Transplantace kloubní chrupavky (ACI metoda)  

Metodicky se jedná o přenos autologních chondrocytů, tedy vlastních chrupavčitých buněk. Nejdříve se v rámci diagnostické operace odebere vzorek buněk z kloubní chrupavky nemocného pacienta. V průběhu několika týdnů se buňky namnoží a implantují zpět do kloubu.

Operace probíhá ve dvou krocích, prvním je artroskopie kolenního kloubu a druhým již samotná aplikace štěpu – chondrograftu, která se provádí artrotomií.

Artroskopie je prováděna miniinvazívně, pomocí dvou 1-2 cm ran po stranách kolene je zavedena operační kamera a nástroje. Při poranění chrupavky je zjištěný defekt ošetřen zarovnáním okrajů defektu a odběrem zdravé chrupavky ke kultivaci (namnožení) chrupavčitých buněk. Buňky jsou namnoženy mimo tělo pacienta a slouží k přípravě štěpu – chondrograftu, který bude aplikován do defektu. Kultivace chondrocytů trvá asi 3-4 týdny, pak jsou buňky fixovány ve fibrinovém lepidle, vznikne štěp s chrupavčitými buňkami - chondrograft.

V druhé fázi operace s odstupem měsíce dojde k aplikaci chondrograftu do defektu chrupavky.

Provádí se artrotomií, cca 15-ti cm řezem na přední straně kolenního kloubu. Defekt chrupavky je ošetřen zarovnáním okrajů a navrtáním 2mm kanálků do kosti na spodině defektu. Z chondrograftu se vytne část odpovídající svým tvarem velikosti defektu chrupavky a pomocí fibrinového lepidla je do něj vlepena.

Výhodou je, že pacientovi jsou transplantovány jeho vlastní buňky, takže nehrozí negativní imunitní reakce organismu.

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.
Aktualizováno