Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Přetrvávající otok v dlani po operaci karpálního tunelu - Ruka - karpální tunel - Diskuze

Přetrvávající otok v dlani po operaci karpálního tunelu

Přetrvávající otok v dlani po operaci karpálního tunelu

Martina17  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 3 odpovědí
  • 1 Like
Jsem 5 týdnů po operaci KT, řez veden v dlani v lok.anestezii, dle op.zprávy byl nález mírný. Než mi byly vytaženy stehy (3-4), neměla jsem sebemenší problém s bolestí. Rána klidná. Po vytažení stehů (8.den) se mi zdálo, že se v horní části jizva rozestupuje- koupila jsem Hemagel, a "mašličkovala". Jizva se asi po 10ti dnech zatáhla, ale okolí začalo natékat, což trvá dodnes. Dle operatéra je stav normální, prý si to moc zabírám, ti, kdo si toho nevšímají, jsou v pohodě. Na doporučení jsem začala užívat Aescin proti otokům, vše promazavám, provádím tlakové masáže (otok na chvilku splaskne, ale brzy je zpět. Zaráží mne, že současný stav je výrazně horší, než po operaci. Díky otokům mám menší hybnost v prstech, které jsou také lehce nateklé, stejně tak zápěstí. Obojí jsem zpočátku v pohodě ohnula. Ruku stále používám jen k sebeobsluze, dodržuji veškeré (velmi strohé) pokyny lékaře. Bojím se, abych něco nezanedbala. ...Předem děkuji za odpovědi a názory.
prim. MUDr. Aleš Fibír Ph.D.  |  Basic member  |  Plastická chirurgie  |  Hradec Králové, Čáslav
  • 30 odpovědí
  • 57 Likes
Dobrý den,
pokud přetrvává otok delší dobu po operaci není to dobře. Spolu s tekutinou se do mezibuněčného prostoru dostávají i bílkoviny, které působí jako "lepidlo". Dojde pak po určité době k povšechnému zatuhnutí měkkých tkání ruky a omezí to hybnost. Pak je rehabilitace velmi svízelná. Doporučuji tomu předejít. Najděte si zkušeného fyzioterapeuta a začněte s rehabilitací, zatím pasivní a aktivní cvičení, ne vířivky nebo ultrazvuky apod. Vhodná by byla kompresivní bandáž samofixačním elastickým obinadlem (např. Coban), ale tu by měl přiložit lékař nebo zkušený fyzioterapeut.
S pozdravem Fibír
Martina17  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 3 odpovědí
  • 1 Like
Vážený pane doktore, děkuji za Váš čas, který jste věnoval mému dotazu ohledně přetrvávajícího otoku. Na kontrolu jdu až za týden, takže názor oper.lékaře budu znát až pak. Přemýšlím, zda můj popis nebyl pesimistický.....Celá jizva měří cca 3,5 cm a mnou zmiňovaný otok má podobu fazolky ,která přilehá těsně k dlaňové části jizvy a má rozměry asi 1x1 cm, malounko zúženě pak pokračuje otok ještě nahoru do dlaně, necelý cm - již mimo jizvu. Tento lokální otok je na dotek velmi citlivý, stejně jako pokožka v okolí. Hybnost: prsty se dokážu dotknout dlaně, mám v nich cit, určitý otok a neohebnost v nich ve srovnání s druhou rukou je, což přičítám času – všude čtu, že ruka je v rekonvalescenci 3 měsíce. Zánět nemám, byla jsem na odběrech. Myslíte, že by pomohl Wobenzym? Nevím, zda mé upřesnění Vaši odpověď změní, ale předem děkuji, že mi jakkoli odpovíte . Srdečně Vás zdravím

Reakce na Martina17

prim. MUDr. Aleš Fibír Ph.D.  |  Basic member  |  Plastická chirurgie  |  Hradec Králové, Čáslav
  • 30 odpovědí
  • 57 Likes
Dobrý den, Váš další popis trochu mění situaci. Je to typický příklad, že rady prostřednictvím internetu je nutno brát trochu s rezervou protože lékař, který Vám radí nemá možnost Vás vyšetřit. Zatvrdnutí jizvy je typické, bývá po operaci téměř vždy, otok v bezprostředním okolí také. Odezní spontánně v horizontu 2-3 měsíců po operaci. Pokud jste schopna se prsty dotknout dlaně, tak omezení hybnosti nemáte, otok také asi nebude výrazný, protože to by jste se dlaně nedokázala dotknout. Subjektivní pocit otoku je něco jiného, odezní spontánně. Z Vašeho dalšího popisu se zdá, že je u Vás průběh po operaci v rámci normy. Můžete zkusit rehabilitaci (bez vířivek). Wobenzym si klidně kupte, když nepomůže tak ale určitě neškodí.
S pozdravem Fibír

Reakce na prim. MUDr. Aleš Fibír Ph.D.

Martina17  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 3 odpovědí
  • 1 Like
Ještě jednou Vám pane doktore děkuji za odpověd. Je mi jasné, že diagnostikovat a radit na dálku je komplikované, proto jsem se snažila lépe vystihnout můj stav. Přeji hezký večer.

Reakce na prim. MUDr. Aleš Fibír Ph.D.

Martina17  |  návštěvník  |  Zlínský kraj
  • 3 odpovědí
  • 1 Like
Hezký večer pane doktore, uplynulo dalších 14 dní; vím, že jste mi napsal, že otoky by měly zmizet spontánně.....uklidnil jste mne, ale znervozňuje mne, že otok je už měsíc stále stejný - resp. má asi 3 podoby, které se během dne střídají - buď dominuje otok "fazolka", pod kterým se při provádění tlak.masáží pohybuje tkáň (tak to vnímám) nebo mám rovnoměrně nateklou celou spodní půlku dlaně. Vlevo od jizvy je také otok, ale když jej masíruji, má pevnou konzistenci a pokožka není citlivá, na rozdíl od vyvýšeniny vpravo. V pravé části cítím výrazný tah. Jsem téměř 8 týdnů od operace, přikládám i fotky. Chodím na UZV jizvy, který mi operatér předepsal. Jinak už nemám ani domluvenou kontrolu, jen když budu chtít. Nevím, zda nečinně vyčkávat, když skončím s UZV a efekt nikde (jdu už jen 2x). Poraďte prosím, ať něco nezanedbám. Nevím, zda se mi podaří foto přiložit, předem se omlouvám, pokud ne. Děkuji

Reakce na Martina17

prim. MUDr. Aleš Fibír Ph.D.  |  Basic member  |  Plastická chirurgie  |  Hradec Králové, Čáslav
  • 30 odpovědí
  • 57 Likes
Dobrý den,
doporučuji vyčkat 3 měsíce po operaci a pokud budou trvat ještě nějaké obtíže, tak si nechte provést kontrolní EMG vyšetření a jeho výsledek srovnejte s předoperačním. Do té doby doporučuji dokončit rehabilitaci a provádět tlakové masáže jizvy. Dle fotografií nevidím žádnou závažnou komplikaci, zatvrdnutí v jizvě nebo kolem jizvy je velmi časté a odezní po několika měsících.
S pozdravem

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí