Notice: Undefined index: show_discussions in /data/www/medved/application/widgets/DiscussionsRelatedBottomWidget.php on line 44
Ruptura Achilovy šlachy a sádra - Poranění Achilovy šlachy - Diskuze

Ruptura Achilovy šlachy a sádra

Ruptura Achilovy šlachy a sádra

rapp7  |  návštěvník  |  Královéhradecký kraj
Dobrý den,
po doskoku jsem si natrhl Achillovu šlachu, kterou jsem měl již jednou poraněnou a operovanou asi před 20 lety.
Ultrazvukem byla zjištěna:
-parciální ruptura AŠ 3 cm nad úponem, kde je silně nehomogenní, expandovaná
-parciální-subtotální ruptura AŠ v místě úponu na patní kost s hematomem
byl zvolen konzervativní postup-sádra 6 týdnů (3 týdny dlouhá, 3 týdny krátká).
Jaká je šance, že tento postup bude úspěšný, není v tomto případě nutná operace?
Děkuji.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
je možné samozřejmě léčit Achillovu šlachu oběma způsoby, konzervativním i chirurgickým. Pokud je ovšem šlacha degenerovaná (lze zjistit nejlépe ultrazvukovým vyšetřením), konzervatvním způsobem (fixací) nikterak nezlepšíme její stav a kvalitu tkáně šlachy. Osvědčil se nám v tomto případě velice způsob léčby metodou rázové vlny ESWT, která zlepšuje metabolizmus degenerované šlachy a vede k vyhojení Achillovy šlachy bez operace.
prim. Moster, Revmacentrum
prof. MUDr. Libor Paša Ph.D.  |  Basic member  |  Traumatologie  |  Brno
  • 32 odpovědí
  • 1 Like
dobrý den,
šance jistě je. nutné jsou pravidelné kontroly. zda jsou konce šlachy u sebe a jak se hojí...
doc Paša
David75  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 6 odpovědí
Zdravím,jsem 2 den po operaci a chtěl bych se zeptat za jek dlouho budu moct do práce.Četl jsem různé příspěvky,ale hodně se mezi sebou lišily.Moje práce je řidič z povolání (TIR).Porádíte jak se správně chovat,aby se ta nožka uzdravila co nejdřív.Děkuji za info.David.
Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
záleží co s přetrženou Achillovou šlahou bylo děláno. Zda bylo sešití koncem ke konci, nebo zda bylo nutno udělat plastiku šlachy. Rovněž tak záleží na tom, ja se bude hojit rána. Zpravidla se fixuje operovaná končetina na 6 týdnů, po té rehabilitace ztuhlého hlezenního kloubu.
U řidiče TIR, který je nucen mimo řízení vozidla dělat i běžný servis na vozidle (př. montáž nového kola po defektu aj.) je minimální doba dočasné pracovní neschopnosti 3 měsíce.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

David75  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 6 odpovědí
Zdravím p.primáři,mohl bych vám celou zprávu poslat na mail nebo kam si budede přát,když budete ochoten mi pomoct a poradit jak co nedřív se uzdravit.Potřebuju do práce,to víte platit se musí.Doktoři mi nebyli schopni říct jak a co.
GERI, spol. s r.o. rehabilitace a rekondice  |  Basic member  |  Praha
  • 169 odpovědí
Dobrý den,
při konzervativním způsobu se osvědčuje pro lepší zhojení šlachy a úponu doplnit léčbu právě rázovou vlnou nebo také laserterapií.
S pozdravem
Mgr.Anna Nedbalová, fyzioterapeut
Pepek  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Při sportu jsem si před týdnem poranil achillovu šlachu. Ve středu jsem byl operován. Problém byl v tom, že si lékař nebyl jistý, kde je šlacha poraněna. Nebylo to jasné ani z ultrazvuku, tak ani z rentgenu (úpon u kosti). Tak se doktor rozhodl k operaci. Našel poranění 6cm nad úponem. Tu opravil a prý operaci proběhla v pořádku. Předevčírem jsem byl na kontrole, a hojení vypadá dobře. Mám dlahy po obou stranách nohy, měl jsem ale bolesti v kotníku, tak jsem pohyboval nohou v kotniku, což asi byla chyba. Ne samozřejme moc, pouze co mi dlaha dovolila, pohyb max. 1,5cm. Chtěl jsem se zeptat, jak je možné zjistit, jestli jsou konce achillovky u sebe. Doktor se dival pouze na vnější stehy, ne nijak ultrazvukem, jestli je achilovka v pořádku. Proto se protože se možná "hloupě" domnivám, že jsem tim pohybem v nartu mohl stehy poškodit. Nebo bych to ucítil, že jsem si stehy poškodil? Děkuji za odpověď.
David75  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 6 odpovědí
Mám ještě dotaz.Chodím na kontroly k obvodní lékařce,která mě chce pouze vidět,nevím proč,ale jde mi o to,že mi nechce dát vycházky,že prý nemůže.Tak se chci zeptat,jestli mám nárok na vycházky nebo to je jen její opatření nebo jak to nazvat.Mám přece berle a nemůžu doma pořád jen ležet.

Reakce na David75

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
malým pohybem zřejme nemohlo dojít k reruptuře šlachy. Ale jistě byla končetina již přesádrována. Lze se přesvědčit ultrazvukem o celistvosti Achillovy šlachy či o postupu hojení.
Jistě léčení není domácí vězení nebo trest, proto lze si vyžádat 2x denně vycházky. I chůze je nejlepší prevencí hluboké žilní trombózy.
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na Revmacentrum®

David75  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 6 odpovědí
Od operace jsem na ultrazvuku nebo na rengenu ještě nebyl,jsem vyšetřován pouze okem nebo hmatem.Na operaci jsem byl 20.8 a do 30.9 mám sádru.Nevím jak bych měl doktorce ještě říct,že chci vycházky.Tvrdí,že když mám ve zprávě napsáno "bez nášlapu" tak mi vycházky prostě dát nemůže.Máte recept jak ji slušně přesvědčit.Děkuji.

Reakce na David75

Revmacentrum®  |  Basic member  |  Brno
  • 1230 odpovědí
  • 9 Likes
Zdravím,
předpokládám, že máte sádrovou fixaci pod koleno - pravda? Chodit jistě můžete bez našlapování, nic ovšem nebrání krátkodobým vycházkám. Recept ? Jak jsem uvedl - pohybová aktivita je nejlepší prevencí žilní trombózy. Když budete jen ležet, můžete i umřít na plicní embólii. To asi nikdo by nechtěl.
Snad to bude přesvědčivý argument :-)
prim. Moster, Revmacentrum

Reakce na David75

GERI, spol. s r.o. rehabilitace a rekondice  |  Basic member  |  Praha
  • 169 odpovědí
Dobrý den, domnívám se, že pohybová aktivita může výrazně zlepšit váš zdravotní stav a vycházky byste měl od lékaře dostat minimálně za účelem rehabilitace.S pozdravem tým GeRI

Reakce na GERI, spol. s r.o. rehabilitace a rekondice

David75  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 6 odpovědí
Tak a sádra je dole,ale co teď.Jelikož noha nebyla v sádře do pravého uhlu tak teď nemůžu na ní stát rovně a nemůžu pořádně došlápnout.Chodím na ní s širokým úkrokem nebo jak bych to nazval.Při došlapu cítím mravenčení v oblasti paty a prstů,ale nebolí to.Kolem jizvy je to stršně tvrdé jako by tam byl kus železa a nejde mi nohu dát pořádně do polohy 90 stupňů.Mažu to vším co je doma a pokouším se to nějak rozhýbat,ale nejde to.Do pondělí než půjdu k doktorovi a následně na rehabky je daleko a mám strach abych to vůbec rozchodil.Můžete poradit jak tu zatracenou nohu přimět k tomu abych jí mohl rozhýbal a neporanil se znovu.Mám strach,že si neco udělám.Děkuji.

Reakce na David75

Pepek  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 2 odpovědí
Zdravím, taky mi sundali sádru teď v úterý. Noha nepohyblivá jenom opravdu par centimetrů na úhel 90 stupňů se nedostanu. Našlápnout na to, to můžu zapomenout. Doktor mi řekl, ze mám nohu zatěžovat max pouze 20kg a rozhýbávat. To jsem zkoušel, ale žádné velké pokroky. Až ve čtvrtek jsem si domluvil rehabilitace v místě kde mi to bude vyhovovat nejlépe. První konzultace mám týden po sundání sádry. Ptal jsem se doktorky při objednání co mám do té doby dělat, jestli procvičovat do maxima at to nějak rozhýbu, ta mi ale řekla žádné rozhýbávání nohu nechat v klidu. Tak nevím kdo měl pravdu jestli operatér nebo rehabky? Už by to chtěl mít celé za sebou, protože potřebuju fungovat normálně a doteď si bez berlí nezajdu málem ani na záchod. :(

Reakce na Pepek

David75  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
  • 6 odpovědí
Jestli můžu alespoň trochu poradit na co jsem přišel já, tak jsem si ve staré botě udělal takový klínek pod patu,když už nohu nemůžu dát tak jak bych potřeboval a můžu říct,že chození je daleko lepší,ale nevím jestli je to zrovna kvalitní řešení.Sice to je chůze tak hodně starého člověka,ale dostanu se všude bez berlí.Jak se říká pomalu ale jistě.Nohu zatěžuji na 100% to znamená celou svojí vahou a nedovedu si představit jak bych měl odvážit jen 20 KG.Přispívejte dál,každá rada se hodí.
anonym  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 2 odpovědí
Dobrý den jsem 5 týdnů po operaci ruptury achillovi šlachy. Za týden mně mají sundávat sádru. Chtěla bych poradit, jaký přípravek (vitamín, mast,...)na hojení by jste doporučil. Taky ty na dobrou rehabilitaci- cviky, plavání, koupel, masáže,...Všude doporučují jen Wobenzin, ale ten je bohužel drahý. Děkuji za jakoukoliv radu.
Milius  |  návštěvník  |  Ústecký kraj
  • 1 odpovědí
Zdravim vsechny odborniky i pacienty, rad bych Vas poprosil o radu. Jsem par dnu po operaci pretrzene achilovy slachy na prave noze. K pretrzeni doslo ve spoji se svalem. Slacha byla poskozena na vice mistech a tak mam udelanou plastiku z nefunkcniho svalu. Mam zatim sadru pod koleno. Vcera vecer me propustili a pri chuzy o berlich se na plno projevil jiny neduh. Leve koleno pri zatizeni boli - respektive to taha v zadni casti a nejsem schopen se na te noze poradne udrzet delsi dobu.
1) doporucite me prosim nejakou ortezu na koleno, ktera by me pomohla preklenout nejhorsi obdobi abych si zachoval alespon castecnou mobilitu?
2) uvazuji za 2 tydny o Vacopedu - mate s nim nekdo zkusenost? Nebo existuji i jina alternativa?
Dekuji Milan
PS: s fotbalem uz opravdu skoncim :-)