Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Rehabilitace po TEP - čemu máte věřit? - Kyčel - totální endoprotéza klasická - Diskuze

Rehabilitace po TEP - čemu máte věřit?

Rehabilitace po TEP - čemu máte věřit?

Luboš  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 3 Likes
Dobrý den, jsem sportovec, bez potíží (58). Na TEP jsem rozhodně připraven nebyl. Po pádu v červnu na kole, následné zlomenině krčku, jsem byl lékařům vděčný za rychlou operaci dvě hodiny po pádu. Překvapila mne profesionalita na JIP, následně i na oddělení. Po propuštění už to tak úžasné nebylo. Nemyslím samotné hojení, tady je vše OK. Mám na mysli obrovský rozptyl názorů co se smí a nesmí ze strany lékařů a zdravotnického personálu. Rozptyl se svádí to na různé druhy TEP, na různý zdravotní stav apod. Např. společnost J. E. Purkyně tvrdí, že po šesti týdnech řídit auto můžete, mně to lékař zakázal do tří měsíců. Prof. Sosna do televize řekne, že odkládají berle u nich po šesti týdnech, u mne opět lékař stanovil dvanáct týdnů. Na internetu se dočtete víckrát, že na sport po šesti měsících, u mne - již po třech měsících prý mohu na kolo. Tady je často skloňovaná věta, že Váš operatér rozhoduje co a jak. V reálu jdete na kontrolu v okresní nemocnici k někomu úplně jinému, jen ne k tomu co Vás operoval. Na ort. ambulanci jsou podle věku spíše začínající lékaři, nebo ti co asi moc neoperují. A nemají na Vás také moc času, přestože jednou byla čekárna výjimečně skoro prázdná. Pohled na rentgen, pár vět a nashle. Stihnul jsem při druhé kontrole jednu otázku a to jak s překročením úhlu 90 st po třech měsících. Odpověď nejdříve, že tak jako dosud, když jsem nesouhlasil, tak prý mohu, ale pomalu za 90 st.. Nesouhlasil jsem proto, že jsem přečetl na internetu o TEP skoro všechno co našel vyhledávač, včetně desítek diplomových prací. Jedna z nich byla na téma jaký úhel jsou schopni pacienti po TEP sevřít. Jestli si dobře pamatuji, dvě třetiny 90 -120 st. dali. Rozvádím to tady proto, že na jedné straně TEP už není vlastní kloub, opatrnost je určitě na místě. Na druhé straně neuvážené zákazy a omezení pacientům zbytečně komplikují život. Např. z vlastní zkušenosti řízení vozidla po šesti týdnech žádný problém není. Zatížení kyčle je skoro nulové, opíráte se celým stehnem o sedadlo, opřenou patou o podlahu u moderních aut spíše procvičujete svaly kolem kotníku, než aby jste ohrozili celkový výsledek. Naopak s kolem se mi to nezdá zas tak brzo už po třech měsících. Ne že bych to na kole neušlápl, ale někdy potřebujete se o nohu pořádně opřít, aby jste neupadli do strany. Tři měsíce nezatěžovaná noha je ale slabá a pád znovu na kyčel to je to co rozhodně nesmí přijít. Uvítal bych nějakou příručku, na trhu ale nic ze současnosti není. Obávám se ale, že pokud by vyšly dvě příručky od různých autorů, budou si v textu vzájemně odporovat. Na závěr ještě jedna rada mi utkvěla v paměti. Rehabilitační sestra při odchodu z nemocnice mi tvrdila, že nemám jezdit tři měsíce v autě ani jako spolujezdec. Tak věřte potom všemu co Vám kdo řekne...
Máša
Máša  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
  • 32 odpovědí
  • 11 Likes
Zdravím, zajímavé čtení. Jen k poslední větě. Mě vezl muž 150 km domů hned po propuštění po operaci, takže tak. O sanitce nebo přeložení z lůžka na lůžko nemohlo být ani pomyšlení. Na následný pobyt na rehab. oddělení mě vezla sanitka už z domova a VLEŽE. O lázeňskou léčbu jsem přišla díky nezájmu prakt. lékařky, ale stejně bych neměla zájem o pobyt na dvojlůžkovém pokoji, po zkušenostech v předchozích zařízeních. Na kole bych to moc nepřeháněla, máte ještě jeden kyčel :-)
Hanka  |  návštěvník  |  Jihomoravský kraj
  • 39 odpovědí
  • 1 Like
Zdravím, je to tak, jak píšete. Stejně tak se liší názory odborníků na saunování, plavání stylu prsa, lyžování. Také jsem velmi postrádala nějaké CD, jak cvičit po implantaci endoprotézy. Poučena touto situací opatrně zkouším sama, co jde a co ne. Saunování jde, plavat prsa také, lyžování vzhledem k situaci, ve které nyní jsem (péče o imobilního, zcela závislého manžela) jsem neměla možnost vyzkoušet. Ale vím o mých vrstevnících, kteří lyžují i s endoprotézou.Řízení auta bez problémů po šesti týdnech, ale asi by to šlo i dříve. Nezkoušela jsem to, začala jsem jezdit, až mi to lékař dovolil. Jenže tato pestrost odborníků v názorech je i v případech jiných onemocnění a omezení a diet při nich. Opakovaně se s tím setkávám. Asi je užitečné tyto pokyny a rady zvážit vlastním rozumem a přidržet se těch, které mi vyhovují. A sledovat se, jak na to můj organizmus reaguje a podle toho svoje chování měnit. S pozdravem Hanka
Petr  |  návštěvník  |  Olomoucký kraj
  • 2 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den, Luboši. Plně se ztotožňuji s Vašim příspěvkem. Chci se podělit o své zkušenosti a rady. Jelikož jsem komplikovaný případ ( selhání srdce, užívání Varfarinu, stafilokok aureus, kardiostimulátor, záněty žlučníku a slinivky, vysoký cholesterol, cukrovka II.typu ), připravoval jsem se na TEP kyčle dlouhou dobu. Už jsem nemohl bez tlumících léků ani spát. Nadešla operace, JIP, zahájení rehabilitace... vše ve 100% pořádku a bez bolestí. Za velmi důležité považuji následný rozhovor s operatérem, který mě informoval o bezproblémovém průběhu operace a stavu kosti, ve které je protéza zasazena necementovanou formou. Tento individuální přístup nadřazuji nad všechny dosažitelné informace z různých zdrojů, neboť jsem příkladem mnoha kombinací postižení a potřeby přizpůsobení léčby. Chápu, že Vaše fyzická dispozice dovoluje možné urychlení rehabilitace a vyšší zátěž. Díky Vašim poznatkům, se budu zajímat, jestli bude můj operatér přítomný kontrole v ortopedické ordinaci, či alespoň uvidí nový rentgen. Přeji Vám, i všem zúčastněným, hodně štěstí a zdraví a hodně let bez bolestí s novým kloubem.
AVA  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Zdravím, již 2 hodiny se snažím najít v různých diskuzích odpověď na to, že já 7 měsíců po TEP kolene, mám stále bolesti a to jak po rehabilitaci, lázních a v současné době další rehábky, rotoped, plavání a i v klidovém stádiu bolesti a to již i toho druhého "zdravého" kolene. ..Bez prášků na bolest nespím ani 3 hodiny..Připadám si jako hypochodr , že mě to bolí ať cvičím nebo případně 2 dny nic nedělám..Jinak přístup ortopeda - v mém případě i toho samého operatéra je důležitý . Já jsem naštěstí odešla od ortopeda, který mi při velkých bolestech říkal - vydržte pár let a bude to na "totálku". Platila jsem injekce a prášky na klouby jak magor.. Bylo mi 55 let a on tvrdil, že jsem mladá.. Nechtěla jsem čekat a zkusila to ve vedlejším městě.. Stejně to trvalo 2 roky, o to více mě mrzí, že nejsem v poho..Protože přístup nemocnice, ať už na jip, na oddělení nebo pak na rehabilitačním - byl absolutně skvělý - a to tak že fakt ve všem, chování, péče, jídlo..Stihla jsem to před koronou...
Jinak do schodu jdu ztěžka, ale dolů to vyloženě nedávám- vyhodila bych si kyčel, ohyb mám po 2měsíční ind. rehábce 100%...
Píšu to proto, že nenašla jsem žádné reakce na TEP z letošního roku a vím, jak každý koho něco - cokoli čeká - hledá na netu..Jako když jsem šla na magnetickou rezonanci - hledalo mnoho lidí..A moc mi to pomohlo. Možná je víc info na FC, ale ten já nechci..Jo a jedná se o nemocnici Písek.
Třeba můj příspěvek někomu pomůže nebo mi někdo napíše, že měl stejné problémy a pak se to zlepšilo...Díky a přeji vše dobré.
Nika  |  návštěvník  |  Praha
  • 1 odpovědí
Dobrý den,Luboši.
Jsem necelý rok po TEP levé kyčle a souhlasím s Vámi,že názory na pooperační rehabilitaci jsou značně rozporuplné. Zastávám však názor,že prohledávání Googlu a hledání všech možných i nemožných informaci je zcela zbytečná a kontraproduktivní práce!
Každá klinika,každá nemocnice má svůj specifický pohled na operaci i na pooperační péči.
Každý tento pohled má ale stejný cíl a to dobře zrehabilitovaného pacienta pokud možno bez bolestí.
Pouze operatér a ošetřující lékař Vás provází operací,ví jak se postupovalo ve Vašem konkrétním případě,jaký kloub a jaké ukotvení bylo použit a jak vypadal pooperační rentgen.
Stejně tak Vám daná nemocnice nastaví pooperační postupy,které přijala za své a ze zkušeností jim funguje. To,že jiný lékař na jiné klinice má zcela jiný názor je sice fajn,ale on mě neoperoval.
Na internetu vskutku naleznete přehršel informací a ano i klinických studií,ale pokud je máte načtené,jistě víte,že jedna popírá druhou a je jen na daném pracovišti,pro který postup se rozhodli.
Vždy je to na základě mnohaletých zkušeností.
Proto radím nehledat informace na netu,dát na rady lékařů v místě operace a troch poslouchat svoje tělo,které často napoví co už Vám dovolí a na co je ještě brzy.
Jinak již měsíc po operaci jsem začala jezdit na rotopedu a postupně si přidávala zátěž. Myslím,že tři měsíce jsou na kolo o.k,ale raději bych zvolila rotoped nebo trenažér,kde nehrozí pád.
Z toho co píšete,jsem pochopila,že jste nepodstoupil následnou lázeňskou nebo rehabilitační léčbu (28dní),což je jistě veliká škoda,protože tam Vám na řadu otázek dají odpověď.
Přeji Vám klidnou rehabilitaci

Související recenze a zkušenosti

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí