Orthokine – autologní léčba osteoartritidy a bolesti zad  

Orthokine je nová biologická léčba osteoartritidy a bolesti zad. Výhodou terapie je, že se nepoužívají žádné látky tělu cizí, ale naopak bílkovina tělu vlastní, která je izolována z krevní plazmy pacienta. Podstatou metody je potlačení zánětlivého procesu, který často vyúsťuje do degenerativního onemocnění. Po odebrání žilní krve probíhá 6-9 hodin příprava média ve speciáním inkubátoru a až po té se krev centrifuguje.

Co je to léčba metodou Orthokine?

Léčba metodou Orthokine je založena na poznatku, že  protein interleukin l hraje důležitou roli při vzniku zánětlivého procesu v kloubech tzv. osteoartritidy  a také při degenerativních procesech nebo prolapsech meziobratlových plotének. Interleukin l (IL-l) je látka, která se účastní každého zánětlivého procesu v lidském těle, je produkována  určitými krevními buňkami bílé řady a je součástí imunitní obranné reakce organizmu.  Aby zánětlivá reakce nebyla přemrštěná a nedocházelo k poškození vlastních tkání existuje v lidském organizmu tzv. antiinterleukin l neboli antagonista interleukinu l na receptoru (IL-l Ra), který zánětlivou reakci optimálně potlačuje. Podstatou metody Orthokine je potlačení zánětlivého procesu právě působením antiinterleukinu l jenž je obsažen v  krevním séru, které se aplikuje pacientovi  v 30x vyšších koncentracích než je běžné v lidském organizmu.

Příprava séra u metody Orthokine

Pacientovi se odebere vzorek  žilní krve do speciálně upravené stříkačky s obsahem růstových faktorů, které stimulují bílé krvinky k produkci  ochranné bílkoviny antiinterleukinu l  (IL-l Ra).

Stříkačka je po té uložena do speciálního inkubátoru, kde je teplota 37 st. C , což odpovídá normální teplotě lidského těla a vytvoří se tak optimální prostředí na syntézu bílkovin.

Nakonec se stříkačka se vzorkem vloží do centrifugy, kde dojde k oddělení krevních buněk a séra.

Sérum je tekutina jantarové barvy, která obsahuje protektivní bílkoviny a také antiinterleukin l  (IL-l Ra) ve vysoké koncentraci. Sérum se rozdělí do několika zkumavek a je připraveno k aplikaci.

Aplikace séra – vlastní léčba

Do oblasti kloubu se aplikuje obvykle 3-6 injekcí, do oblasti meziobratlové ploténky většinou až 6 injekcí. Aplikace probíhá lx nebo 2x týdně. Kolik injekcí je potřeba celkově aplikovat a jaké bude schéma podávání určí ošetřující lékař na základě individuálního přístupu k danému pacientovi s přihlédnutím k jeho anamnéze a dalším vyšetřením.

Oblasti které se léčí

Osteoartróza : kolenního, ramenního, kyčelního kloubu , kloubů prstů  a zápěstí

Osteoartritida – zánětlivý proces v kloubu je charakteristická destrukcí jednotlivých kloubních struktur. Postižena je především kloubní chrupavka, která pokrývá hlavici i jamku kloubu. Pokud dojde k její redukci, kloub přestává plnit svoji fyziologickou funkci. Pacient má při pohybu v kloubu postiženém i mírným zánětem potíže. Důvodem destrukce chrupavky je interleukin l jako součást zánětlivé reakce organizmu. Zánětlivá reakce v kloubu pokud se neléčí, přechází do chronické fáze a dochází k degenerativnímu postižení kloubu - k osteoartróze, které může vést až k náhradě postiženého kloubu kloubem umělým. Možností léčby v těchto případech je autologní sérum se zvýšenou koncentrací IL-l Ra připravené metodou Orthokine.

Bolestí zad : meziobratlové klouby páteře, záněty nervových kořenů v oblasti páteře


Mezi příčiny bolestí zad mohou patřit změny související s věkem, jedná se o změny na páteři, vyhřeznutí meziobratlové ploténky, zúžení kostí páteřního kanálu. Všechny tyto mechanické  změny mohou vyústit k dráždění nebo zánětu nervových kořenů, což se projevuje především bolestí nebo i snížením citlivosti. Za tyto komplikace jsou zodpovědné tzv. cytokiny, což jsou látky vyvolávají bolest a nervové poškození jako součást zánětlivého procesu v organismu. Mezi cytokiny patří i interleukin l. Proto je také u  některých potíží spojených s bolestí zad vhodná léčba autologním sérem se zvýšenou koncentrací IL-l Ra připraveného metodou Orthokine.

Jaký efekt lze očekávat?

Již 6 týdnů po léčbě lze očekávat pozitivní efekt: ústup bolesti, ústup zánětu a zlepšení pohyblivosti kloubu. Někteří pacienti udávají ústup symptomů již po aplikaci první injekce.

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.
Aktualizováno