Bolest Achillovy šlachy

Bolest Achillovy šlachy

Jany  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
Hraji závodně volejbal a delší dobu mě trápí bolest achilovky.Při prohmatání nic necítím, až když propnu chodidlo špičkou od země cítím bolest těsně nad patou.Je možnost,že se jedná třeba jen o nějaké natažení a že časem bude vše ok nebo je nutná nějaká léčba?Děkuji za radu.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
s výhodou lze Vaše potíže léčit metodou rázové vlny.
XXXXXXXXXXXXXXXXX
GERI, spol. s r.o. rehabilitace a rekondice  |  Basic member  |  Praha
  • 169 odpovědí
Dobrý den,
pravděpodbně se jedná o přetížení v lýtkovém svalstvu, možná je blokáda v chodidle. Pokud by Vaše bolesti neustávaly po měsíci, doporučila bych Vám vyšetření u rehabilitačního lékaře, aby se podchytil případný chronický zánět Achilovy šlachy. Z metod fyzikální terapie využíváme k léčbě většinou laser, ultrazvuk, kombinovanou terapii ultrazvukem a elektroterapiií apod. Při sportu je možno využít vhodný taping. Určitě si lýtko pravidelně protahujte po zahřátí před sportem a po hře také.

Zdravím

Mgr. Gabriela Černá
ivana1968  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Dobry den,spatne jsem doslapla,prasklo mi v lytku.Muze to byt achylova slacha a co proti tomu pomuze.Nemuzu poradne doslapnout na nohu a kdyz ji trosicku pootocim projede mi nohou bolest.Co mam delat.Dekuji
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
jak jednoduché : neváhejte a nechte se odvézt na chirurgické pracoviště k vyšetření

Reakce na Revmacentrum®

ivana1968  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Dekuji za radu ale tak jednoduche to neni,jsem sama a mam doma postizenou dospelou dceru a nemam ji kam dat a z autobusu do nemocnice nedojdu.

Reakce na ivana1968

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím, tak z prvního příspěvku to nevyznělo -
co rodina, známí, sousedé - nemohou pomoci ? Vyšetření trvá v nemocnici jen několik minut a máte jistotu. Zejména když je na Vás odkázána druhá osoba
prim. Moster, Revmacentrum
Martin  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den.Mam otázku.Hraji zavodne fotbal poslední dobou mi po zatezi začne praskat nad patou na te kosti.Kdyz mam nohu v klidu nic necitim ale jak mile ji propnu ucitim bolestivé prasknutí a bolest jde az do kotníku.Pred rokem mi na RTG rekli ze mam artrozu v kotniku nemuze to mit take za nasledek praskaní?Dekuji moc
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
potíže, které uvádíte mohou mít příčinu v prokázané artróze.
prim. Moster, Revmacentrum
Niky  |  návštěvník  |  Pardubický kraj
  • 1 odpovědí
Od prosince mě trápí achilovka,nejdřív jsem to řešila laserem,
to pomohlo jen částečně.Doktor mi dal pak sádru,ale noha mě v ní bolela,
tak ji zas sundal.Po té sádře mi to začlo zase dost bolet.Čím bych mohla
nohu doléčit?Díky
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
doporučuji využít léčbu rázovou vlnou. U bolestivých Achilovek máme s metodou rázové vlny dobré výsledky.
prim. Moster, Revmacentrum
FYZIOklinika s.r.o.  |  Basic member  |  Praha
  • 297 odpovědí
  • 12 Likes
Dobrý den, doporučuji kombinaci léčby rázovou vlnou a lymfodrenáží (nezáleží zda přístrojová či manuální). Zvýšený tok lymfy podpoří buněčný metabolismus a regeneraci.

Přeji brzké uzdravení, Mgr. Iva Bílková
prim. MUDr. Jiří Selucký  |  Basic member  |  Оrtopedie  |  Přerov
  • 355 odpovědí
  • 6 Likes
Rada drahá. komunikujte s ortopedem.
anonym  |  návštěvník  |  Jihočeský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den
Jsem rekreační sportovec, je mi 45 let. Dříve jsem aktivně běhával orientační běh. Při tom jsem utrpěl poměrně mnoho výronů kotníku. Asi před dvěma lety jsem hrál tenis a druhý den jsem nemohl pořádně stoupnout na levou nohu. Bolela mě část okolo úponu achilovy šlachy na patní kost a v celém lýtku jsem měl pocit, jako bych tam měl zašitou nějakou dlahu, ale toto nebylo bolestivé. Pocitově to bylo, jako se stáhne lýtko těsně předtím, než proběhne křeč. Tento stav ale přetrvával. Bolela mě jen pata a místo uprostřed lýtkového svalu cca 10 cm pod kolenem. Nebyl jsem schopen chodit aniž bych kulhal. Navštívil jsem fyzioterapeuta, který mě uklidnil, že přetržení AŠ nehrozí a nabídl mě léčení rázovou vlnou. Toto jsem však vzhledem k pracovnímu zaneprázdnění a vzdálenosti k uvedenému fyzioterapeutovi nevyužil. AŠ a lýtko jsem pravidelně masíroval kostivalovou mastí a největší obtíže postupem času odezněly. Vzhledem k tomu, že mám díky opakovaným výronům sníženou hybnost kotníků, tak jsem obtíže typu zatuhlých kotníků po ránu a sníženou hybnost neřešil. Postupem času se mi obtíže na levém kotníku ale znovu vrátili. Asi 3 cm od spodního okraje se mi objevil asi 2cm široký pruh otoku, který se táhl přes celou patu. Na omak byl bolestvý pouze stisk AŠ ze stran prsty těsně nad horním okrajem otoku a místo uprostřed lýtka asi tak 2cm x 2 cm asi 10 cm pod kolenem. při delším klidu hlavně ráno je kotník úplně zatuhlý a není možné chodit bez kulhání. Nohu rozchodím cca po 30 - 40 m. Navštívil jsem ortopeda, který mi diagnostikoval cituji ze zprávy obj: Palp. citl. praeachilearní burzy l. sin, T AŠ sama intaktní V dětství zřejmě prodělal haglundovu ostenekrosu paty bilat. Obě paty deformovány. Závěr a th: Dg: arthrosis STC 1 utr. Bursitis praeachil 1 sin. TH Marcain Dexa ad praeachil. burza 1 sin. Condrosulf tbl 800 mg 3 bal. 2x 1 po 2 týdny , pak 1x1. Toto vyšetření jsem absoluvoval 26.9.2011. Při aplikaci Condrosulfu bolestivost částečně odezněla, ale zatuhlost kotníku zůstala, včetně otoku na patě. V součastnosti přetrvává kromě zatuhlosti kotníku bolestivost AŠ při jejím stisku ze stran asi 7 cm od spodního okraje patní kosti a bolestivé místo v lýtku - viz. výše.
Předem Vám děkuji za Vaši radu Zbyněk K.
GERI, spol. s r.o. rehabilitace a rekondice  |  Basic member  |  Praha
  • 169 odpovědí
Dobrý den,

lékař Vám diagnostikoval první stupeň artrózy a zánět tíhového váčku. Vy popisujete také bolest v lýtku - to bude spíše svalový spasmus - pomohla by dobře zvolená fyzikální a správné protažení. Tuhost lze většinou uvolnit mobilizacemi. Dobré by bylo kombinovat je se stabilizačním cvičením - uvádíte,že jste měl jste opakované výrony - je třeba zpevnit svalstvo v okolí kotníků, aby co nejlépe kompenzovalo uvolněné vazivo. Nevím, jaké je postavení chodidel/klenby, zda by nebylo vhodné využít individuální korekci ortopedickými vložkami do bot. Doporučuji navštívit fyzioterapeuta a dále zkonzultovat.

Zdravím,
Mgr. Gabriela Černá
Míra  |  návštěvník
  • 1 odpovědí
Dobrý den.Je mi 28 let,jsem aktivni sportovec,hraju (hraval) závodně basketbal.Před 2 lety mi na treninku píchlo v uponu či spodní části achilovy šlachy a od tě doby mě to bolí a omezuje v pohybu.Za ty dva roky jsem prodelal léčbu krevní plasmou,artroskopii,rázovou vlnu,odsekání výrustků a fyzioterapeutickou léčbu.Vše marně.Stále doufám a věřím,že je to jen něco banálního,jako napříkl. zaánět. resp. chronický zánět, a že zase budu moci naplno sportovat,nebo se aspoň pohybovat bez kulhání. Popis bolesti: bolest se objevuje zezadu na patni kosti v místech,kde skoro není žádná měkká tkáň, z toho usuzuji,že tam se nachází úpon achil šlachy,bolest v klidu neni žádná,na omak pouze po nějaké zátěži. Největší problém je bolest pri výponu,tzn. při chůzi,běhu,výskoku.Bolest mě omezuje natolik,že musím při chůzi na nohu napadat a nechodit klasicky z paty přes špičku.Kdybyste dokázal někdo poradit budu velice rád a snad i někdy zase sportovat.S pozdravem Míra
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
léčba vysokoenergetickou fokusovanou rázovou vlnou ESWT nemá žádné vedlejší účinky, zkusil jste tuto metodu ?
prim. Moster, Centrum léčby rázovou vlnou, XXXXXXXXXXXXXXXXX
Vicky  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 1 odpovědí
Dobrý den, je mi 22 let a již od mala chodím po horách, ve 13 letech jsem si zřejmě hodně namohla a přetížila achillovky tak, že jsem celý den nemohla skoro vůbec chodit, pár let poté jsem byla v pořádku bez bolestí, ale tak 4 roky zpětně mi zase bolesti začaly, mám ráda vysokorskou turistiku, ale vždy po tůře mě achilovky bolí a mám je jakoby natažené, přitom mám dobrou obuv a snažím se chodit pomalu, dokonce loni po tůře se mi v okolí achillovy šlachy objevilo mírné zduření s bolestivostí. Ráda bych se zeptala v čem by mohl být problém, popřípadě jak by se tento problém dal řešit. Děkuji Vám za odpověď.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
zduření Achillovy šlachy znamená počínající či již probíhající odumření vnitřní části šlachy (centrální nekróza). Umíme řešit tento stav vysokoenergetickou rázovou vlnou ESWT.
prim. Moster, Centrum léčby rázovou vlnou, XXXXXXXXXXXXXXXXX
GERI, spol. s r.o. rehabilitace a rekondice  |  Basic member  |  Praha
  • 169 odpovědí
Dobrý den,

při hledání příčiny Vašich obtíží by bylo vhodné zhodnotit celkově zatížení dolních končetin - zejména postavení chodidel, tvar nožních kleneb. Ze zkušenosti pacientů, kteří mají nevhodné postavení chodidel, individuálně vyrobené vložky do bot přináší úlevu. Důležité je také protahování lýtek - zejména po zátěži, ale i během tůry. Také lze samozřejmě využít fyzikální terapii pro podporu zhojení - nejčastěji laser nebo rázová vlna. Nechte se vyšetřit u ortopeda nebo rehabilitačního lékaře.

S pozdravem,

Mgr. Gabriela Černá