Kvalitní náhrady kyčelního kloubu

Kvalitní náhrady kyčelního kloubu

anonym  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
Dobrý den.3.4.jdu na operaci kyčelního kloubu.Všechna předoperační vyšetření mám vpořádku,je mi 58let jsem sportovec,a chci potom dále sportovat/tenis,jízda na kole/.Váha 53kg výška 174cm.Chtěl jsem se zeptat,jaký kloub by byl nejlepší.Nábízí mi kloub OXINIUM slitina se zirkoniaa n niobu.Musel bych si ale doplatit 10.OOOKč.Napište mi prosím jaký kvalitní kouby se ještě používají.Děkuji za odpověd.Jiří Šustr
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
kombinace hlavičky Oxinium a XL polyetylénu jamky je jeden ze systémů, který má nejmenší otěr. Tato kombinace je také je elasticitou vůči kosti výhodnější než použití celokeramických komponent, které jsou navíc fragilní. Vám nabízená kombinace je vhodná k dlouhodobému přežití implantátu. Jistě Vám Váš lékař zdůvodnil výhody oproti standardním kombinacím. Třeba i s připojením písemných materiálů u návrhu použitého implantátu, které má pro Vás připraveny. Máte plné právo vědět jaké komponenty budete mít voperovány. Ovšem o následných Vámi očekávaných sportovních aktivitách po umělé kloubní náhradě se raději důkladně poraďte se svým lékařem - viz poměrně podrobně minulé diskuze o sportu po umělých kloubních náhradách.
prim. Moster, Revmacentrum
Antonín Cuc
Antonín Cuc  |  návštěvník  |  Praha
  • 31 odpovědí
  • 1 Like
Vážený pane Šustr, nejdůležitější je parametr životnosti provedené implantace v rocích, ale ten jak výrobci, tak lékaři ortopedi, tak informační služba ÚZIS záměrně odiciálně nesledují, takže se to nedovíte. Myslím si, že vlastně nemá smysl za nějakou endoprotézu platit za takových okolností. Obecně se považuje za "střední hodnotu - medián života implantace medián", bývá u dobrých výrobků 10 let, tam také patří NECEMENTOVANÁ TEP KYĆLE B. BRAUN, kterou ovšem příslušný lékař musí mít ve svém odborném profilu k "certifikovanému kvalifikovanému užití", musí mít za sebou alespoň 250 operací s daným typem endoprotézy, musí ročně realizovat alespoň 90 operací s daným implantátem - aby nevypadl rutinního cviku, měl by být mladší než 65 let a starší než 40 let, aby měl praxi, intelektuální schopnosti, motorické předpoklady, vytrvalost v těžké práci ortopeda na sále - a neměli by mu ročně zemřít na sále více než 3% pacientů do týdne po operaci.. zatímco nešikovi ortopedovi zemře asi 5% pacientů.Takže teď víte jistě, že se určitě nedovíte jako pacient skoro nikdy včas nic pro Vaše rozhodování - něco víc vědí jen ortopedi a patologové sami, rozhoduje hlavně zkušenost lékaře, Vaše důvěra. Tedy doporučuji: jděte tanečním krokem a bezstarostně tam - kde nemusíte platit a kde dělají co největší počet podobných operací, nejméně však asi 300 operací tohoto typu, takových nemocnic je asi 20 v ČR, máte asi tak 20% naději, že budete mírně sportovat - a na ostatní možnosti se raději ani neptejte.
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Výsledek délky přežití implantátu se odvíjí od mnoha faktorů.Pan Cuc tady zapleveluje diskuzi nesmysly, které zná z literatury a klinickou praxi nemá žádnou, není ani ortoped.Jeho texty je nelépe nečíst, protože je to sice odborníkem dešifrovatelná kravina, ale pro laika to vypadá věrohodně, protože tam má namíchaná info z internetu-pravdy, polopravdy, lži a svoje doměnky. Měl by také u každého svého vstupu napsat, že je zaujatý, protože u něj se operace tep kyčle nějak nezdařila.
Kloubní povrch je jen jeden z faktorů, který životnost ovlivňuje. A poněkud různě u různých osob, je v tom také nějaká individualita. Abych předvedl, co za blbosti píše p. Cuc, tak třeba s úmrtím- záleží, jaké pacienty kdo operuje. Pokud má operatér množství starých a hodně nemocných, i kdyby měl zlaté ruky, může někdo nepřežít, ale ne z důvodu ortopeda. Jak to chcete srovnávat s ortopedem, který operuje jenom připravené a relativně zdravé lidi? krom toho na ortopedickou komplikaci je velmi velmi nepravděppodobné úmrtí, lze u hodně nemocných lidí na nemoci srdce, IM , CMP.... Ovšem s pohledu tohoto všeználka je to jasné- čím méně mrtvých (bez uvedení složení souboru pacientů) , tím lepší ortoped. V druhé polovině 90 let jsem pracoval na traumacentru, umřel mi 100 letý akutní pacient po operaci kyčle, od té doby nikdo- dělám na okrese, sice i akutní, ale převážně plánované. Copak se dá proto říct, že mám špičkové výsledky? Stejně se dá rozebrat každý jeho argument.

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

corason  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Souhlasím s prim. MUDr Seluckým. Prováději operace a ne zázraky.

Reakce na corason

Antonín Cuc
Antonín Cuc  |  návštěvník  |  Praha
  • 31 odpovědí
  • 1 Like
Vážení spolupacienti,
díky názoru pana MUDr. Seluckého nemám údajně sálovou praxi na chirurgii, zato jsem kvalifikovaný vyšetřovatel státní inspektor bezpečnosti práce - s naprosto dokonalým vzděláním pro prevenci zdravotních rizik na jakémkoli pracovišti ČR jakéhokoli zaměstnavatele ČR, jsem vysokoškolsky vzdělaný pro kontrolu dodržení zákonů o bezpečné konstrukci, vývoji a testování implantátů a o bezpečném užití implantátů podle zákona 22/1997 Sb. v platném znění (který je částečně i mým spoluautroským dílem), Zákoníku práce k bezpečnosti pracovišť, pracovních procesů a řízení kvality procesů (který je v hlavě bezpečnosti práce i mým spoluatorským dílem), podle zákona o implantacích 123/2000 Sb. o správném chirurgickém postupu ve shodě se zákonem v jeho příloze I, a ve shodě s návodem výrobce implantátu certifikovaného výrobku s označením CE. Proto, jestliže u soudu ze zdravotní dokumentace poškozeného pacienta se ukáže - jako se stalo v mém konkrétním případě, že některý ortoped nedokáže správně rozeznat technologický problém "průraz femuru" nebo "vylomení dříku z femuru", je tedy kvalifíkačně objektivně nebezpečný diletant ve své ortopedické branži a ve své ortopedické technologii, stejně jako když neumí radiolog na pooperační kontrole ortopedického výkonu správně seřídit své RTG pracoviště s nastavením zdroje RTG záření do správné polohy vůči femuru a průmětně k vzniku správného průkazného radiologického snímku s průkazností souososti femuru a dříku, když takový ortoped porušuje zásady bezpečné přípravy operace s pečlivou volbou implantátu s ohledem na tvar kloubu pacienta,, když porušuje zásady interoperační kontroly správné funkce prvně smontované funkční sady TEP kyčle před dokončením ortopedické operace, když pan primář ortopedie na vizitě neví: že pacient, který nedošlápne bezzátěžově ploskou chodidla ani 4. den na rovnou podložku - nejspíš nesplňuje základní předpoklady úspěšnosti operace TEP kyčle z rutinní kontroly pooperačního stavu pacienta tak - jak jsou explicitně vyžadovány v odborné ortopedické literatuře, nebo když nerozezná ani po 6 týdnech úplnou plegii nervu ischiadicu, atd. To pak hraničí ovšem s trestním řízením proti provinilým lékařům, které může být jedním ze závěrů soudního řízení o satisfakci za porušení práv osobnosti pacienta. Mohu všechny obavy o moji odbornost státního inspektora bezpečnosti práce rámcově vyloučit, protože všechny úrazy v průmyslu ČR spadaly do mé metodologické gesce ředitele odboru Bezpečnost a ochrana zdraví MPSV - a do přímé vyšetřovací pravomoci mně podřízených inspektorátů práce ČR a přirozeně do často společného vyšetřování caus: s účastí kriminalistů a expertů z oboru forenzní soudní mediciny. Mými závěry se tedy oficiálně k mému soudnímu případu zbytečného zmrzačení zřetězením mnoha prokázaných lékařských chyb vyjadřují v rámci Krajského soudu Praha, postupně experti mnoha lékařských oborů týmu Ústavu vojenského soudního lékařství pod vedením přednosty - vyšetřovatele plk- MUDr. Miloše Sokola, též se již písmeně vyjádřil můj současný ortoped: - přednosta ortopedie Doc. MUDr. Martin Krbec, CSc., vyjádřil se již písemně souhlasně s mým kritickým názorem i odbor řízení kvality zdravotní péče MZCR, vyjádřil se k mému případu i můj lékař: přednosta RHB kliniky IPVZ Doc. MUDr. Jan Vacek, CSc., částečně i Prof. MUDr. P. Dungl, DrSc. Jestliže všichni tito meztinárodně známí odborníci s mými názory dokonce i v mnohých podrobnostech souhlasí a bude to již záhy uzavřeno a soudním jednáním potvrzeno, je zbytečné a nežádoucím přepychem - aby mě mezitím pan ortoped MUDr. Selucký dobře nebo špatně hodnotil z hlediska mých velkých pacientských, vesměs špatných zkušeností v oboru managementu řízení rizik ortopedických pacientů. Připomínám explicitně, že i dobré výsledky jakéhokoli ortopeda si nemá v žádném případě hodnotit dotyčný ortoped sám za svoji práci, ale mají to činit nejméně stejně kompetentní nezávislí odborníci v oboru ortopedie, implantací a sálových havarií a znalci pooperačních lékařských chyb způsobujících neřešené včas pacientovo polytrauma doživotního poškození nervu - jako je tomu u mne.

Společenské hrátky, které pan ortoped MUDr. Selucký činí na tomto veřejném webu na moji adresu tedy bez dalšího mého komentáře doporučuji posoudit vzácným čtenářům samým, včetně jím užitého společenského tónu "diskuse" s doživotně poškozeným ortopedickým pacientem. Jinak ovšem ostatním zvídavým pacientům, kteří se chtějí aktuálně dovědět o komplikacích při TEP kyčle, jejich frekvenčnosti v ročních uskutečněných operacích TEP kyčle v ČR a o pravděpodobnosti výskytu jejich superpozic u jediného pacienta - pak je možno čerpat i pro potřeby argumentace při jednání soudu z odborné literatury Prof. MUDr. P. Dungl, DrSc: Ortopedie, Grada, 2005, vydání 1., Praha, mnoho též z pohledu biostatických výpočtů rizik píše Prof. RNDr. Jana Zvárová DrSc, ředitelka Euromise při UTIA Praha, přednosta ortopedie FN Olomouc Doc. MUDr. Jiří Gallo, Ph. D, viz časopis Othopaedica Czechoslowaca, firemní literatura výrobců implantátů firem B. Braun, Johnson and Johnson, Beznoska Kladno, atd.

Reakce na Antonín Cuc

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Áno, Áno. AŤ ctění pacienti posoudí sami. AŤ se rozhodnou, jestli chtějí radu nemedicínského vzdělání ministerského úředníka s patentem na rozum , nebo nešťastného ortopedického primáře s intenzivní 25 letou ortopedickotraumatologickou denní praxí, který denně řeší problémy reálných pacientů.
Už to, pane Cuc, že se oháníte jmény a tituly, literaturou a svými údajnými známými je docela pozoruhodné. Je tady na vebu několik skutečných odborníků (sebe nehodnotím), kteří ale fakt takovou potřebu nemají.

Reakce na prim. MUDr. Jiří Selucký

Jana  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 7 odpovědí
Vážený pane doktore, tito experti jsou vždy ti nejchytřejší, ale snad si lidé nechají spíše poradit od odborníků.
Sama jsem po operaci 6 měsíců a mám problém s chůzí. Bez alespoň jedné opory nemohu chodit. Noha bolí v jednom místě v třísle a podél stehenní kosti. Na rtg snímku na kontrole po 3 měsících bylo vše v pořádku a bylo operatérem doporučeno doma chůze bez holí, ven s jednou. Mám velké obavy, co mně řekne lékař při kontrole, že chůzi nezvládám. Požádala jsem praktického lékaře o doporučení na rehabilitaci, zda já nedělám někde chyby. Dle sdělení tamního lékaře, mám v hrozném stavu záda a mohlo by to dělat tyto potíže. Jedná se o tzv. esíčko na křížové kosti. Prosím o sdělení Vašeho stanoviska. Jsem zdrav. sestra v důchodu, takže snad uvěříte, že dělám vše proto, abyhc to zvládla. Předem srdečně děkuji

Reakce na Jana

prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Po netu rada těžká. Co se dá říct obecně. Pokud má pacient potíže s bederní pateří, dosti obvykle bezprostředně po náhradě kyčle dojde ještě ke zvýraznění potíží, mění se stereotyp chůze, zátěže, pohybu kyčle a někdy i délka nohy. Bolest může vyzařovat do nohy, vyšetřit , zda je to neurologické či jiné problematiky by měl také neurolog. Většinou to přejde,(pokud je to od zad) doporučuje se "rozumná" rehabilitace (nikoliv násilná, s podporou antalgických procedur a medikace) pateře a intenzivní rehabilitace kyčlí. Pokud jse nebyla , i dnes Vám s vysokou pravděpodobností schválí pojišťovna lázně k doléčení po tep, v lázních Vás vyšetří a domluvíte se, co vše a jak vás bolí.....Někdy nasměruje podrobné vyšetření dobrým rehabilitačním lékařem,jsou sice vzácní, ale vyskytují se.
Jinak to mohou být problémy i ortopedického rázu, pooperační či jiné, s tím by si ale ortoped měl poradit.

Reakce na Antonín Cuc

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
To pan Ant. Cuc : zdravím,
diskuze s pseudoargumenty se rozjíždí tím nesprávným směrem. Uvědomte si, prosím, že jste na webu: Lékaři on line. Tedy soudím, že tento server by měl sloužit k věcným a dobře míněným radám zdravotnických pracovníků směrem k pacientům. Na ostatní diskuze mimo, osobní prezentace, bych doporučil používat jiná diskuzní fóra a jiné sociální sítě. Tam je dost místa a prostoru k realizaci a dostatečnému uspokojení.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Antonín Cuc

bojovnice  |  návštěvník  |  Liberecký kraj
  • 1 odpovědí
Rada bych se dozvedela, jestli je bezne, aby pri operaci zlomeneho krcku kycelni kosti(TEP)dosko k ochrnuti operovane nohy???
Moje maminka (84)tuto operaci pred mesicem podsoupila a ted neni schopna hybat chodidem smerem nahoru. Zrejme doslo k uspripnuti nervu anebo nejake jine kompikaci behem operace ci mozna po ni.
Pred operaci chodila sama bez pomoci jenom s malou hulkou, kterou prakticky nepotrebovala.
Predem velice dekuji za odpoved!!! Eva Paleckova

Reakce na bojovnice

Antonín Cuc
Antonín Cuc  |  návštěvník  |  Praha
  • 31 odpovědí
  • 1 Like
Bezodkladně odveďte Vaši maminku na neurochirurgickou kliniku, oni si tam sami změří míru poškození funkce nervu testem EMG (zásadně nemají rádi, aby se to dělalo někde jinde na jiném pracovišti) a oni posoudí odborně, zda má cenu maminku reoperovat nebo jen rehabilitovat. Myslím, že pokud je v solidním zdravotním stavu, tak to má do 3 měsíců slušnou naději na revitalizaci větší části funkce nervu neurochirurgickou rekonstrukcí nervu při jeho přerušení - aby s tím dokázala nakonec slušně chodit a nezakopávat. Později to již reoperovat nelze, protože se včas nedosáhne celkové rehabilitace, která se postupně zpomaluje i u jiných logicky narušených kratších nervů v blízkosti operačního pole. Chirugové totiž najdou to místo přerušení nervu a přemostí jej reimplantátem z vlastního těla pacienta, tím se signál nervový začne obnovovat a revitalizace celé délky nervu trvá asi 10 měsíců podle rozsahu a délky poškození, podle zdravotního stavu pacineta. Nemusí být ani dokonalá - ale se zcela postačující hlavní funkcí! Přitom se však obvykle poškodí kratší nervy, takže je lokální zhoršení čití na některých částech těla, které se však nejčastěji do 3 měsíců samo upraví. Asi bude trochu problém věk Vaší maminky, protože revitalizace nervových tkání závisí i na osobní kondici. V každém případě konzultaci na neurochirurgii neodkládejte ani o jediný týden!

Související recenze a zkušenosti

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí