Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Rehabilitace po operaci LCA - Koleno - plastika předního zkříženého vazu - Diskuze

Rehabilitace po operaci LCA

Rehabilitace po operaci LCA

Dany  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 4 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den ,jsem po plastice křížového vazu šest týdnů, na rehabilitace jsem začala chodit po měsíci od operace. Rehabilitační pracovnice mě koleno ohýbá do extrémní bolesti, tvrdí mě, že jinak se to nerozcvičí. Chtěla bych vědět Váš názor, protože od té doby co chodím na rehabilitaci, koleno pořád cítím když došlapuju a po ránu se na operovanou nohu nemůžu postavit. Doma cvičím cviky na propnutí nohy, ještě pořádně nepropnu a cviky na posílení stehenního svalu. Koleno ohnu zhruba na 90stupnu. Berle jsem odložila po čtyřech týdnech od operace. Moc děkuju za Váš názor a přeju pěkný den
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
90 st hybnosti 6 týdnů od op. je prakticky norma - nevím ovšem jakou metodou jste byla operována. Přes velkou bolest však necvičte. To že druhý den po RHB koleno bolí, je známka příliš razantního postupu. poraďte se se svým operatérem.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Dany  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 4 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
Plastika mě byla provedena pomocí štěpu, odebrané šlachy pod kolenem. Děkuji za odpověď a poradím se s operatérem.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím, plastika byla metodou BTB.
Platí to co bylo řečeno minule
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Dany  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 4 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,
chtěla bych se Vás ještě na něco zeptat, na rehabilitaci jsem konzultovala můj problém s paní, která se mnou koleno rozcvičuje, ona tvrdí že se mnou cvičí jak má, to že mě to nepřiměřeně bolí, může být jiný problém, nelíbí se jí otok který mám pod kolenem na levé straně. Na omak je to citlivé a při chození mě to trochu tlačí na koleno. V říjnu minulého roku jsem byla na operaci s křečovými žílami. Jen jsem se chtěla zeptat jestli to nemůže nějak souviset. Ke svýmu operatérovi jdu příští týden v úterý, protože do té doby tam není. Moc děkuju za odpověd a přeju pěkný den
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
klinické a ultrazvukové vyšetření by mělo objasnit příčinu. Pokud ale je nějaký akutnější problém, doporučuji vždy navštívit pracoviště, kde se operace uskutečnila a nečekat na operatéra. Jsou tam i jiní odborní lékaři, kteří mohou poradit.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Dany  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 4 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den, jsem tři měsíce po plastice křížového vazu. Dá se říci, že koleno mě už moc nebolí, jen při změně počasí se koleno znatelně zhorší. Také bych se chtěla zeptat, jestli je v pořádku, když nohu propnu do úplného propnutí a následně při pokrčení mi v koleně silně prokřupne a samotným hmatem cítím jako když mě tam něco přeskočí. Moc děkuji za odpověd a přeju pěkný den.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
záleží i na tom, jaký byl stav kolenního kloubu při plastice.
Radím s Vašimi problémy svěřit se při kontrole u operatéra.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Reakce na Revmacentrum®

anonym  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 2 odpovědí
dobrý den.měl jsem přetržený acl a natržený lcm.pět týdnů pevná ortéza,ted jsem začal rehabilitaci.za dva dny jsem koleno rozhýbal z 30st.na 70st celkem bez problémů(na rehabiltaci i doma).myslíte že to takhle půjde až do plné hybnosti nebo se to může zkomplikovat?pan doktor mi naordinoval 14 dní-90st,potom kontrola a pokračovat do plné hybnosti.neni to moc zdlouhavé?cvičím jen do bolesti,moc se netrápím.ještě jsem se chtěl zeptat jakdlouhá je rehabilitace do bezné chůze po plastice aclkterá mne taky čeká?dekuji hezký večer

Reakce na anonym

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
po 5 týdnech je vnitřní postranní vaz zhojen. Již můžete plně rehabilitovat. Po nasazené rigidní fixaci to půjde ovšem ztuha...
Počítejte, že RHB po plastice PZV bude trvat více jak 3 měsíce.
prim. Moster, Revmacentrum
Dany  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 4 odpovědí
  • 1 Like
Děkuji za odpověd, před úrazem jsem měla koleno v pořádku, při plastice snad také, měla jsem přetržený křížový i postranní vaz. Ty změny v koleni se mě začaly objevovat ke konci RHB. Budu to konzultovat s operatérem. Moc děkuji
anonym  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 11 odpovědí
Dobrý den jsem po operaci 1Oden ,začala jsem chodit na rehabilitace a doma se snažím chodit bez berlí po diskusi s rehab.lekařem,cvičim i doma ale večer mám stále tlak v lýtku,je to normální ,děkují a přeji hezky den
Borky  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Zdravím
jsem aktivní sportovec a na plastice vazu jsem byl jednou před 6 lety a v příštích týdnech mě čeká operace vazů na druhém koleni.
Po plastice vazů jsem první týden až 14 dní pouze tu nohu posiloval-propínáním špičky a stehenního svalu(berle jsem odhodil podstatě po týdnu)a lehkého nadzvedávání holeně,3-4 týden jsem začal se čtvrt dřepy a pomalu jezdit na rotopedu,po měsíci a půl jsem začal chodit do posilovny a po důkladném protažením cvičit na doporučených posilovacích přístrojích,po 2 měsících jsem začal vyklusávat a pomalu zrychlovat i tempo a přidal jsem i do výklusu fotbalový balon,mezi to jsem stále prokládal posilovnu a postupně přidával zátěž.polovina pátého měsíce jsem byl už zpět na hřišti.
Rehabilitaci jsem nevyhledal a asi ani nevyhledám.Praktikám jak oni to rozhýbávají vůbec nevěřím.
Ale pokud vám s nohou cvičí až do extrémních bolestí,tak je něco špatně a měla by jste změnit místo rehabilitace a nebo se poradit s vaším operatérem.
První týdny jsou vždy nejhorší,ale postupným posilováním a cvičením je každý den lepší a lepší.
martasvob  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 21 odpovědí
Dobrý den,
již několikrát jsem se zde tázala ohledně svého zdravotního problému,ale nyní mám ještě dotaz jeden. Od operace,kdy mi tedy vyndali zbytky vazu uplynulo cca přes 3 měsíce,psala jsem zde,že koleno mám stále oteklé.Chodím normálně,jen jaksi "šponovatě" nebo ještě jinak RHB sestra mi řekla,že moc propínám a málo pokrčuji a chodím jak s párátky. Chci se zeptat zda-li se od doby první operace může stálou chůzí a třeba i jsem párkrát upadla apod....koleno ničit více a za jak dloho by měla přijít plastika o které vím, že se bude dělat,ale já to kvůli zaměstnavateli(jsem učitelka) odkládám. Mohu si to koleno zničit ještě víc pokud půjdu na opraci až v červenci a ne teď hned jak by si přál můj lékař????????? Děkuji.

Reakce na martasvob

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Chodíte zřejmě špatně pro otok kolena. myslím, že když s operací vydržíte do prázdnin, nic moc se nestane, pokud nebudete provádět rizikové sporty nebo nebudete mít zvláštní smůlu.

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

martasvob  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 21 odpovědí
Dobrý večer,
takže srozumitelně řečeno,pokud si nějak koleno neponičím více jiným způsobem, tak například menisky, či kolenní kloub celkově i pro otok kolene a tím špatnou chůzí, bych si poškodit "nemusela"? Jde mi o to, aby se nemusela provádět další operace,která v tuto chvíli není potřeba vůbec nebo v tom nejhorším případě "totálka". Protože lékař se zmínil o variantě nezvratného poškození kloubů,který potom zachrání už jen celková ,tedy totální endoprotéza. Víte, je mi 34 a zda se mi, že je nějak přitažené za vlasy.Když tady čtu i vaše názory na jiné pacienty,tak se mi zdá trochu divné, že mi to lékař a nejen on tak moooc hrotí.
Děkuji za váš čas a odpověď.
Charvátová Martina

Reakce na martasvob

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
s operací netřeba spěchat, tak zase rychle s nestabilním kolenem se nic nestane. Koleno je ale vhodné chránit kvalitní čtyřbodovou ortézou. S takto stabilizovaným kloubem můžete nejen učit matematiku, ale i tělocvik. Ortézu budete stejně potřebovat i po operaci. Nechte si ji předepsat u Vašeho ortopéda.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na martasvob

anonym  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 3 odpovědí
Pro Vás mám radu nad zlato: vyhledejte odborníka a nebudete muset psát dotazy na netu, navíc je to přece hloupost, po takovém zákroku, je zapotřebí aby se Vám na Vaše problémy lékař přímo podíval, nemůže Vám poradit po amatérském vysvětlení!!! Nezanedbejte to, zničit si koleno není úplně nejlepší, a nejen když aktivně sportujete.
anonym  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, chci se zaptat kde Vám dělali před 6 lety plastiku a kdo? Hledám opravdu kvalitního operatéra. Děkuji
sluničko  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Zdravím,
tak to Vám můžu jen tiše závidět.Jsem rovněž aktivní sportovkyně a jsem 9-tý den po operaci LCA a zároveň mi jen trochu ošetřili meniskus, operace se povedla a já se těšila pomalému rozcvičování..ale bohužel. Po úraze, který se mi stal v září jsem dostala do lýtka hlubokou žilní trombózu a 5 týdnu jsem musela být v klidu.Mám malé děti tak ten klid moc nešel,ale koleno chátralo..po vyléčení trombózy jsem začla cvičit a rehabilitovat, mám skvělého fyzoterapeuta a díky němu bylo koleno připraveno na operaci. Kdybych si mohla dřepnout a kleknout, nešla bych na ní. Po operaci jem už začla pomalu protahovat stehenní svalstvo a připravovat se na zvyšování zátěže a odložení berlí...bohužel, horečky, silné bolesti mi v tom zabránily, opět mám hlubokou žilní trombózu horší než před tím, nebudu ani psát co vše beru,ale co je nejhorší ta bezmoc na lůžku, musím být tentokrát v klidu a ležet, já která celý život aktivně sportuji..takže moje rozcvičování budem o mnohem horší,koleno mi mezitím ztuhne...raději nemyslím co mne čeká. Vy jste měl to štěstí s dobrým koncem a moc Vám to přeji...nejvíc se těším, až vše bude za mnou a budu opět na hrišti.....Hodně štěstí u další operace. I.

Reakce na sluničko

anonym  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 3 odpovědí
Moc Vám držím palce!!!
kovina  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Zdravím všechny.... já jsem měsíc po plastice LCA s BTB a musím řící, že bolesti mám větší než předtím, koleno moc neohnu a nepropnu a cvičím docela dosti už hned po operaci, dostávám křeče do lýtka, stehna a otéká mi kotník. Nejhorší na to všem je, že bez berlí ještě ani ránu a to mě zaráží!Možná je to tím, že koleno mám v devastovaném stavu, již po druhé mi byla udělaná plastika chrupavky a stav je takový, že mám minimum chrupavky a prý potřebuji v budoucnu umělý kolenní kloub a to mi je 34. Hrála jsem od svých 6 - 21 let házenou a to je přesně sportem ku zdraví!
Markéta  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, ráda bych se zeptala. Jsem 3 týdny po plastice předního zkříženého vazu LCA. Štěp mi brali z hamstringu. V koleni stále cítím velký tlak a je dost oteklé. Je tento stav normální nebo mám svého lékaře navštívit dříve. Plánovanou kontrolu po operaci mám 16.5.2012. Moc děkuji za odpověď. Markéta
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
odpověď je čistě akademická. Příčina otoku je různá, od podráždění nitrokloubní membrány, přes kloubní náplň aj. Musí se kloub vyšetřit, a to nejlépe na pracovišti, kde se operační výkon dělal. Lépe je kontrolovat častěji a raději zbytečně, než něco zanedbat. Určitě se s Vaším operatérem domluvíte. O své pacienty se přece staráme...:-)
prim. Mosterk, Revmacentrum
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
hmm. standardně se zve na nějaký termín plus info- kdyby něco, přijďte hned.
Daavid13
Daavid13  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 1 odpovědí
Zdravím jsme 2 měsíce od operace předního křížového vazu. Můj ošetřující lékař mi doporučil abych začal chodit do posilovny a začal posilovat stehenní sval. Samozřejmě že necvičím jen nohy, ale cvičím celé tělo. A tak se chci zeptat zda nemůžu kolenu nějak ublížit když vezmu třeba 15 kg závaží a přenesu si ho cca 5m na stanoviště.
jaryn  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý večer,jsem 4 týdny po sešití postraního vnitřního vazu.Po lehkém ohýbání tahá jizva a vaz.Nemůžu si ho přetrhnout v sešití a můžu vůbec trochu cvičit?díky Petr
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
určitě je nutná péče o jizvu, aby se jizva dobře hojila a nevznikly srůsty. Proto je v rámci rehabilitace zahrnuto nejen pomalé rozhýbání v kloubu, ale také práce s jizvou a měkkými tkáněmi v oblasti kloubu.
Přeji příjemný den!
Mgr. Kateřina Pešlová
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Kalfasová  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den,jsem též po plastice LCA STG štěpem 5.týdnů Vše probíhalo tak jak mělo,rehabilatace,cvičení. Až do pondělní noci,vzbudila mě v noci bolest a ráno jsem nemohla pří cvičení propnout koleno, příklad cvik na břiše ohýbat v koleni a špičky do podložky. Koleno při těhlech cvicích bolí a bolest neustupuje. Mám na dále zkoušet to procvičovat i přes tu bolest,nebo mám pro jistotu naštívit operatéra ? Vůbec nechápu co se mohlo stát,když šlo všechno tak dobře. A mám ještě jeden dotaz za jak dlouho je možné řídit auto ? Děkuji za odpověd Kalfasová
anonym  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 3 odpovědí
Určitě za lékařem!!! Pro jistotu.. Já řídila až po 3.5 týdnech, přítel po 12ti dnech, je to individuální, až prostě budete moct :-)
macek  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den, jsem 5 týdnů po plastice vazu a končím rehabilitace.
Sval ještě ochablejší oproti druhému.Bohužel můj pan doktor kam mám jít na kontrolu marodí, tak jsem se chtěl zeptat, kdy mohu odložit fr, hole a začít chodit bez, příp. použít nějakou ortézu?
Chůze dom jde, koleno nebolí, samozřejmě kulham.
Děkuji
Macek
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
velmi individuální postup. Poradit Vám může jen Váš lékař, pokud je nemocný krátce, počkejte a zatím PŘÍSNĚ dodržujte jím nastavený režim. Experiemntování amatérů vede ke slušným průšvihům. Taky bych Vám rád oznámil sladké tajemství. Rehabilitace, její podstata je o tom, že Vás někdo zaškolí, co máte dělat a vy to cvičíte, cvičíte a cvičíte. U Vás jistě rehabilitace nsskončila aneměla by skončit mnoho měsíců.
zuzu_kuc  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobrý den, nedavno to bylo 2 roky co jsem po plastice LCA pomoci odebrani stepu pod kolenem, Dodrzoval jsem veskerou rehabilitaci, chodil plavat 2x tydne a 2x tydne rotoped, dodneska me ale koleno boli, citim kazdy schod, boli to pri drepu, staci nohu malinko pokrcit a upon vazu neskutecne boli, klecet na tvrdym nepripada v uvahu, dotkout se bolaveho misto a trosicku zatlacit taky boli. Po roce a pul kdy to stale bolelo jsem podstoupil magnety, nejaky laser 2x 10 (namusis podotykat ze me to pokazde prislo na 1500,-) pak jsem dostal injekci, nevim ovsem presne nazev, po ktere se mi troskucku ulevilo (30%), ale razem se to vratilo zpatky, cekal jsem pak na nejakou dalsi injekci nejaka novinka pro sportovce, 2x injekce za 1000,- po ktere absolutne zadna zmena,koleno stale boli. Operovan jsem byl na klinice ve vysocanech P9, ktera pretaka chvalou, ale sam doktor uz mi rekl ze jestli nepomuze injekce tak uz nevi co semnou.

pod kuzi mi po operaci zustala tvrda boule na kterou mi doktor rekl ze to na tu bolest kolene mit vliv nemuzu, ze je to na jinem miste. zacinam si rikat, ze mi bylo lip kdyz mi to koleno vyskakovalo.
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobry den, zuzu kuc,

Je mi lito, ze Vas koleno boli stale a vysledek neni dle Vasich predstav. Na bolesti kolen a poruchu hybnosti doporucuji fokusovanou razovou vlnu, ktera umoznuje lepsi hojeni po operaci. Cena se pohybuje okolo, stejne jako vami popisovany laser, 1500 kc ( u nas kombinujeme v teto cene i s radialni razovou vlnou, Vactorem a tapujeme pro vyssi efektivitu). Je mozne pouzit i pouze radialni razovou vlnu. Cena je 500 kc. S vysledky fokusovane razove vlny jsme velmi spokojeni. Vice se o metode doctete na nasich strankach.

Preji brzke uzdraveni, Mgr. Iva Bilkova
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Pavel  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 10 odpovědí
  • 1 Like
Hele zuzu_kuc pokud Ti Dr.tvrdí,že si neví rady s kolenem,který Ti operoval tak bys měl hledat opravdu odborníka.Koleno je složitý a pokud nemáš artrozu tak se ti jen ta operace prostě nepovedla.Jsi z Prahy-neříkej,že se tam nenajde opravdu ferový doktor pro kterého není pacient jen kus na páse.Z vlastní zkušenosti už vím,že je lepší mít aspoň 2-3 názory od různých kapacit a když se sejdou v názoru-není o čem diskutovat-pokud jeden říká něco jiného než ostatní máš šanci.Hodně štěstí. Vilda
zuzu_kuc  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
to Vilda: jop zrovna jsem se objednal do Vinohrad. Odkladal jsem to protože se o nem rika ze je to kapacita mezi doktorama pres kolena. Uvidim co mi reknou v tech Vinohradech. Uz me nebavi krouti hubu kdyz specham nahoru po eskalatorech.
jarda  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
dobrý den,
Chci se zeptat jsem 3 týdny po plastice pravého vazu v levém koleni.Jak dlouho ještě je dobré chodit o berlích, kdy je dobré začít s rehabilitacemi??
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
délku chůze o berlích určuje operující lékař, de facto určuje i dobu začátku rehabilitace. Klasicky se berle odkládají 2-3 týdny po operaci, někdy se po odložení berle nosí ještě do jednoho měsíce od operace ortéza. S rehabilitací se pravidelně začíná druhý týden od operace. Ale vše toto musí určit Váš ortoped, který nejlépe ví, jak koleno vypadá.
Přeji příjemný den!
Mgr. Kateřina Pešlová
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Anita  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je vhodný půl roku po operaci křížového vazu k rehabilitaci orbitrek nebo je lepší jezdit na rotopedu.
Děkuji za odpověď.
josef  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 12 odpovědí
Dobrý den,

rád bych se optal. Dnes je to 19 dnů od plastiky ACL. Vše probíhalo standartně, žádné komplikace, je mi 22, takže je ani prý nečekali. Občas se ale ještě stává, například po celém dni v práci nebo ve škole, že koleno nateče. Není to bolestivé, ani to není moc nepříjemné, ale je to normální? Po spánku obvykle není nateklé vůbec, k večeru ještě občas ano. Rád bych věděl, jestli je to problém, nebo běžný příznak.

Pak bych se ještě optal na prevenci proti tromboze. Dostal jsem instrukci, že nejlepší prevence je injekce v kombinaci se zavazováním nohy obvazem. Prevenci obvazem provozuji každý den, ale injekce mi dojdou přesně 28. den od plastiky. Hrozně nerad bych kvůli tomu cestoval přes půl republiky za obvodbním lékařem. Je to ale nutné? Do 28. dne budu brát pravidelně, každý den. A není případně nějaký jiný způsob, například potravinový doplněk, který slouží stejně jako ty injekce? Jestli jsem to dobře pochopil, jsou to jen injekce na ředění krve..?

Poslední dotaz - Kdy se vlastně ukáže, jestli operace dopadla dobře? A může se stát, že se po skončení rehabilitace zjistí, že něco je špatné, a vše tak bylo k ničemu? Při poslední kontrole, kdy byly vyndány stehy, mi bylo řečeno, že vše probíhá standardně. A chodít mám začít už necelých 7 týdnů od operace bez berlí podle doktora, ale to je snad běžné, ne..? Nerad bych ten obětovaný strach z operace apod. investoval pro nic.

Děkuji moc každému za příspěvek, až bude po rehabilitaci, rád se podělím o zkušenost.. :-) Zdravím, Pepa.
lenka  |  návštěvník  |  Nouvelle-Aquitaine
  • 1 odpovědí
Dobrý den, je to právě týden, co jsem podstoupila plastiku typu Kenneth Jones ( neboli ACL) v Bayonne ve Francii. Podle všeho postup je úplně stejný jako v Čechách, ale rozdíl je po operaci. Již druhý den v nemocnici před propuštěním jsem byla na rehabilitaci, kde mi již rozhýbávali nohu a zkoušeli flexibilitu (samozřejmě zlehka) a hned na druhý den jsem v místě bydliště začala docházet na rehabilitace.Samozřejmě ortéhu nosím 24 hodin denně. Mám však hodně známých v Česku, kteří byli na stejné operaci, ale po ní měli několik týdnů nohu v ortéze nataženou a možná proto je o hodně těžší a bolestivější ji začít ohýbat po uplynutí tolika dní.
Rehabilitace tu probíhá tak, že se elektrikou snaží, co nejdříve vzbudit svalstvo nad kolenem , aby neochablo.Dále přes kladku se zátěží zvedám nohu . Po čtyřech dnech jsem ji sama zvedla v leže nataženou, což mi potvrdíte, že je hodně těžké.A naposledy trénujeme flexibilitu, tedy koleno ohýbáme na vysoké stoličce do prázdna,taky přes kladku, aby noha nemohla viset volně. Již po týdnu mám flaxibilitu 60 stupňů a podle programu rehabilitace bych do dvou týdnů měla koleno ohnout o 90 stupňů. A co tady ještě hodně frčí, tak ledovat nohu několikrát denně, noha neotíká a taky obyčejný led úplně nahradí prášky od bolesti, člověku se krásně uleví.
josef  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 12 odpovědí
Dobrý den, Lenko. Jsem rád, že si mohu přečíst i zkušenost ze zahraničních postupů. Jen bych dodal, že mnoho z toho, co píšete, kopíruje i postup mého průběhu. Byl jsem operován v Brně. Ledy určitě používám, prášek proti bolesti jsem kategoricky odmítal. Po čtyrech dnech 60 stupňů a po 14 dnech 90 st. taky sedí. Ortézu a berle celkem 6 týdnů, tedy ještě 3 týdny.. :)

Brzké uzdravení, Pepa.
Honza  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 19 odpovědí
Dobrý den Pepo,
je mi 26 a za 3 týdny jdu na replastiku. Chtěl bych se vás zeptat, kdy jste byl nebo myslíte, že budete schopen řídit a trávit den ve fyzicky nenáročné práci (kancelář + občas schůzky).
Díky za odpověď, jen si nedokážu vzpomenout, kolik dnů týdnů mi to minule trvalo.

Honza

Reakce na Honza

josef  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 12 odpovědí
Honzo, zdravím,

byl jsem na operaci 5.4.2013, propuštěn z nemocnice 10.4.2013. Jsem student a současně pracující, takže to nebylo nic "extra pohodlného". Vím, že 15.4. jsem se již prostě přinutil jít do školy, i na pracovní meeting. Od té doby rapidní zlepšování. Dnes koleno ještě občas nateče, zejména díky intenzivnímu teplu. Řízení auto poprvé v noci z 20. na 21. dubna, ale při dobrždování na křižovatce jsem občas musel sáhnout po ruční brzdě.. :-))

Nevím, jak to bude probíhat při replastice, ale hádám, že by to mělo být podobné.

Přeji dobrý průběh a brzký návrat ke sportu, pokud se mu věnujete! :-)
Kačka K.  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den,

v sobotu 8.6.13 jsem měla závody, při kterých jsem upadla na koleno, které jsem nemohla ani natáhnout ani skrčit. Doktor na pohotovosti mi koleno dal pouze do obinadla s tím, že v pondělí 10.6.13 mám přijít na kontrolu a pokud to nepůjde stále natáhnout, tak je to meniskus a půjdu na operaci.

V pondělí jsem se teda dostavila na kontrolu, kde mi bylo řečeno že mám jít na příjem, noha pořád nešla ohnout ani natáhnout. Po operaci mi doktor řekl, že to meniskus nebyl, ale že jsem měla utržený přední vaz. Na koleni mám stehy cca 6 cm, tečku po laparoskopii (pokud je to ono) a tečku po drenu.

Dnes 13.6. mě pustili domů s tím, že nohu nemám zatěžovat, mám jí mít stále v ortéze, a pouze propínat špičku a zatlačovat stehenní sval do podložky a povolit. Tady čtu že Vám hodně pomohlo ledování.

Chci se tedy zeptat, jak bych se měla o nohu starat (cvičení, stehy) atd. nebylo mi řečeno nic krom toho co jsem již napsala a dali mi injekce proti trombóze. Ještě mi bylo důrazně řečeno, že nemám nohu ohýbat.

Děkuji za Vaši odpověď

Káťa K.
MaKacka  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Zdravím Káťo K.,
péče o jizvu až po vyndání stehů, fyzioterapeut by měl zainstruovat. U mě operace LCA 27.5., za deset dní při vyndání stehů mi sebrali i berle, chůze v ortéze, na spaní a doma bez. Ještě v nemocnici jsem měla cvičit na motodlaze ohyb do 60st. a při kontrole po deseti dnech povoleno na 90st.
Závidím Vám, že jste šla na operaci hned po úrazu, já si musela počkat dva měsíce po úrazu a do té doby jsem měla ortézu 24hod. Nožka na operaci moc připravená nebyla...teď ta rehabilitace jde o dost pomaleji.
Přeji brzké uzdravení!
MaKačka

Reakce na MaKacka

Kačka K.  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 4 odpovědí
Ahoj MaKačko,

děkuji ti za Tvou odpověď.

Já jsem s tou nohou nemohla vůbec hýbat, měla jsem jí lehce pokrčenou a nešlo to ani natáhnout ani skrčit úplně. A hlavně si doktoři mysleli, že podle těchto příznaků je to utržený meniskus, při operaci přišli na to, že to meniskus není, ale že mám utržený přední zkřížený vaz.

V nemocnici mi říkali ať nohu hlavně neohýbám, nešlapu na ní a nosím ortézu 24 hodin denně. Takže až přijdou na řadu rehabilitace bude to asi peklo :/

Reakce na Kačka K.

MaKacka  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Kači,
tak to byl podobný případ jako já. Nemohla jsem vůbec propnout koleno, ohyb trochu šel. Mysleli si, že mi rupnul meniskus a udělal mi tam blokádu. Na sále se zjistilo, že menisky jsou v pohodě, ale přetržený vaz mi tam dělal neplechu a způsobil blokádu.
Dnes jsem byla na kontrole po měsíci, můžu plně zatěžovat, ohyb 90st a více, chůze bez ortézy ale opatrně. Až to rozcvičím na 90st.tak rotoped.
Držím palce, ať to moc nebolí a brzy běháte!

MaKačka

Reakce na MaKacka

Kačka K.  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 4 odpovědí
Já jdu zítra na kontrolu (po 14 dnech od operace) a doufám, že mě doktor pošle na rehabilitace ať už se s nohou začne něco dít. To věčné ležení mě dohání k šílenství :/
Jirka  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, podstoupil jsem operaci 18. 7. 2013 ASKP rekonstrukční, ASKP plastika LCA sec BTB gennus 1. dx. radon dren 2x.
Chci se informovat jak dlouho po operaci je rehabilitace a jak dlouho rehabilitace je.
Děkuji za vyřízení.
Andrea  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý deň,
dnes je to šiesty deň od plastiky ACL- robili mi STGR. Bolesti som nemala žiadne až na jednu jazvu, ktorá občas zabolí a zaštípe. Je to normálne? Tiež by som rada vedela za akú dobu nadobudne môj stehenný sval nejakú svalovú hmotu. A tiež pravdou, že prvých 14 dní po plastike by ste nemali vôbec ležať a ani spať na boku? Ďakujem
Kačka K.  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 4 odpovědí
Dobrý den,

já jsem měla operaci před 3 měsíci a stehno pořád není to co před operací. Než naberete zpět sval trvá to minimálně dvakrát déle, než rychlost, jakou šel dolů. O tom, že by se nemělo spát na boku nic nevím, ležela jsem na něm normálně, jen jsem si vždy vypodložila koleno polštářem.

Přeji brzké uzdravení.

Káťa K.

Související recenze a zkušenosti

Roman 1.2.2017
Spokojený/á

Spokojenost uplna. Spousta lidi nadava na tu a tu nemocnici nebo toho lékaře. Vsichni jsou atestovani,zkuseni. Vse ale zalezi na pacientovi jak se vdane situaci chova ke svemu zraneni.jednou poslouchat lékaře a rehabilit... Více 

1 Like   2 Komentářů  
Doktor ve Vašem okolí