Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Vyvrtnutý kotník - Konzervativní léčba úrazů - Diskuze

Vyvrtnutý kotník

Vyvrtnutý kotník

Kateřina  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
Dobrý den. Tohle úterý 20.1 jsem si zvrtla kotník, otok se mi zmenšil a šla jsem ve čtvrtek na rentgen: zjistili vyvrtnutý kotník a natáhlý sval. Ihned mi dali dlahu(na 10dní).Chtěla jsem se zeptat, jestli si dlahu můžu sundat dříve(tedy za týden). Chtěla bych se zúčastnit plesu, který se koná v sobotu. Předem děkuji.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Vážená paní Kateřino,
na RTG se nedá zjistit vyvrtnutý kotník, na RTG se dá zjistit, zda-li je přítomna zlomenina nebo ne. Rovněž v oblasti kotníku nejsou svaly, ale vazy. Pokud nebylo provedeno jiné vyšetření, které by prokázalo přetržení vazu v oblasti kotníku a je dána jen dlaha ke zklidnění otoku kloubu, po odeznění bolesti a otoku již není nutná déle trvající fixace dlahou. Navrhuji Vám tedy cca v polovině týdne zajít za Vaším lékařem, který Vás ošetřil, sdělila mu své přání zúčastnit se plesových radovánek a po vyšetření Vám kolega jistě výjde vstříc. Váš kotník bude zřejmě, pokud se sundá fixace, nutno fixovat bandáží nebo elastickou ortézou. Bylo by lépe zvolit z tohoto důvodu vzhledem k Vašemu poranění a fixaci kotníku tzv. velkou večerní toaletu, kdy bude badáž kryta oděvem. Doufám, že nepůjdete na ples slovácký, kde se tančí verbuňk, čardáš nebo odzemek.
Tak ať Vám to s plesem výjde :-)
OG GROUP MEDICAL CENTRE s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 21 odpovědí
Dobrý den, Kateřino,
Při zvrtnutí (distorsi) kotníku dojde vždy k různému stupni pohmoždění měkkých tkání – kloubního pouzdra, vazů, šlach, svalů. Ty ke své regeneraci potřebují určitou dobu a podmínky – fixaci (znehybnění) nejlépe dlahou na míru, redukci otoku obklady, ledováním, polohováním, lehkým cvičením, popř. lymfodrenáží. Hojení urychlí a případné následky redukuje cílená rehabilitace indikovaná lékařem. Vhodná je aplikace biostimulačního laseru, vířivka, šetrná manuální terapie s vybranými cviky…
Chápu, že ortopedická dlaha zrovna není nejelegantnější plesové obutí, ovšem určitě ji neodkládejte dříve, než doporučil Váš lékař. A věřte, že i kdyby byl ples až po termínu odložení dlahy, moc daleko byste ve střevíčkách na podpatcích pro bolest nedošla, noha je v tomto typu obuvi v nevhodné poloze, zhmožděné tkáně jsou opět přetěžovány, nárazy při každém došlapu netlumeny.
Šárka Přibylová, fyzioterapeut
mullerdaniel  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, v neděli jsem si nešikovně podvrtnul kotník při sportu, šel jsem s tím až na druhý den. Dostal jsem sádrovou dláhu. Dneska, když se na tu nohu podívám, tak až k prstům mi zmodrala. Prsty hýbu bez sebemenších problém a ta se nezdá, že by mě někde tlačila. Tak se chci jen zeptat, zda je to normální jev. Již několikrát se mi stal ten samý problém na té samé noze, ale nikdy nedošlo k tomu zmodraní. Děkuji za odpověď.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
zmodrání nohy znamená nitrokloubní krevní výron a známka možného poranění vazů hlezenního kloubu. Vzhledem k tomu, že jde o poranění vazů doporučuji nejen fixaci dlahou, ale především vyloučit přetržení vazů. Nepoznané přetržení vazů vede následně k viklavosti a nestabilitě kloubní.
iLianik  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, v neděli (3.1. 2010), jsem při běžném tréninku špatně došlápl na levou nohu, a projela mi kotníkem ostrá bolest, nohu jsem dal pod studenou vodu a protože bolest ustoupila a otok se neobjevoval, pokračoval jsem v tréninku, až večer mi noha začala otékat, tak jsem použil octanovou mast, obvaz a elastickou ortézu, bolest pozvozna ustupuje, hybnost je dobrá, nic méně otok zejména na nartu a z části na vnějším kotníku přetrvává ustupuje pouze pozvolna.Chtěl bych se zeptat, jak se otoku zbavit, zda jsem něco nezanedbal,případně jak postupovat dál? Děkuji předem.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
otok hlezenního kloubu po úrazu může miít celou řadu pčíčin. Od těch nejbanálnějších - natažení vazů a klooubního pouzdra, až po přetržení vazů. Doporučoval bych, zejména u sportovců, se nechat řádně vyšetřit odborným lékařem, který stanoví příčinu a doporučí léčbu. V současné době disponujeme moderní léčbou (př. ESWT, léčba růstovými faktory z krevních destiček - ACP), která vede k urychlení zhojení a k brzkému návratu do sportovní aktivity. Samoléčení vede často k trvalým celoživotním potížím.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
Maria  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, asi před půl rokem při vyzouvání boty mi něco luplo v kotníku a od té doby občas pobolíval. Před dvěma týdny jsem byla na dovolené, kde jsem hodně chodila a poslední dny dovolené se mi při chůzi často podvrtával kotník, a to několikkrát denně. Po dovolené kotník začal bolet více, probouzím se v noci bolestí, cítím bolest i při chůzi. ale kotník není ani nateklý ani tam nemám modřinu. chci se zeptat co s tím kotníkem můžu mít? děkuji Vám za odpověď
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
jak uvádíte své potíže, jedná se o nestabilitu či viklavost kotníku. Průkaz: speciálním vyšetřením na RTG (stress test) či vyšetřením ultrazvukem.
Mělo by diagnostikovat a navrhnout léčbu, v případě potvrzení nestability, každé ortopedické pracoviště.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXXXXXXXXX
Radoslav  |  návštěvník  | 
  • 1 odpovědí
Dobrý deň. Asi tak pred 6 týždňami som si vyvrtol kotník pri tréningu. Noha bola opuchnutá pod kotníkom modrá a mohol som došliapnuť iba na pätu. Na RTG nezistili zlomeninu mal som asi netiahnuté väzy. V súčasnoti noha nebolí pri chôdzi ale pri behu cítim menšiu bolesť, akoby na vonkajšej strane nártnej kosti alebo zánártnej. chcel by som sa spýtať čo s tým môže byť. Ďakujem
radek  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,přítelkyně včera špatně došlápla a poranila si kotník,ikdyž otok byl minimální tak skrze bolest a špatnou hybnost sme naštívily FN. RTG neprokázal žádnou zlomeninu atd.,doktro řekl, že mám pohmožděný a namožený kotník a doporučil na 14dní berle a obinadlo a jako druhou alternativu jestliže potřebuju nohu zatěžovat a ůdajně skrze lepší zpevnění a klid pro nohu chodící sádru na 14dní. Je to standartní postup??
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
třetí variantou je kvalitní ortéza.
Je nutno ještě prokázat, zda nejde o poranění vazů hlezenního kloubu. Pokud by se prokázalo a neléčilo by se, má to za následek trvalé poškození s možnou nestabilitou kotníku.
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Jakub  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
asi před dvěma měsíci jsem si poranil obě hlezna. Jedno je definováno jako "distorsio art. TC 1. dx gravis" a druhé "distorsio art TC 1. sin. Na pravém jsem měl sádrovou dlahu a na druhé noze obinadlo. Pod skončení léčby jsem začal opět trénovat a postupně zatěžovat. Bohužel mám pořád ještě bolesti a nyní mě při vetší námaze bolí v levém kotníku bodavá bolest a na lýtku cítím již několik dní neustávající křeč. Zřejmě to ale není křeč ve svalech, ale spíše tímto způsobem bolí šlacha. Poraďte mi prosím co dělat abych mohl opět naplno sportovat (akrobacie) bez bolestí a problému. Moc děkuji Jakub Dohnal
Karel  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na kotník. Asi tak před rokem jsem špatně našlápl na schodech. V nemocnici mi řekli, že to neni zlomené, ale jen natažené, tak mě to zatahli a dali dlahu. Protože otok i bolest přetrvávali, rozhodl jsem se navštívit ortopeda. Jeho diagnóza: na snímku Rtg L hlezna je náruztek na přední straně tibiae,bolestivost na přední straně hlezna,DF v dotežení bolí.Zá-TT impingement vlevo.Dop.poučen o ASK. Tedy ortoped mě posílá na operaci. Kotník mám stále nateklý (spíše na levé straně, než nahoře), ale bolí mě jen při větší námaze (sport, běhání), při běžné chůzi ne. Na operaci se mi moc nechce, a proto jsem se chtěl zeptat na Váš názor, jestli by se to dalo řešit jiným způsobem než operací. Děkuji za odpověď.
LuKas  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobry den. Na zacatku unora jsem si zvrtl kotnik. Zadna zlomenina. Dostal jsem na 3 tydny sadru. Po sundani sadry byl kotnik porad dost natekly a bolel. Otok se sice zmensil ale v podstate pretrvava doted. Bolest se objevuje jen vyjmecne pokud nohu hodne zatezuji. Co mam delat, aby otok zmizel?
Predem moc dekuji za odpoved
Lukas
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
najděte si dobrého ortopéda, který nejspíše zjistí, zda nejde o poranění vazů, nejspíše doporučí ortézu a farmakologické ovlivnění otoku. Pokud se prokáže vazové poranění, je to již jiná kapitola.
prim. Moster
Evík  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Dobrý den, před 5 dny jsem špatně šlápla na schodech a odnesl to kotník, noha se mi zvrtla a hrozně v ní něco ruplo, ale u lékaře mi řekli, že to zlomené není, že asi mám něco s vazy, ale bližší informaci jsem nedostala. Měla jsem ihned dva velké otoky kolem kotníku a během odpoledně se mi noha zvětšila asi tak dvojnásobně, celá mi zmodrala a byla jako nafouknutý balon. Teď po 5 dnech mi velký otok odeznívá, ale mám pořád oteklý kotník a nohu mám modrou až ke konečkům prstů. A kotník mě samozřejmě bolí. Také jsem začala užívat Wobenzym. Chtěla jsem se zeptat, zda bych neměla navštívit nějakého ortopeda, abych se vůbec dozvěděla, co s tou nohou mám. Jezdím závodně na koni a nerada bych měla v budoucnu nějaké následky. A samozřejmě bych se ráda co nejdříve uzdravila.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
máte rozumný názor na další léčbu. Podrobné vyšetření na ortopedii a léčba minimálně ortézou je metodou volby. K urychlení hojení vazů se nám osvědčila léčba krevní plazmou, která urychluje hojení až o 50%.To stojí za úvahu, ne ?
prim. Moster, Revmacentrum
prof. MUDr. Libor Paša Ph.D.  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Brno
  • 32 odpovědí
  • 1 Like
dobrý den,
diagnoza je na zákaldě vyšetření klinického a rtg. Poranění vazů je časté a často ne zcela dobře diagnostikované a ne vždy správně léčené
nelze se vyjíádřit přesd internet. je nutné správné vyšetření a dle nálezu i léčit, včetně případné fixace sádrou nebo ortezou. ev i operací...
tedy pokud si nejste jistá. pak bych navrhoval nové vyšetření u odborníka.
doc paša
(:)))=(  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
Prosím Vás o radu, při sportování jsem si poranil kotník ( kotník se mi ohnul do vnější strany a následně jsem ho přisedl). Při tom jsem slyšel táhlé křupání.
Ihned po úrazu byla noha velmi bolestivá, bez možnosti zatížení, ovšem otok byl jen velmi slabý.
Na pohotovosti mi byl proveden rentgen, kde dle vyšetřujícího lékaře zlomenina patrna nebyla. Noha mi byla dána do ortézy + berle.
Po týdnu jsem se dostavil na chirurgii, kde mi byl proveden druhý rentgen ( opět bez zlomeniny). To již noha byla nateklá více ( v oblasti kotníků a nárt ). Byl mi doporučen klid, priznicovy obklady atd.
Po dalším týdnu stále nebylo patrné zlepšení. Proto jsem byl objednán na DD proudy.
Opět bez většího zlepšení ( otok na nártu není již tak silný).
Po dalším rentgenu chodím na magnety. . .
Zajímavé je, že se mi za celou dobu noha vůbec nevybarvila, jak bych od vyvrknutého kotníku čekal.
Momentální stav…vnější i vnitřní kotník stále oteklý, nárt sice méně, ale také.
Když sundám ortézu a nohu dám dolů, tak oteče a celá se zbarví do fialova.
Tento týden to bude již 6 týdnů od úrazu…

prof. MUDr. Libor Paša Ph.D.  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Brno
  • 32 odpovědí
  • 1 Like
DObrý den,
Ve Vašem hleznu (kotníku) došlo určitě k poranění nějakých struktur. pravděpodobně vnějšího vazu. ale mohou to být i další struktury. i poranění šlach, kteríé jsou uloženy za kotníky...
otok je pravděpodpbně i z vazivové reakce. která se občas po úrazu výrazně projeví...
tedy - opětovné vyšetření klinicky. případně i kontrolní rtg, ultrazvuk a dle toho další postup
doc paša
Denisa  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den. 11.9. jsem si podvrtla kotník, náhle otekl a s těží jsem mohla chodit. čtyři týdny jsem chodila s ortézou a o berlích i když jsem nebyla u doktora. Kotník od té doby není úplně v pořádku od toho incidentu uběhly 3 měsíce a kotník začal znovu bolet a i otekl. Nejvíce mi to dělá problémy u sportu. Chtěla bych se tedy zeptat kam zajít na vyšetření v Brně.
prof. MUDr. Libor Paša Ph.D.  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Brno
  • 32 odpovědí
  • 1 Like
DObrý den,
zajít byste asi měla na vyšetření rozshau pohybu a stability hlezna a dle klnického nálezu další přidružená vyšetření - pokud by bylo třeba. rtg. sono. MRI?
Odborných pracovišť je v Brně dost...
doc Paša
marsi  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 14 odpovědí
Dobrý den. Před měsícem jsem si vyvrtla kotník s tím,že mi byla nasazena dlaha. Po 3 dnech sundali pro útlak prstů a nasadili ortézu. Týden bez našlapování a pak s ortézou plná chůze. Před cca týdnem jsem byla na kontrole. Kotník je ještě lehce oteklý,ale pohyblivost prý dobrá. Jenže to já si tedy nemyslím. Mám dojem,že se něco přehlédlo. Jsem aktivní sportovec,takže musím být ok,ale jelikož mě kotník omezuje,nedělám teď skoro nic. Když už cvičím tak pouze s ortézou- žádné běhy a nic složitého. Ani si na to netroufnu. Prád dní pociťuji,ale mnohem větší nestabilitu. Kotník mě bolí při obyčejné chůzi a aspoň 5krát denně se mi zvrtne lehce. Dnes se,ale zvrtlu opravdu silně. Cítila jsem šílenou bolest pod vnějším kotníkem. Bolest trvala asi 2minuty,kdy jsem nebyla s nohou schopna pohnout. Navíc mi bolest z kotníku vystřelovala do lýtka. Bylo to opradu dost nepříjemné. Kotník posiluji jak mi bylo řečeno. Zátěži se také vyhýbám,ale nepomáhá nic. Byla bych už ráda za řádné vyšetření,protože nechci v 17ti letech být mrzák. Dočetla jsem se,že se toto vidí poměrně často,že se to vrací. Není tedy lepší rovnou operace pro obnovení vazů? Nevím co si už počít. Je možné,že se na RTG při úraze něco přehlédlo a teď to tomu vadí? Nebo je to normální? Děkuji mnohokrát za radu.
Rehabilitace - Mgr. Pavel Bajnárek  |  Basic member  |  Liberec
  • 105 odpovědí
  • 1 Like
Doporučuji poslechnout lékaře a nechat dlahu předepsanou dobu a na parket tentokrát zapomenout. Po zvrtnutí jsou v oblasti kotníku natažené vazy a svaly s menší či větší mírou poškození a potřebují klid, aby se zahojily jak mají a do budoucna třeba nezlobily.
patrik nagy  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Zdravím potřeboval bych radu Jsem od ůnora mimo natahl jsem si vazy v kotníku při fotbale.V nemocnici mi dali doktoři sadru na 1 měsíc potom jsem chodil na obstřiky a vůbec to nepomohl našel jsem si jiného doktora tem mi řekl že tam mám zánět a poslal mě na rehabilitace bohužel ty mi taky nepomohly chi se tade zaptat co bych měl brát na uzdravení nějaké tablety nebo mast ??? beru magnesium ale nevím jestli to pomůže . Děkuju
patrik nagy  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Zdravím potřeboval bych radu Jsem od ůnora mimo natahl jsem si vazy v kotníku při fotbale.V nemocnici mi dali doktoři sadru na 1 měsíc potom jsem chodil na obstřiky a vůbec to nepomohl našel jsem si jiného doktora tem mi řekl že tam mám zánět a poslal mě na rehabilitace bohužel ty mi taky nepomohly chi se tade zaptat co bych měl brát na uzdravení nějaké tablety nebo mast ??? beru magnesium ale nevím jestli to pomůže . Děkuju za odpověď
Erika  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 2 odpovědí
dobrý den.1.7. jsem si hezky zlomila hlezenný kloub.vlastně více fragmentová fraktura.sedmého mi provedli v CA Os talu.a dali mi tam dva šrouby.po tří měsíčním nedošlapu jsem pak začala cvičit pomocí rehabilitace.ale.ale kámen urazu je že problémy s chůzí mám neustále.chybí mi pořád 10 procent ohybu.DF:5,PF:60.šrouby mi nevadí,takže mi tam zůstanou.
na kontole včera v brně mi bylo navrhnuto ASK hlezenného kloubu.prosím když to oddálím bude se to zhoršovat nebo to rozchodím.pracuji už měsíc při dost těžkých podmínek.jako dojička a ošetřovatelka dobytka.takže nelehká práce ale zaměstnání změnit nemůžu.a bolesti mám prořád.chuze vázne a musím pořád chodit jinak mi tuhne noha...je mi 34 let takže bych chtěla znovu na plno chodit.moc děkuju za odpoved.Erika z MOravy
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, Eriko,

jednoznačně doporučuji pravidelné lymfodrenáže. S těmi je vhodné začít již několik dní po operaci, bohužel pacienti nejsou dostatečně instruováni. V průběhu lyfmodrenáží rychleji dochází k regeneraci měkkých tkání, lymfa v prostorách kloubu a okolí nezůstává a nemá tedy možnost fibrotizovat. Vámi popisovaný problém je jasně poruchou lymfatického systému. Doporučuji lymfodrenáž 2x-3x v týdnu po dobu cca 3 týdnů a následně 1x v týdnu. Hybnost kotníku by se měla upravit do normálu (pokud nebude fyzicky vadit osteosyntéza "šrouby")

Přeji rychlé uzdravení, Mgr. Iva Bílková
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Reakce na FYZIOklinika s.r.o.

Erika  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 2 odpovědí
dobrý den.
moc vám děkuji za odpověď.moc mě potěšila,jen bych se ještě chtěla zeptat kdo by mi napsal tu lymfodrenáž.jestli rehabilitační lékařka nebo jak se to píše,myslím ta co mi předepsala rehabilitaci,jen vířivku a cvičení.nebo praktický lékař.nebo kam se mám obrátit nebo jestli mi to vůbec někdo napíše.moc vám děkuju.

Reakce na Erika

FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, lymfodrenáž Vám může napsat ortoped, obvodní lékař, chirurg atd. ti kteří mají v kompetenci předepisování na rehabilitace. Lymfodrenáž bývá buď na rehabilitačních odděleních (bohužel ne často, spíše ji mívají "lymfocentra", centra zabývající se léčbou lymfedémů. Tam bude jistě lymfodrenáž "na pojišťovnu". Pokud by Vám ji lékař nechtěl předepsat, můžete si ji hradit sama. Bývají v kosmetických střediscích se zaměřením na léčbu celulity (nesprávně označované jako celulitida). V obojím případě pozor na kvalifikaci perzonálu. Pokaždé by Vám měli provést otevření spádových uzlin v oblasti krku, uší a klíční kosti (tříselné uzliny by měly být otevřeny tlakem, který vyvíjí nafukovaná komora kalhot). Pokud by jste si chtěla přečíst více o správně prováděné lymfodrenáži a kvalitě přístrojů, nabízím odkaz na naše stránky.

Přeji příjemný den, Mgr. Iva Bílková
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Martina  |  návštěvník  |  Praha
  • 2 odpovědí
Dobrý den,
přibližně před měsícem jsem si vyvrtla levý kotník při chůzi ze schodů. Zachytila jsem se špičkou boty, ale pohyb nohy byl vedený dál přímým směrem, jako bych chtěla došlápnout přes nárt. Silnou bolest jsem cítila z obou stran nártu a nad kotníky. Po pádu jsem již na nohu nedošlápla a během pár minut mi noha výrazně otekla zejména na vnější straně. Při prohlídce u doktora jsem nehla již ani prsty kvůli silné bolesti. Při prvním ošetření mi nohu stáhly obinadlem. Byl proveden RTG bez nálezu. Kontrola proběhla za pět dní. Nejvíce oteklá byla oblast obou kotníků směrem k prstům, lehce oteklé byly i prsty. Na obouch stranách byly zřetelné krevní výrony. S nohou jsem i nadále téměr nehla. Za další dva dny mi nohu dali do sádry, kterou mám už čtvrtý týden. Podle doktora došlo k poškození vazů a kloubního pouzdra. Chtěla bych se zeptat, jestli je léčba znehybněním přiměřená. Nerada bych něco zanedbala, pokud by byly vazy přetržené. Také mě zajímá, zda nemohlo dojít i k jiným poškozením. Na nohu již došlapuji s pomocí francouzských holí. Noha mě ale bolí i v klidové fázy zejména večer. Předem děkuji za odpověď.
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, při masivním poškození měkkých tkání v kloubu dochází i k poškození lymfatického systému. Fixace je vhodná pro optimální zhojení tkání, ale bolestivost je způsobená otokem (sekundární lymfedém) Jednoznačně Vám doporučuji již nyní docházet na manuální lymfodrenáž, která Vám otok zmírní. Přestože terapeut nebude pracovat přímo v oblasti kotníku, dojede při terapii k nasávání lymfy a uvolnění otoku, přestože je noha nyní v sádře. Po uvolnění nohy Vám doporučuji pokračovat v lymfodrenážních (ať manuální či přístrojové, to je jedno) 2x-3x v týdnu po dobu cca 3 týdnů a následně 1x v týdnu. V průběhu lyfmodrenáží rychleji dochází k regeneraci měkkých tkání, lymfa v prostorách kloubu a okolí nezůstává a nemá tedy možnost fibrotizovat. Vámi popisovaný problém je jasně kombinací poškozených měkkých tkání s poruchou lymfatického systému.

Přeji brzké uzdravení, Mgr. Iva Bílková
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Přeji
Jan  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý večer, dnes jsem při sportu špatně došlápl na nohu. Celé odpoledne to nebolelo, hybnost byla dobrá. Na večer však noha začala bolet, tak že musím pokulhávat. otok zatím není, mažu to Liotton 100 000 a mám to snahnuté stahovacím obvazem. Poradíte mi prosím
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
dobrý den, zítra zajděte na lymfodrenáž, pomůže rychlejší regeneraci. Případně můžete zkusit rázovou vlnu.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
bez řádného odborného vyšetření vč. RTG varuji před jakoukoli navrženou regenerační léčbou.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

rof  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 2 odpovědí
dobrý den,
čtu tady diskuzi a mám stejný problém. po došlápnutí z výšky jsem trefil díru, ozvalo se prasknutí. během hodiny mi otekl kotník z vnější strany a objevil se velký hematom.
po návštěvě ortopeda jsem dostal ortézu na 5 týdnů s DG:
Distorsio art. Choparti l.dx. gravis
Distorsio art. TC l.dx.
Laesio LFTA i.dx.
Leduji, nechodím, nešlapu na to... Ale zajímá mi, co je to vůbec za diagnózu? ohledně pozdějšího plnění úrazové pojistky.
Děkuji za reakci. R. Fl.

Reakce na rof

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
jedná se o podvrtnutí hlezenního kloubu a Chopartova kloubu s poškozením předního zevního vazu kotníku vpravo. Stačí?
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

rof  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 2 odpovědí
děkuji za bleskovou reakci. s tímhle už si poradím. jste super. R. Fl.
Michal  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
před třemi dny jsem si poprvé zvrtnul pravý kotník při fotbale a to vnější část kotníku. Tato část kotníku mi hodně natekla. Vzhledem k tomu, že jsem to měl poprvé jsem co nejrychleji vyhledal lékaře a ten mi to okamžitě dal do sádry na tři týdny.
Chci se zeptat jestli je nějak možné poznat zda jde o vazy nebo jen o otok? Co následuje po sundání sádry. Jak nejlépe a kvalitně rehabilitovat. A po jaké době je možné se vrátit k fotbalu.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
po třech týdnech fixace již nyní nelze zjistit, zda byly poraněny vazy či ne. pkud bude fixace dostatečně dlouhá, mohou se i částečně poraněné vazy zhojit bez následků. Pozná se to až následně po zátěži, za bude hlezenní kloub nestabilní či ne. Následné používání vhodné ortézy po sundání pevné fixace je vhodné.
prim. Moster, Revmacentrum
Marek  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý dnes při fotbalové zápase když už jsem byl připraven střílet mi naposlední chvíli protihráč vložil před balon nohu a došlu ke střetu. Zápas jsem normálně dohrál, ale po té co jsem přišel domů noha začala bolet. Pod vnějším kotníkem má menší otok, jakžtakž můžu chodit,ale noha poměrně dost při chůzi bolí a občas se jakoby podlomí při nějakém silnějším došlápnutí. Při pohybu prstů nahoru noha rovněž bolí. Je nutné vyhledat lékaře??předem děkuji za odpověď
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
korespondenčně nelze určit diagnózu, odborné vyšetření vč. RTG je jistotou a prevencí zanedbání těžšího úrazu. Pokud se pohybujete ve střední Evropě, je vyšetření dosažitelné maximálně do 2 hodin. Stojí to za to.
prim. Moster, Revmacentrum
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, při nárazu a pádu došlo k poškození kloubního pouzdra, vazů a šlach. Dopouručuji Vám zajít na ortopedii pro vyloučení vážnějšího poškození a případně docházet na lymfodrenáže, které urychlí regeneraci měkkých tkání a zároveň sníží bolestivost a otok. Podpořit toto můžete funkčním "tejpem" ( kinesiotaping). Nohu jistě přirozeně chladíte a máte ve vyvýšené poloze.

Přeji brzké uzdravení, Mgr. Iva Bílková
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Cermis  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den, dcera 16 let hraje basketbal .při zápase se ji nevinně zvrknul kotník , významně to nebolelo, pokračovala dál ve hře. Ale od té doby i pŕi běžné chůzi se jí kotník několikrát denně bolestivě zvrkne. Lze stabilizovat pouze tejpovanim nebo bandáží? Po prvním zvrknutí ani nikdy potom neměla ani otok ani modřinu. Děkuji
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
za 1. by bylo dobré vědět, jak volný kotník je, ať už se to stalo kdykoliv, vypadá to na poškození vazů kotníku. Objektivním vyšetřením na to jsou držené snímky RTG, kde se dá přesně změřit, kolik se vychýlí při tlaku na jednu a na druhou stranu talus z vidlice kotníku. Při prokazatelné značné míře "volnosti" kotníku je vhodná operace- plastika vazů- s úspěchem děláme. Bývá trvalým řešením. Taping to pro sporty jako basket určitě neudrží,stejně jako fysioterappie. Na lehčí stupně volnosti je možná speciální orteza, která kotník stabilizuje, ne každá to navzdory proklamacím výrobců umí, zvlášť pro sporty typu basket. Je vhodné tuto problematiku dořešit co nejdřív, opakovanými příhodami subluxace (podvrtnutí, částečné vykloubenéí) s vysokou pravděpodobností dojde k trvalému poškození kotníku.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
nestabilita hlezenního kloubu se objektivizuje i bez nutnosti RTG ozáření ultrazvukovým vyšetřením. Pokud se nestabilita prokáže, trvalým řešením je plastika vazu. Ta se dá udělat až po ukončení růstu kostí. Do této doby stabilizace vhodnou ortézou. Taping nestabilitu u basketbalu viklavost kotníku neudrží.
prim. Moster, Revmacentrum
muf  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, při tréninku jsem kopl do odraženého míče proti noze ránu a nezpevnil jsem nohu. Kopl jsem přímý nárt a nemohl jsem na to 3 dny stoupnout. Teď už můžu běhat, ale když znovu kopnu do míše tak mě to hned bolí. I ráno jak vstanu z postele a něž to pořádně rozchodím tak to bolí.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
zřejmě jde pouze o natažené vazy v oblasti kloubů nohy. Krátkodobý klidový režim, obkladová technika, případně protizánětlivé gely by měly řešit tento poúrazový stav. pokud by do týdně se stav nezlepšoval, navštivte odborného lékaře na ortopedii. Na lehký sport doporučuji zpevnit nohu tapingem.
prim. Moster, Revmacentrum
toman  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, před třemi týdny jsem si vyvrtl kotník(vnější stranu) při sportu, měl jsem ho hned po uraze hodně natekly a bolestivy v nemocnici mi doktor řekl že ho mam vyvrtnuty a natahnuty vaz dostal jsem cast, po dvou tydnech mi ho sundali a kotnik byl stale opuchly a bolestivy na dotek naslap mozny pres lecbu sem ho trochu zatezoval, nyni mi doktor dal stahovaci ,,ortezu,,. Orteza nepomahá neprokrvuje se mi noha pri vetsim stazeni a po celou dobu lecby by se mi jako neprokrvoval palec na noze. Chtel bych poradit co s tím mam podniknout dalsí kontrolu mi doktor nenapsal, nechci nic zanedbat. Předem děkuji.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Doba imobilizace v sádře či castu je 0-6 týdnů podle tíže poškození, rehabilitace trvá minimálně stejně tak dlouho. Prokrvování je nějaká podivuhodnost, nebývá, takže pokud se vám jeví jako problém, navštivte lékaře.
Jinak dost často je snaha pod tlake m pacientů imobilizaci zkracovat, pokud jde o závažnější postižení vazů, zkrácení imobilizace vede k prodloužení potíží a rehabilitace. Nicméně netuším , co je váš případ
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, při úrazu došlo k poškození vazů, šlach ..., ale i lymfatického systému, který neodvádí \"otok\" z měkkých tkání. Vyšší tlak v měkkých tkáních může způsobit tlak na nerv a cévy v noze a Vy toto můžete pociťvat jako nedokrvení palce, studené prsty, pocení chodidla, jiné zbarvení či citlivost kůže ... Doporučuji Vám vyhledat lymfologii či fyzioterapeuta vyškoleného na lymfodrenáže pro zdravotnické účely. Pokud se lymfa \"rozproudí\" urychlí se hojení měkkých tkání a nepříjemné subjektivní pocity ustoupí.

Přeji krásné jaro, Mgr. Iva Bílková
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Markéta  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobry den,
nejspiš jsem jsi zvrtla kotnik ale nevim to jistě, jak všichni řikaji že vyvrtnuty kotnik strašně boli tak mě se to zas tak hrozne nezda a to jsem poseroutka bylajsem i ten den co jsem si ho nejspiš vyvrtla hrat tenis sice jsem neběhala ale hybala jsem se vramci možnosti děkuju předem za odpověd mamka chce jit se mnou do nemocnice co by mi tam dělali ? mam totiž fobii s nemocnic děkuji
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Dochtoři tam koušou pacienty, onehdá jsem jednoho úplně zakousl.. :-) .
Konec srandiček. Pokud nemáte kotník zvláště zevní modrý a můžete na to chodit, nejspíš se to zahojí samo,akorát to bude asi dýl trvat a dýl bolet. A riskujete, že je úraz vážnější, než se zdá a že vám vznikne viklavý kotník, který se opakovaně vyvrtává. Pokud to nechcete riskovat, využijte možností medicíny, většinou narazíte na normální lidi, kteří vám chtějí a mohou pomoci.
Fobie se dá překonat. Jsou i velmi vlídně fungující zařízení.
Zvažte sama, co je pro vás důležité.
Dzura  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
dobrý den. Dva týdny zpět jsem si vykloubil kotník. Nastal otok, který jsem do večera ledoval a podařilo se mi ho zmenšit.Druhý den, jsem dostal elastickou ortézu a berle, abych na nohů vůbec nešlapal. S nohou můžu už točit do větších úhlů, ale při maximálním vytočení pořád pobolívá vnější strana pod kotníkem. Mohu i přes toto začít pomálu klusat např. se stahovacím obvazem, pro omezení pohybu, nebo musím opravdu měsíc zůstat uplně bez pohybu?

Děkuji za odpověď
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
otok hlezenního kloubu zpravidla je v důsledku nitrokloubního krevního výronu při vazivovém poranění. Míru poškození vazů však neuvádíte. Jestliže je předpoklad minimálně částečného přetržení vazů, je doba k odlehčení chůzí o berlích cca 5 týdnů. Je to doba, aby se kloubní pouzdro a vazy zhojily a chránila se kloubní chrupavka. Jestliže Vám byly berle Vašim lékařem doporučeny - respektujte doporučení a neběhejte. S berlemi se kluše nedobře.
prim. Moster, Revmacentrum
petr  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
dobry den chtel bych se zeptat jak vypada vyvrknuty kotnik ja myslim ze to je z jednestrane nafoukly natekly a zdruhe strany ne poradte stalo se my to des 2.5 2012 dkuji za radu
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
podívejte se na předchozí diskuzi v této sekci, je tam toho hodně a věcně napsáno. Nejlépe by bylo se nechat vyšetřit na ortopedii nebo traumatologii tam, kde v současné době pobýváte.
prim. Moster, Revmacentrum
Tom  |  návštěvník  |  Aberdeen City
  • 1 odpovědí
Dobrý den.Mohl by jste mi pomoct ?Už to budou 3 týdny co jsem si při sportu zvrknul kotník.Dva dny jsem nohu ledoval a měl v poloze vodorovné,aby se otok zmenšil.Po té jsem jel do nemocnice na rentgen a tam zjistili mikrozlomeninku.Dali mi jen umělý stahovák.Nohu nějak zvlášt nestáhl.Když jsem si řekl o hůl tak jí prý ani nepotřebuji.A že na to klidně mohu stoupat.Otok se za tu dobu skoro vytratil.Mohu bezbolestě chodit dokonce i skákat.Ale přímo kolem kotníku mám takovou tvrdou bouli je to jako sražená krev je to opravdu tvrdé a v té oblasti to bolí a je to pořád stejné.Můžete mi prosím poradit co je to ?Je to vážné ? Tom
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
váš stav vyžaduje kontrolní RTG vyšetření. Podle nálezu po té se dá určit příčina přetrvávajícího otoku.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

miquel  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
dobry den, pred tyzdnom som si vyvrtol clenok pri futbale, celkom velky hematom a opuch. na pohotovosti mi dali sadru. nohu ledujem a drzim vo zvysenej polohe.na kontrole pred par dnami mi sadru dali dole ale otok este stale pretrvaval (menej) tak mi ju dali naspat a obviazali obvazom. nohu si dalej ladujem a drzim hore, navyse beriem aescin ktory mi bol predpisany. kedze po odmotani obvazu si viem dat sadru dole tak som skusil jeden den aj octanovu mast ale myslim ze nepomohla tak ju uz nepouzivam.nohu si teraz ladujem bez sadry kedze s nou to ide minimalne. dnes (po tyzdni od urazu) a uz aj vcera kus ma zacal palit nart, akoby slachy. inak mam pocit ze hematom aj opuch velmi pomaly ustavaju. dakujem za kazdu radu ohladne toho nartu, je to normalne nemusim si toho vsimat?

Reakce na miquel

FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,

při úrazu došlo k vážnému poškození měkkých tkání. Bohužel výrazný otok a hematom značí i o poškození lymfatických a krevních cév. Úkony, které provádíte (chlad, polohování, odlehčení...) jsou jednoznačně na místě.

Urychlení léčby můžete podpořit 1) enzymoterapií (wobenzym, phlogenzym, prevenzym - tobolky v lékárně bez předpisu)
2) manuální lymfodrenáží po které dojde k urychlení odtoku lymfy z poškozené tkáně, snížení bolestivosti a tuhosti. Rychleji se vstřebá hematom a cévy lymfatického systému budou mít rychlejší samoregenerační schopnosti. Pokud nebude tlak stagnující lymfy ve tkáni, dojde i k rychlejšímu hojení poškozených vazů, šlach a kloubních pozder.
Zvolit můžete i přístrojovou lymfodrenáž, nicméně, tam bych volila individuální nastavení tlaku v komorách, dle Vašeho zdravotního stavu.

Přeji brzké uzdravení, Mgr. Iva Bílková
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Reakce na miquel

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
pod diagnózou vyvrtnutý kotník se může skrývat mnoho dg. Nejlépe je udělat ultrazvukové vyšetření, kdy se zjistí, zda byly nebo nebyly poraněny vazy. Dle toho se odvíjí další léčba. Použití vhodné ortézy k doléčení je každopádně vhodné.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

anonym  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Zdravím,
již týden mám podvrtnutý kotník. Při první návštěvě doktor napsal:
ON:palp.bolestivost s otokem a hematomem zevního kotníku, Achilovka intaktní, pata nebol.
Th:elatik, Burrow ung.
Dop:klid, led, elevace, chůze o berlích bez došlapu
Vše jsem dodržoval, 4 dny jsem chodil jen o berlích a nedošlapoval. následně jsem berle odložil, můžu bez bolesti došlapovat. Ale stále cítím, že vazy okolo bolí a "tahají".
Dnes jsem byl na kontrole:
kontr: zbytky hematomu na plosce a na bérci palp. citlivý, stres var +-
RTG: P hlezno-bez zj. traumatu
Th:elastik, Burrow ung.
dop: klid, led,bandážovat, kontrol. za týden.
Doktor mi řekl, že se jedná o natržené(natažené) vazy.
Ultrazvuk doktor nedělal, ani mi ho nenabídnul. Kotník mě bolí převážně na vnitřní straně a na vnější přetrvává otok. Chtěl bych se Vás zeptat, za jak dlouho může bolest odeznít a dále se zeptat, zdali by nebylo vhodné předepsat magnet nebo laser, pro urychlení léčby vazů?
Díky. P.
anonym  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den, žiji v Irsku a můj přítel se srazil s 2 hráči při fotbale a poranil si kotník. Stalo se to v neděli, do nemocnice se dostal okamžitě v pondělí ráno, velmi ho to bolelo. Snímky nerozeznaly zlomeninu, protože to bylo oteklé. Dnes je středa a příliš se nezměnilo, přivezl si berle, elastické obinadlo, a tabletky Ibuprofen. Nedosatal ani žádný protizánětlivý krém. Chci se zeptat, zdali musí mít stažené místo stále, na noc nechce žádné stahovadlo. Z neděle na pondělí jsme přikládaly led, a v pondělí ráno měl oblasti kolem kotníku zmodralé, což po úraze neměl. Nějak se mi tato léčba nezdá, a tak mu mažu 2 denně kotník českou zelenou Lesanou a dělám mu zábaly s vůní francovky. Doporučil byste mi jinou léčbu? Nedostal ani doporučení jít ortopedovi. Podle lékaře by měl být fit ve čtvrtek, což je 4 dny od nehody, ale hojení se nelepší. Kdy myslíte že bude rána zhojená? Děkuji vám za odpověď, Jana
Diddlinka  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
před 4 týdny jsem si podle lékařské diagnozy vymkla kotník. 14 dní jsem ho měla zafixovaný ve škrobáku a poté mi ho sundal( bez rengenu, prostě bez nějaké další konrtoly)...Kotník jsem stále cítila, tak jsem si ho vázala stahovacím obvazem po dobu 14-ti dnů, jak mi doporučil... Teď po 4 týdnech celé léčby, mě to bolí víc než před 7-10 dnima, přitom námaha je stejná jako prvních 14 dní... Mám jit znovu k doktorovi nebo počkat jestli se to nezlepší samo? Děkuji
michy  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
cca před 3 měsíci jsem si podvrtnul kotník při fotbale. Už se mi to párkrát stalo, takže jsem nasadil klasickou léčbu - led, klid, fixace. Nicméně mne neustále pronásledují bolesti, zejména po ránu, nebo v teplejších místnostech cítím tlak v kotníku, nehledě na to, že jej mám stále trochu oteklý. Můžete mi někdo prosím poradit, co by to mohlo být? Děkuji
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
zřejmě se jedná o nestabilní kotník s vleklým zánětem kloubní nitroblány. Kvalitní ortopedické vyšetření potvrdí či vyloučí nestabilitu a navrhne řešení.
prim. Moster, Revmacentrum
mag
mag  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, před 5ti týdny jsem si pádem natrhla vazy v kotníku. 4 týdny jsem nosila ortézu a používala hole. Teď již chodím normálně. Na vnitřní straně kotníku mám ještě malou podlitinu a noha trochu otéká. Můj dotaz zní, kdy je možné začít nohu zatěžovat sportem (konkrétně během) a zda je vhodně používat např. nejdříve crossový trenažér (tzv. orbitek). A dále, zda je vhodné používat při sportu elastické bandáže. Děkuji za odpověď.
Petra00
Petra00  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den 11.2. jsem špatně šlápla na schodech a přenesla váhu na pravý kotník, večer byl oteklý a tak jsem druhý den šla na chirurgii. Tam mi řekli že to zlomené není, ale ať chodím 10 dnů o berlích a kotník stahuji obvazem a mažu gelem. Bohužel kotník stále bolel a ani jsem chodidlo nenatáhla, tak jsem 8.3. šla přímo k ortopedovi. Píchl mi mesokain a dal mi ortézu na 3 týdny s tím že jsem si vaz natrhla. Nevím jak hodně si mám tu "větší ponožku" utahovat, protože mě pak strašně otékají a brní prsty. Děkuji za odpověď
Evka  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý podvečer.Včera poobede sa mi stal úraz vyvrtla som si členok a dosť mi v ňom puklo.na chyrurgii mi povedali že to nemám zlomené,ale mám prasknutý klb -kosť,dali mi dlahu. diagnoza -záver :Distorsio art TC I.dx grav. chcela by som vediet niečo viac o tom,lebo u nás doktor nič extra nepovie...Dakujem za odpovede kompetentých :-)Evka
milan  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 3 odpovědí
Dobry den,
v praci jsem spatne upadl na kotnik-bolestive-RTG bez zlomeniny, nedostal jsem zadnou fixaci, nyni po 3 tydnech pri chuzi tahava bolest lekarka mne uschopnila, ale s nohou spokojeny nejsem. Muze se jednat o neco pretrzeneho? dekuji Milan p.s. jednalo se o pracovni uraz, nyni jsem uschopnen, muzete mi poradit jak postupovat dal? dekuji
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den,
narušení měkkých tkání v kotníku dobře odhalí ultrazvukové vyšetření. Nyní doporučuji zahájit fyzioterapii, která povede k uvolnění přetížených a zkrácených měkkých tkání a bude pracovat na obnově funkce Vašeho kotníku - cvičení na labilních plošinách, posílení svalstva nohy a lýtka atd. Na úponové a vazivové bolesti, také velmi dobře pomáhá fokusovaná rázová vlna, která Vás rychle zbaví obtíží a podpoří hojení měkkých tkání. Více se o rázové vlně dočtete na našich webových stránkách na odkazu: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX. Dobré je také proložit fyzioterapií například vodoléčbou, která vede k uvolnění bolestivých měkkých tkání.
Přeji příjemný den!
Mgr. Kateřina Pešlová
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
milan  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 3 odpovědí
Děkuji za odpověď, zašel jsem si znovu k lékaři a dostal okamžitě ortézu. Již je to 6 týdnů. mimo jiné mám velké "křečáky", proto se chci zeptat na rázovou vlnu? Je možné i s křeč.žílami? Děkuji. milan
Terezka.Malatova  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
3.3. jsem si zlomila kotník. Dostala jsem na 5 týdnů ortézu a berle, nesměla jsem vůbec našlapovat. Teď v pondělí jsem šla na kontrolu a doktor řekl že to dobře srostlo, ať začnu našlapovat a po 2 týdnech už zatěžovat nohu úplně. Kotník se mi daří rozhýbat dobře, dnes už jsem zkoušela i chodit bez berlí a šlo to docela v pohodě, jen jsem trochu pajdala. Nevadí to? Mamka mi říká že bych měla ještě ty 2 týdny vydržet s berlemi.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
doporučuji se neptat mamky nebo internetových diskuzí, ale řiďte se doporučením Vašeho lékaře.
prim. Moster, Revmacentrum
Jiri  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobry den,
moje diagnoza byla vyron stredniho chodidla, na rentgenu nic, vysledky ct uz nikdo nekomentoval, vysledkem byla sadra a berle na 6 tydnu.
Po te co mi ji sundali sem zacal pomalu nohu zatezovat, tzn chodit a jezdit na kole. stale se nemuzu zbavit otoku, prijde mi ze se i zhorsoval, posledni dva dny kdy sem nohu moc nezatezoval se zlepsil, ale bolest na vnejsi strane nartu a okolo kotniku se zvetsila tak ze to boli i dost pri stani. Ziju v celkem odlehle casti svedska a do nemocnice to mam vic jak 100 km, tak sem se chtel jenom zeptat, jestli je to normalni v dusledku rychleho zatizeni, nebo jestli byste doporucil navstivit znovu lekare. dekuji
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zderavím na sever,
pokud byla ordinována sádra na 6 týdnů, zřejmě kolegové usoudili, že jsou poraněné vazy v kotníku. Doba fixace by měla postačovat. Postupné zatěžování a jízda na kole jsou jistě vhodné. Otok a bolest znamená podráždění kloubu. Nejvhodnější je opět odlehčení , protizánětlivé léky. Zklidnit by se měl stav nejpozději do 3-5 dnů. Po té postupně přejít opět na plnou zátěž.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

milan  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 3 odpovědí
Děkuji, je to 6 týdnů a otok byl jen 1,5 týdne. Sádra nebyla jen ortéza, rtg bez zlomenin. Kotník mne, ale bohužel zlobí při zatlačení do nohy "z boku"=hlavně při v leže je to znát, nebo při točivém pohybu. mám navštívit traumatologa, nebo je to zbytečné? Děkuji.
Peťka65  |  návštěvník  |  Ankara
  • 1 odpovědí
Dobrý den,

před měsícem jsem si pravděpodobně natáhla vazy v kotníku a to na obou stranách. Navštívila jsem pohotovost, kde mi aplikovali dláhu na 10 dní. Po sundání dláhy jsem stále měla mírný otok, ale lékař mě na kontrole ujistil, že chodidlo je na tom lépe. Řekl mi, že první týden mám chodit pomalu a velmi lehce a další týden mám již začít chodit normálně. Napsal mi také analgetika, které byly na první týden. Začátkem normální chůze mi po dvou dnech chodidlo opět nateklo a otok opadá jen v noci a po ledování. Tím, že jsem právě na dlouhodobý pobyt v Turecku nevím přesně diagnozu, ale na RTG nebyla zlomenina, jednalo se o poškození měkkých vazů. Na chodidlo aplikuji 3-4x denně Dolgit krém a na noc a při větší námaze fixuju. Při chůzi začne bolet jen když začne noha opět natékat.

Myslíte, že to může být vážnější a co víc s tím mohu dělat?

Děkuji za odpověď.
Jana  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den ,
přítel se věnuje fotbalu a cca už 5 let má problémy s kotníky . Pravidelně si každou sezonu vyvrtne kotník a musí ho léčit . Fixace , ledování , klid ... Je to nepříjemné hlavně v tom , že nemůže hrát a to vždy prožívá , jelikož fotbal miluje . Ráda bych mu nějak pomohla . Vždy si zajde k lékaři , aby vyloučil zlomeninu , ale nikdy mu nedělali ultrazvuk . Kotník mi přijde nestabilní , vyvrtne se vždy , když je chodidlo pevně na jakémkoli povrchu a kotník jakoby vyklouzne do strany , aniž by se noha hnula a vrátí se zpět . Přítel je neustále opatrný a bojí se jakkoli pohnout , aby si náhodou kotník nevyvrtnul .Pořád je na to zaměřný a s tím se fotbal moc hrát nedá . Je normální , když si každý rok vyvrte kotník ? Je možné , si u lékaře vyžádat ultrazvukové vyšetření ?
Děkuji za odpověď , Jana Malá
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
určitě je vhodné vyšetření stability kotníku buď speciálním vyšetřením na RTG (stress testy) či na ultrazvuku. Vyšetření by měl zajistit standardně Váš ortopéd.
prim. Moster, Revmacentrum
Tera  |  návštěvník  |  Kraj Vysočina
  • 1 odpovědí
Dobrý den, asi před 3týdny jsem zřejmě někde špatně došlápla při stěhování a otekl mi pravý kotník z obou stran....asi přes týden jsem kulhala a pak se na to dalo zlehka došlápnout....ale otok stále drží. Nyní se mi bolest vrátila hlavně při zátěži(chůzi,ohnutí apod) a otok se během dne vždy objeví a večer mám nohu jako balon. Můžete mi poradit co by to mohlo být????Jsem objednána k ortopedovi ale mám strach, aby mě nevyhodil, že je to prkotina....
Děkuji za rychlou odpověď
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
prkotina, jak uvažujete, to rozhodně není. Bez obav navštivte ortopéda, jak jste objednána.
prim. Moster, Revmacentrum
ssiess  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, už 3 týdny mám po úrazu kotníku, který mírně otekl, ale hematom se nevytvořil. Byla jsem dvakrát na chirurgii rtg bpn. Stahuji obinadlem, chodím o berlích. Na středu jsem objednána k ortopedovi. Dnes mi začalo chodidlo pod kotníkem, především prsty - modrat pokud jsou ve vertikální poloze (sedím nebo stojím), až dodnes mi to nedělalo. Když nohu vyrovnám do horizontály, dostane do pár sekund normální barvu. Nevíte čím by to mohlo být a proč modrá až teď?
Eva
Eva  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, téměř před třemi týdny jsem si zvrtnula kotník, na pohotovosti mi bylo doporučeno 10 dní obvazovat, ledovat a příliš nezatěžovat.
Nyní již na noze není žádný otok, pouze ještě bledě viditelné "modřiny" ale při chůzi noha stále trochu pobolívá a nevrátila se její plná hybnost. Chtěla bych se zeptat, jestli je ještě příliš brzo na úplné zhojení, nebo zda se mám obávat a navštívit znovu lékaře? Děkuji.
tala  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobry den, dnes sa mi podarilo nevsimnut si na chodniku schod, co malo za nasledok pad a zvrtnute clenka. Nastastie, domov som to nemala daleko, takze do 10 minut som na tom mala stahujuci obvaz a ladovy obklad. Opuch je minimalny (taka polovica vajicka z vonkajsej strany pri tej bocnej vystupujucej kosticke), bolest uz teraz velmi slaba. Za normalnych okolnosti by som to nechala tak aby sa to samo casom preliecilo, len by som si dala pozor, aby som nohu nepretazovala prilis dlhym chodenim. Kedze vsak chcem o 5 dni ist do hor (3 dni vandrovania s tazkym ruksakom, dost narocna trasa vyzadujuca palice a miestami i lezenie) chcem to mat v poriadku co najskor.
Je to vobec mozne, stihnem to za tak kratku dobu preliecit a potom bez potiazi zvladnut tu trojdnovu zataz?
Pomozu masti, spreje alebo tabletky s protizapalovym ucinkom? Co by som este mohla spravit, aby som to co najviac hyckala a urychlila hojenie?
Ella10  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, asi v polovině března jsem špatně našlápla na nohu a křuplo mi v kotníku. Okamžitě mi hrozně natekl. Doktor mi dal na dva tydny nechodici sadru. Do týdne mi zmodraly konečky prstů pod sádrou. Diagnoza byla podvrtnutí a natržení vazů. Jsou už to tři měsíce a stále mě taha a bolí Achillovka a kůstky i na dotyk. Čím to může být? Děkuji Eliška S.
Ada778  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den
mam taky problem pred viac ako týždnom som si vyvrtla kotník bola som na pohotovosti hned ako sa mi to stalo a zlomeninu nezistili tak som a týžden liečila len ladom obväzom a octonovou masťou. Prvé dni som na tu nohu skoro ani neskúšala stupať a po piatych dnoch som začala striedavo kulhať a skakat na tej nohe. Po týždny som to mala stale napuchnute a modré pod kotníkom tak som išla na kontrolu tam sa to doktorke nezdalo tak ma poslala znovu na rtg a znova nezistili nič ale aj tak mi dali dlahu. Chcela by som sa opýtať kolko asi tak by som mala mat tu dlahu ked to zlomene určite nieje a na kotrolu mam ist za 14 dní? Mohla by som na kontrole požiadať o to aby mi dali dlahu dole ak bude kotník lepšííí?
Lukšík  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, je to 6 týdnu co sem si vyvrtnul kotník (asi). Byl jsem s tím na pohotovostí tam rentgen, a ohmatání. S radou že to mám ledovat a mazat mě poslali domů. Otok už zmizel, sem tam mi to ještě vystřeluje do kotníku, ale to je asi normální, ale začalo to bolet vzadu u achilovky, je to normální, nebo bych to měl jít řešit?
alenar1  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
dobrýden,mám takýto problém,normálne som stála a trhala v stoje slnečnicu ,chcela som urobit krok a od bolesti som nemohla pohnut ani došliapnut na nohu ako ma velmi bolel kotník,odviezli ma k lekárovi..museli ma na rengen viezt na vozíku a verdikt znel výron hm...noha mi ihned opuchla a členok mám už 5den opuchnutý a z vonkajšej strany až po prsty modrý..može byt výron aj bez pohybu?Kázali mi ladovat a stiahnut elastickým obvazom,no noha ma stále velmi bolí až do lýtka..dakujem za názor a som s pozdravom.

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí