Po výměně multifokální čočky se ostrost vidění zhoršuje

Po výměně multifokální čočky se ostrost vidění zhoršuje

jaho  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 5 odpovědí
Dobrý den, prosím o radu. Jsem 3 roky po operaci LO-výměna multifokální čočky. Dva roky bylo vidění perfektní, nyní již cca přes rok se vidění zhoršuje-vidím rozmazaně, neostře. Nejdříve to bylo jen do dálky a poslední cca dva měsíce již nevidím ani na čtení.
Při opakovaných vyšetřeních a kontrolách nebyla shledána žádná anomálie. Bohužel se nedaří ani optická korekce při měření.
Jsem z toho zoufalý, Poradíte mi? Děkuji.
Jaroslav
MUDr. Michaela Hustá  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Frýdlant nad Ostravicí, Vratimov
  • 17 odpovědí
  • 54 Likes
Dobrý den, příčin zhoršování vidění po implantaci multifokální čočky může být celá řada, mezi nejčastější patří zkalení pouzdra, v kterém je multifokální čočka v oku uložena. Pokud jste ještě neabsolvoval tzv. YAg kapsulotomii (vyčistění pouzdra čočky laserem), určitě bych toto jednoduché ošetření doporučila, některá pracoviště provádějí tento zákrok s určitým odstupem po operaci i preventivně, když je ještě pouzdro relativně čiré. Jedná se o ambulantní výkon plně hrazený ze zdravotního pojištění, objednává se na pracovišti, kde Vám provedli operaci. Po YAg kapsulotomii dochází ke zlepšení vidění do dálky i do blízka. Pokud by toto nepomohlo, je třeba vyloučit onemocnění sítnice, nejlépe OCT digitální analýzou, příp. ve spolupráci s neurologem centrální příčinu poklesu vidění. Hlavu vzhůru, vždy se dá něco dělat :-)
S pozdravem MUDr. Michaela Hustá
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, když jste po operaci viděl dobře, tak se musí najít příčina. Nejčastější je opravdu zakalení zadního pouzdra, které v oku zůstalo po Vaší čočce. Jedná se o jednoduchý laserový zákrok. doporučil bych před zákrokem provést perimetr a OCT. Tak se dají vyloučit další patologie, které mohou způsobovat zhoršení zraku. Navíc zakalení zadního pouzdra je velmi snadno odhalitelné po rozkapání očí. U víceohniskových čoček je i drobné zakalení již problematické pro vidění. Neházejte flintu do žita, a jestli si Vaše pracoviště neví rady, tak můžete stav konzultovat jinde. Klidně se obraťte na refrakční poradnu naší kliniky.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika
jaho  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 5 odpovědí
Děkuji za odpověď. Tento týden jsem absolvoval další kontrolní vyšetření na oční klinice, kde mi dosud prováděli veškeré zákroky (naposledy v únoru 2015 vitrektomii LO), s výsledkem, že LO je patologicky zcela v pořádku. OCT makul v normě, sítnice zcela v pořádku, čočka čistá. Pan doktor byl již docela bezradný...nepomohla ani žádná korekce dioptriemi.
Doporučil mi kapat umělé slzy (což jsem dosud i průběžně dělal) a přijet na kontrolu v září...Mám opravdu pocit, že si se mnou již nikdo neví rady (průběžně mě vyšetřovali 3 různí lékaři oční kliniky)...

Reakce na jaho

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, a bylo provedeno perimetrické vyšetření? Když se vidění horší a není zřejmá příčina, tak doporučuji provést VEPy. Jedná se o vyšetření přenosové dráhy přijmuté informace. V podstatě nám poví, jak si sítnice a mozek poradí se zpracováním obrazu, a kde je případně chyba.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

jaho  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 5 odpovědí
Dobrý den pane doktore, již jsem absolvoval tolik různých vyšetření a testů, že se v tom pomalu ztrácím. Navíc ani nemám od všech vyšetření lékařskou zprávu. Ale našel jsem v jedné z nich, že byl dělán 14.11.2014 peritest S120.
Přeji hezký den.
Jaroslav

Reakce na jaho

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, to je právě onen perimetr. Je u toho popis výsledku? Případně mi můžete oskenovat zprávu a poslat na info(zavináč)XXXXXXXX. Kouknu na to, ať v tom nemusíte pátrat.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

jaho  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 5 odpovědí
Dobrý den pane doktore, bohužel zprávu z tohoto vyšetření nemám, jen vím, že bylo konstatováno, že vše je v pořádku a proto mi byla doporučena ta vitrektomie. Ta mi sice zlepšila kvalitu vidění (odstraněny zákalky), ale ostrost vidění je pořád špatná.
Hezký den.
Jaroslav

Reakce na jaho

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, tak už mi takto na dálku zbývá jen doporučit kontrolu centrace (horizontální, vertikální a i inklinaci) nitrooční čočky, protože víceohniskové čočky jsou na takové odchylky citlivé. A když se vyloučí i toto, tak už jen ony VEPy.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

jaho  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 5 odpovědí
Dobrý den pane doktore, opět Vám musím poděkovat za Vaší odpověď. Chtěl bych se tedy zeptat, jak se provádí ona kontrola centrace. Při mém posledním kontrolním vyšetření mi pan doktor řekl, že čočka sedí správně, ve středu a je čistá. Vyšetření prováděl na rozkapaném oku mikroskopem. Ale podotkl, že se mohla jen minimálně změnit vzdálenost čočky, což prý pak rozhodí ty nastavené dioptrie.
Jestliže by byl problém v takové změně, dá se to nějakým způsobem napravit?
Nejhorší pro mě je, že ani žádná korekce dioptrickými brýlemi mi na tomto oku nepomáhá.
Děkuji za pomoc. Má bezradnost je čím dál větší...Jaroslav

Reakce na jaho

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, lze k tomu využít i některé přístoje...iTrace, IOL Master atd. V běžné praxi je nejjednodušší provést fotografii přední části oka, když se podíváte na fixační bod v přístroji, na fotce se pak podle reflexů a pozorovaných prstenců dá snadno pozorovat centrace.
Co se týče předozadního posunu čočky, tak k tomu dojít může, a už jsem se s tím i setkal. Ale pokud máte multifokální difrakční čočky (jiné než Oculentis), tak by zhoršenou ostrost vzniklou zmíněným mechanismem měly brýle řešit. Řešení závisí od příčiny posunu..pokud je známa.
Doporučuji opravdu vyšetření VEP a pak se uvidí.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne a jsem s pozdravem.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA
OFTEX Oční klinika

Reakce na MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA

jaho  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 5 odpovědí
Dobrý den, implantovanou čočku mám ACRYSoft iQ ReSTOR, model SN6AD1. Údajně by se mělo jednat o kvalitní čočky.
Vidění se pořád zhoršuje, postupně během cca 1,5 roku se snižovala ostrost do dálky, pak na střední vzdálenost a nyní již i na blízko. Prostě levým okem nyní vidím vše rozmazaně, od nejkratší po nejdelší vzdálenost.
Zkusím se dohodnout s ošetřujícím lékařem na tom VEP vyšetření.Jaroslav

Reakce na jaho

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D., MBA  |  Basic member  |  Oftalmologie  |  Pardubice
  • 571 odpovědí
  • 27 Likes
Dobrý den, jedná se o vysoce kvalitní multifokální čočku, a i proto je třeba pátrat po příčině. Případně se na mě klidně obraťte a domluvíme se na konziliárním vyšetření.

MUDr. Vladimír Korda