Zlomenina člunkové kosti

Zlomenina člunkové kosti

soptik  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, nedávno jsem psala a tak by se ještě chtěla zeptat na jednu věc.
Mám zlomeninu člunkové kosti, sádru mám na pět týdnů, po dvou týdnech sádry mi na kontrole bylo řečeno, že v případě nesrostu se to řeší operací kdy kosti spojí šroubem. Má takovéto řešení nějaké nevýhody nebo co obnáší? Jak dlouho trvá následná rekonvalesence? Byla jsem docela zaskočena. Paní doktorka se tvářila, že je to běžná věc. Děkuji za odpověď, Eva
Ortopedie Zlín  |  Basic member  |  Zlín, Slavičín
  • 20 odpovědí
Zlomenina člunkové kosti . paní Eva
Evo,z Vašeho dopisu nevím to hlavní,to jest, jaký je typ zlomenin a kolik Vám je let.To jsou jsou nejdůležitější kriteria pro hojení této zlomeniny. Málokterá kost v těle je totiž tak "nešťastně" a nedostatečně zásobena krví jako právě výše zmíněná kost člunková v zápěstí ruky. V případě central. typů linie zlomeniny dochází k porušení výživy kosti a ta potom pomalu a nekvalitně/na vině je tedy nedobré cévní zásobení/.V každém případě je ale předčasné se toho bát. Většinou se fixuje zápěstí cca na 7-8 týdnů, ale kvalita srůstu se kontroluje průběžně,. Zda skutečně kost dobře srostla, či zda se vytvořil"pakloub" díky nedobrému hojení, lze většinou říci až cca v 11-12 týdnu.Pokud očividně nedojde k dobrému srůstu, je potom operace, stažení nezhojených úlomků šroubem, skutečně rutinní a pro pacienta prospěšná operace.
s pozdravem Milan Krejčí - www.ortopediezlin.cz
jkk  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Mám čerstvou zlomeninu člunkové kosti. Okrajovou a neposunutou.
Jím podpůrné prostředky pro hojení.
Je mi 54 let.
Protože za cca 4 týdny odjíždím na trekovou dovolenou do USA, nechce se mi letět a chodit po národních parcích se sádrou.
Je možné, při dobrém průběhu hojení, sundat sádru za cca 4 týdny a zbytek řešit ortézou ? Lehčí, ale kvalitní.
Jaké je zhruba procento problematického průběhu (s nutností operace)?
Díky
Jirka
Markéta  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 3 odpovědí
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaká je následná léčba (rehabilitace aj.) po operaci zlomeniny kosti člunkové? Manželovi sundali po 8.týdnech sádru s tím, že kost nesrůstá, proto dostal ortézu na další 4 týdny a pokud ani potom kost nebude srůstat, čeká ho operace - spojení kůstek šroubem. Jak dlouho a jakým způsobem probíhá pooperační léčba? Děkuji.
anonym  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 11 odpovědí
Dobry den,chciVas moc poprosit o radu.Mel jsem pred osmi tydny uraz zapesti,byl jsem poslan na rtg,kde nebylo jasne na 100 procent,ze je zlomena clunkova kost.Po 14 dnech jsem byl poslan na rtg s projekci a pote mi bylo napsano do zpravy linie ve stredni partii clunkove kosti.Nyni jsem byl odeslan na ct kde zlomenina nebyla potvrzena.Mam porad sadru i s palcem a chtel bych se zeptat jestli je mozne,ze zlomeninu neni videt z ct snimku a muze byt videt az po delsi dobe.Dekuji Vam moc a prosim o rychlou odpoved.
soptik  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, to Vám asi moc neporadím. Já měla zlomeninu člunkové kosti, kde při prvním rtg si nebyli jistí a poslali mně domů s ortézou.
Po týdnu mi přišel domů telegram, že mám dojít do nemocnice, kde mi oznámili, že po důkladném prozkoumání snímku rtg zjistila, že člunková
kost zlomená je. Měla jsem sádru dva měsíce. Nyní jsem bez potíží. Na ct jsem nikdy poslána nebyla, proběhlo jen rtg.
stepis  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den přesně před rokem jsem si zlomil člunkovou kost. Kost byla prasklá v nejužším místě kosti mezi těmi dvěmi člunky. Byla zlomená ze dvou třetin a na kousku držela a proto se doktor rozhodl, že to pujde bez operace .... dostal jsem sádru na měsíc půl, ale už po měsíci jsem dostal speciální sádru na ruku, abych mohl držet na ledě hokejku. Jsem vrcholový sportovec. Celou sezonu ruka krásně držela a nebolela. Až ted zhruba před týdnem a půl mě začala bolet. Myslím že otok tam není vůbec žádný možná minimální. Je pravda, že asi před 2-3 týdny jsem upadl na ruku a trošku mě v tom zabolelo, ale byla to opravdu malá rána. Bezprostředně potom mě ruka nebolela, až s odstupem asi týdne začala bolet. Často v posilovně posiluji zápěstí s činkou. Prosím Vás myslíte, že kost může být opět zlomená nebo se mohl vytvořit pakloub?? A myslíte, že kdyby mi to museli šroubovat tak bych mohl odehrát sezonu (do března max dubna) a jít na operaci až pak? Je mi 20 let. Děkuji za odpověd
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
nemá smysl spekulovat. Zobrazovací vyšetření (RTG, CT,MRI) jednoznačně prokáže, zda kost je hojena, či ne. Pokud zhojena nebude, jedná se ve Vašem případě o pakloub. Léčba pakloubu je operační. Léčba přesáhne jistě 3 měsíce.
prim. Moster, Revmacentrum
Jáca  |  návštěvník  |  Plzeňský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den před bezmála třemi týdny se mi stal úraz zápěstí ihned ted den jsme byl na rentgenu ale nic mi nezjistili, dnes jsem byl na druhém RTG u ortopeda, který diagnostikoval zlomeninu navikulárky. Co jsem se dočetl na forech atd tak je opravdu možné že se tato zlomenina projevuje na RTG až po několika dnech/ týdnech. Také jsem se dočetl o špatném hojení zdlouhavé léčbě atd. Narazil jsem ale také na způsob operace pomocí Herbertova šroubu ? Doufám že to píšu dobře, v článku o tom jsem se dočetl že lze krátce po operaci začít s lehkým rozcvičováním a zatěžováním. Ptám se proto že se věnuji sportu a rád bych se o těchto možnostích informoval více, popřípadě jestli se tyto operace dají provádět "na požádání" jsou na to speciální kliniky atd. Děkuji za odpověď.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
dočetl jste se dobře. Plzeňská ortopedie zvládne v pohodě jistě, také mnohé jiné
Richard Vokurka  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, jsem po zlomenině člunkové kosti, proběhla operace při který mi byl získal šroub, zlomenina byla uprostřed kosti. Dnes je to přes 3 měsíce co nemám sádru , ale ruka není zápěstí ještě nemám úplně pohyblivé tak jako na druhé ruce. Je možné mít zápěstí stejně pohyblivé jako dříve? jaké jsou prosím pravděpodobnosti. Aktivně se věnuji posilování a to i teď po zlomenině. Do jakého rozsahu pohybu se většinou podaří zápěstí opět rozpohybovat?
MUDr. Tomáš Vilhelm  |  Basic member  |  Neurologie  |  Šumperk
  • 248 odpovědí
  • 76 Likes
Dobrý den, z vlastní zkušenosti Vám mohu potvrdit , že pokud je operace dobře udělaná, nejsou komplikace , zápěstí dosáhne plného rozsahu. Stejný úraz jsem měl před 6 lety a to operace následovala až 2 měsíce po úrazu.
Do 6 měsíců se mi rozsah vrátil do plného a to navíc bez jakékoliv rehabilitace.
hampejz  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
prosím o radu.Včera při pádu z kola jsem si poranil zřejmě člunkovou kost.
Z počátku mě ruka nijak nelimitovala ,byl jsem v nemocnici a doktor mě jen letmoz zkontroloval na chodbě ,jelikož je to známý.Říkal že by to mělo být ok, sádru jsem samozřejmě nechtěl, tak jsem byl spokojený a rychle jsem opustil nemocnici.Ruku jsem stáhnul elastickým obvazem a ledoval.
Vše se jevilo dobře v noci kolem 10 začala silná bolest přes kterou jsem nemohl usnout až do 3 hodin ráno po aplikaci paralenu.
Zápěstí mě bolí přesně v dolíku mezi kloubem palce a zápěstím .Nevadí mě námaha v tahu ,ale v tlaku bolest graduje a při mírné námaze.Samozřejmě si na ten snímek zítra dojdu, ale prosím o radu existuje i jiná varianta než ta nejhorší ? Tudíž prasklá člunkovitá kost ? Dá se hojení uspíšit nějakými preparáty? Jsem sice jen "hobby" cyklista ,ale letošní dosavadní práce by přišla v niveč.
Děkuji moc za jakoukoliv radu.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
neděláte dobře být vyšetřen "mezi dveřmi". Platí zásada, jestli je sebemenší podezření (i klinické) na zlomeninu člunkové kosti, musí se zápěstí vč. palce řádně zafixovat. Zlomenina se může projevit až i po 7-10 dnech, kdyby se měl udělat bezpodmínečně nový snímek. Nad jiným řešením můžete splakat :-(
prim. Moster, Revmacentrum
mar111  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den,
před dvěma lety jsem měla zlomeninu člunkové kosti, sádru 11 týdnů, ale i po jejím sundání mě zápěstí stále bolelo. Lékař mi sdělil, že už mě to může bolet stále, přesto jsme ho ještě párkrát neúspěsně kontaktovala. Nepohohl mi ani ortoped. Po dvou letech mám stále problémy, tak jsem navšívila jiného ortopeda ten mi diagnostikoval kolaps karpu, nekrozu a dal mi doporučení k jinému odborníkovi na operaci. Objednací lhůty jsou ale dlouhé, asi se dostanu na vyšetření až na podzim a na operaci nejspíš až v příštím roce. Zajímalo by mě, co mě čeká a jestli do té doby mohu sama léčbu nějak podpořit případně snížit bolesti. Také by mě zajímalo, kdo mi odškodní bolestné za špatnou diagnozu. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
jiri96  |  návštěvník  |  London, City of
  • 1 odpovědí
dobrý den,
před dvěma týdny jsem spadl z kola a zlomil si člunkovou kost - zlomenina je na půl, k tomu mám asi ještě předtržený vaz, takže čl. kost je trochu mimo svou polohu a ještě fracturu na radil, což je maly kousek, a na rentgenu těžko patrný. Dr. mě chce operovat, a to tak, že čl. kost spojí kostí, a da jí do původní polohy pomocí dočasných drátů. k tomu se ještě zmínil, že by dal šroub i do radia - vřetenní kosti, což by urychlilo hojení, ale považuji to za zbytečné, neb kosta není mimo svou osu. uráz se mi stal v anglii, kde krátce žiju, a nejsem ještě tak znalý v angličtině abych mohl s doktorem diskutovat. Co si myslíte o me situaci a jak by měla být řešena? co by se stalo, kdyby operace proběhla později - jako, že by kost srosrtla sama. moc prosím o rychlou odpověď je-li to možné neb zítra v poledne mě jinak čeká operace. moc děkuji.
Jiří Engliš

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí