Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Zapomínáte brýle? Zapomeňte na ně úplně.

Zapomínáte brýle? Zapomeňte na ně úplně.

Autor:

Pro někoho samozřejmost, pro někoho luxus. Řeč je o životě bez brýlí. U části populace se objeví problémy s viděním již v ranném dětství, nebo v mládí. V takovém případě se nejčastěji jedná o krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus.

Běžně jsou tyto oční vady korigovány brýlemi, kontaktními čočkami a od 90. let minulého století i laserovými refrakčními zákroky. Ty jsou již pro současnou generaci něčím samozřejmým, a proto mnohdy zájemce o laserovou operaci překvapí, že právě oni nejsou vhodným adeptem na provedení zákroku.

Proč? Proč právě já? Pomineme-li patologické stavy oka, jako pozánětlivé stavy, degenerativní změny rohovky a podobně, nejčastějším vylučovacím kritériem bývá nepoměr mezi dioptrickou vadou oka a tloušťkou rohovky. Vysvětlení je jednoduché. Operační laserový zákrok redukuje tloušťku rohovky v jejím centru. Platí zde přímá úměra: čím více dioptrií, tím více tkáně se pomocí laseru odstraní. Platí však určitá bezpečnostní omezení maximální tloušťky rohovky, kterou lze odstranit a u někoho tak prostě zákrok bezpečně nelze provést.

Co v takovém případě dál? Řešením bylo odstranit maximální možný počet dioptrií a zbytek ponechat, dále nosit brýle nebo kontaktní čočky.

Cachet   In the Eye shot 1 SML

Dalším řešením jsou tzv. fakické nitrooční čočky. Myšlenka je velmi jednoduchá a tudíž geniální.

Do oka vložíme potřebnou nitrooční čočku ke stávající čočce přirozené. Navýšíme, nebo naopak oslabíme celkovou dioptrickou mohutnost oka a zlepšíme tak stávající vidění při zachování základní vlastnosti přirozené čočky, tj. akomodace. Díky této vlastnosti vidíme do svých 40-45 let se stejnou korekcí do dálky i do blízka. Zaostřujeme vlastně jako fotoaparát.

První implantáty (fakické nitrooční čočky) byly vyrobeny z rigidních materiálů a jak se ukázalo, jejich tolerance v oku nebyla optimální. Docházelo k dráždění různých struktur oka a vzniku různých komplikací.

Doba a výzkum však významně pokročily a přinesly nové materiály, i nové designy. Nejnovějším implantátem na trhu je čočka Cachet od firmy Alcon. Byla vyvíjena neuvěřitelných 10 let a výsledek stojí za to. Jedná se o čočku s fixací v komorovém úhlu. Implantát je vyroben z materiálu známého v oftalmologii již od 80. let, tvárného, ale zároveň s dobrou dlouhodobou tvarovou pamětí. Samotný tvar byl dlouhodobě vylepšován s ohledem na minimální traumatizaci očních struktur. Výsledky s tímto implantátem u našich pacientů nás velmi příjemně překvapily, zejména pokud se týče přesnosti pooperační refrakce a stability implantátu v oku. A především, na trhu je nyní velmi efektivní alternativní řešení pro pacienty, pro které je jinak excimer laserová korekce nevhodná.

Autorem článku je Refrekční centrum Praha, s.r.o. - www.refrakcnicentrum.cz

Aktualizováno: 24.5.2011

Doktor ve Vašem okolí