Transplantace kloubní chrupavky (ACI metoda)

Metodicky se jedná o přenos autologních chondrocytů, tedy vlastních chrupavčitých buněk. Nejdříve se v rámci diagnostické operace odebere vzorek buněk z kloubní chrupavky nemocného pacienta. V průběhu několika týdnů se buňky namnoží a implantují zpět do kloubu.

Operace probíhá ve dvou krocích, prvním je artroskopie kolenního kloubu a druhým již samotná aplikace štěpu – chondrograftu, která se provádí artrotomií.

Artroskopie je prováděna miniinvazívně, pomocí dvou 1-2 cm ran po stranách kolene je zavedena operační kamera a nástroje. Při poranění chrupavky je zjištěný defekt ošetřen zarovnáním okrajů defektu a odběrem zdravé chrupavky ke kultivaci (namnožení) chrupavčitých buněk. Buňky jsou namnoženy mimo tělo pacienta a slouží k přípravě štěpu – chondrograftu, který bude aplikován do defektu. Kultivace chondrocytů trvá asi 3-4 týdny, pak jsou buňky fixovány ve fibrinovém lepidle, vznikne štěp s chrupavčitými buňkami - chondrograft.

V druhé fázi operace s odstupem měsíce dojde k aplikaci chondrograftu do defektu chrupavky.

Provádí se artrotomií, cca 15-ti cm řezem na přední straně kolenního kloubu. Defekt chrupavky je ošetřen zarovnáním okrajů a navrtáním 2mm kanálků do kosti na spodině defektu. Z chondrograftu se vytne část odpovídající svým tvarem velikosti defektu chrupavky a pomocí fibrinového lepidla je do něj vlepena.

Výhodou je, že pacientovi jsou transplantovány jeho vlastní buňky, takže nehrozí negativní imunitní reakce organismu.

Aktualizováno
    
Poraďte se s odborníkem v oboru Transplantace kloubní chrupavky (ACI metoda)

prim. MUDr. Jiří Selucký

Traumatologie, Оrtopedie

Vložit nový dotaz

Komerční sdělení: Čeká vás operace? Potřebujete být co nejdříve zase fit? Chcete urychlit vstřebávání otoků a krevních podlitin po operaci a podpořit nekomplikované hojení?


Diskutujte o zákroku Transplantace kloubní chrupavky (ACI metoda)

Plánujete podstoupit tento zákrok? Zeptejte se ostatních pacientů a lékařů na vše, co vás zajímá.

 
Podělte se o své zkušenosti se zákrokem Transplantace kloubní chrupavky (ACI metoda)

Podstoupil / a jste tento zákrok? Podělte se o svou zkušenost, poraďte ostatním.