Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Distorze Lisfrancova skloubení - ortéza na sport - Konzervativní léčba úrazů - Diskuze

Distorze Lisfrancova skloubení - ortéza na sport

Distorze Lisfrancova skloubení - ortéza na sport

Jana  |  návštěvník  |  Praha
Měla bych 2 dotazy. Před týdnem jsem si vyvrkla nohu (okamžitá aplikace elastické bandáže), druhý den u lékaře byl závěr distorze Lisfrancova skloubení. Řešením byla elastická bandáž, ledování a berle (v té době zatím bez došlapu). Tři dny na to už jsem byla schopna chodit bez berlí pouze s lehkým diskomfortem.

Lékař se ani ústně ani ve zprávě nezmínil o poškození vazů. Dodnes jsou ale přítomné pozůstatky hematomu (mazala jsem ibalgin krémem s duo efektem), ale víceméně bez otoku. Je přítomnost hematomu těsně po úrazu důkazem o možném, alespoň částečném, poškození vazů? Také je na dotek citlivá zevní strana nártu a částečně i vršek nártu. Také je bolestivé (v místě ohybu) maximální ohnutí v kotníku (ve stoji). V případě že ano, jak postupovat, přestože pocitově je noha při chůzi "relativně" v pořádku? Nerada bych něco zanedbala.

Jsem sportovně aktivní a ráda bych si pořídila ortézu pro preventivní účely. Některé nejsou úplně levné, může ji lékař předepsat čistě za účelem prevence? Děkuji
Dr. Michal Joshua Frána MBA, MHA, LL. M.  |  Basic member  |  Fyziatrie, balneologie a léčebná rehabilitace  |  Praha
  • 170 odpovědí
  • 21 Likes
Dobrý den,
hematom po úraze svědčí o poškození měkkých tkání a může se jednat i o poškození vazů. Zevní strana nártu a vršek je citlivý z důvodu toho, že se v tomto místě nachází Lisfrancovo skloubení. Pokud dobře rozumím vaší časové linii, tak jste týden po úrazu, že? Pokud je to tak, doporučuji nohu stále odlehčovat na berlích. Stejné obtíže vídám ve sportu jako sportovní fyzioterapeut reprezentace. Doporučuji změnit způsob ledování, využít jako dopomoc s odvíjením plosky chůzi o berlích, následně aplikovat elektroterapii pro zvýšení prokrvení a rozšíření průsvitu cév.
Co se týká ortézy, tak pokud jste opravdu sportovec, tak je to největší chyba, kterou můžete udělat. Pokud budete sportovat v ortéze, tak svalové zapojení a spolupráce, která se v kotníku odehrává, ztratí kvalitu, kvantitu a především souhru. Doporučuji nohu vyšetřit sportovním fyzioterapeutem, indikovat potřebné vyšetření
( pohybové a podologické). ,, Zacvičit'' a zacentrovat celou dolní končetinu do optimální osy a posílit vazy kotníku, případná korekce pohybového stereotypu. Bližší informace při vyšetření.

S pozdravem a přáním brzkého uzdravení
Frána Praha; XXXXXXXXXXXXXXXX

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí