k šedému zákalu), z něho se pak může ojedinělý zákalek uvolnit. Je to ale poměrně vzácné. Zraková ostrost není narušena na dlouho, pokud nebudou komplikace, tak cca týden. Rozhodně je vysoká procentuální možnost, že Vaše vidění bude zcela bez zákalků.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
Oční klinika OFTEX
Doktor ve Vašem okolí