Regenerace kolenního kloubu injekcí kyseliny hyaluronové  

Při artróze kolenního kloubu dochází v prostoru kloubního pouzdra k ubývání synoviální (kloubní) tekutiny, která zlepšuje klouzání kloubů po sobě a jejich schopnost absorbovat nárazy. Věkem, v důsledku špatné životosprávy, nedostatkem pohybu a nadváhy dochází k vysoké zátěži kloubů a k rychlejšímu opotřebení chrupavky. Proces přirozeného opotřebování chrupavky je nepřirozeně zrychlený i u intenzivně sportujících lidí či špičkových sportovců. Při nedostatku kloubní tekutiny se hlavice kloubu o sebe začnou třít a postupně dochází k jejich destrukci, což je velice bolestivé a v pohybu omezující.

pohyb beh koleno meniskus rentegen

Typickým příznakem artrózy je:

  • postupně se zhoršující a intezivnější bolest (někdy až ostré bodání) v kolenou při pohybu, někdy i v klidu
  • otékání kloubů, zhoršení funkce kloubů
  • zatuhnutí kloubů a jejich pomalé rozhýbávání při delším sezení či odpočinku
  • zhoršení celkového rozsahu pohybu nohou

Injekce obsahující kyselinu hyaluronovou jsou vhodné pro pacienty s osteoartrózou kolenního kloubu, kteří již vyzkoušeli doporučená dietní i pohybová opatření a bolest u nich přetrvává i při užívání volně prodejných léků proti bolesti. Obvykle jde o pacienty s druhým až třetím stupněm postižení kloubů - tito by se měli poradit se svým odborným lékařem, ortopedem či revmatologem, o vhodnosti léčby preparáty s hyselinou hyaluronovou.

Kyselina hyaluronová je přírodní látka s lubrikačním a ochranným účinkem. Při injekčním podání do kloubního pouzdra dočasně nahrazuje poškozenou kloubní tekutinu. Má tlumící a mazací schopnosti podobné těm, které nalezneme v mladé zdravé kloubní tekutině. Aplikace přináší úlevu od bolesti, má nepřímé protizánětlivé účinky a podporuje tvorbu nové, tělu vlastní, kyseliny hyaluronové.

Preparátů na bázi kyseliny hyaluronové je v České republice k dispozici několik, přičem o vhodnosti použití konkrétního preparátu u konkrétního pacienta by měl vždy rozhodnout odborný lékař. Injekce se aplikují jak jednorázově, tak opakově v určitém časovém odstupu, obvykle v počtu 3 - 5 injekcí. V některých případech lze již jedinou aplikací kyseliny hyaluronové do kolenního pouzdra efektivně ulevit od bolesti a potíží až na období 12 měsíců.

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.
Publikováno