Jsem sociopat nebo narcista?  

Martina
Martina Martina
návštěvník
Praha
Počet příspěvků: 11
Poslat soukromou zprávu

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Je mi 27 let, jsem žena, svobodná, inteligentní a v porovnání s většinou vrstevníků úspěšná v práci. Už dlouhou dobu mám ale pocit, že se mnou něco není v pořádku. Nemám halucinace ani bludy, dokážu úspěšně a pravdivě analyzovat svoje i cizí problémy. Ale nedokážu si příliš pomoct, protože jsem už delší dobu citově oploštělá. Když jsem si dělala psychologické testy na internetu (ty pravé, placené, od odborníků), vyšlo mi, že mám zřejmě více akcentovaných poruch osobnosti - tedy, že jsem smíšený typ. Nejvíce zvýrazněná byla narcistní a asociální porucha. Následovala schizoidní a trošku anankastické a emočně nestabilní poruchy - impulzivního typu. Od každé poruchy jsem měla vždy jen některé znaky, ale nejvíc jich bylo u NPD a ASPD. Soudím tedy, že mám spíš NPD, protože příznaky sedí (i když vím, že tuto chorobu mají trpět třikrát více muži než ženy). Problém u mě je, že jsem vlivem masivního stresu v minulých pěti letech (dělala jsem novinařinu v nejmenovaném nejprodávanějším týdeníku) prodělala jakousi změnu osobnosti. Kdysi jsem se díky stresu několikrát zhroutila, zato dnes se mnou skoro nic nehne. Jako by se moje emoce vyčerpaly, a hotovo. Většinou času nic necítím, jen své emoce dokážu analyzovat a "cítit" je přes mozek. Skoro nic se mnou nehne. Mám bezva kluka, JE to ten pravý, protože cítím, že mezi námi něco proběhlo - tedy, CÍTÍM. Na myšlenkové rovině to VÍM. Ale necítím to. Je mi jasné, že bych měla něco cítit, ale kromě své rodiny necítím k nikomu skoro nic. Když jsem málem přišla o svou nejlepší kámošku, ani to se mnou nehlo. Když se snažím cítit lásku, nejde to. Na ostatních mi skoro přestalo záležet. Kdyby byli v nějaké opravdu krizové situaci, tak jim sice pomůžu, ale jak to dopadne, až odejdu, to je mi fuk. Přitom vím, že by to tak nemělo být. Taky často lžu, abych dosáhla svého. Ne, že bych trpěla pseudologií fanasticou, vím moc dobře, kdy a proč to dělám, a jaká je pravda. Jelikož jsem dobrý psycholog, zjistila jsem, že za určitých okolností můžu lhát i při své práci a nikdo na to nepřijde. Vzrušuje mě lehčí forma násilí; vím, že bych někoho byla schopna i zabít, ale neudělám to, protže by mě chytili (špatná motivace, já vím. Ostatní lidé by řekli, že by jim bylo toho druhého líto). Ale nemám ani motivaci to udělat, takže se nebojte. Jen to vysvětluji. Taky trpím šílenou ješitností, kterou když někdo urazí, tak po něm jdu jak slepice po flusu. Ale na rozdíl od normálních narcistů poznám, že když o sobě říkám nějakou grandiózní věc, že je to blbost. Přesto se takhle agresivně chovám JEN TEHDY, když mě někdo naštve, urazí, nebo provede druhému člověku nějakou nespravedlnost. Po většinu času jsem milující osoba (a nehraju to), mám ráda zvířátka, apod. Ale pozor - moje emoce nejdou ode zdi ke zdi, ani nemám sebevražedné tendence. Prostě jedu na stejné citové linii. Ani se neberu za zlou osobu - nejsem, pokud mi nikdo neublíží. To, že nic necítím, přece nutně neznamená, že jsem zlá osoba. Problém je v tom, že když jsem to přiznala jakémukoliv psychologovi, tak se mnou nechtěl nic mít. Prý takové lidi jako já nebudou chtít léčit, říkají, že bych jim určitě lhala apod. Chápu je. Ale ráda bych získala zpět alespoň část své citlivosti, a bez pomoci odborníka to nepůjde. Myslíte si, že jsem skutečně narcista nebo sociopat? A neznáte někoho, kdo by mi mohl pomoci? Tedy ne, že by mě to nějak extrémně trápilo - někdy se nedostatek emocí i hodí. Ale jsou situace, kdy bych se ráda cítila jako ČLOVĚK, a tehdy je mi moc líto, že to nejde. Protože není moc lidí, co by chápalo, jak se cítím. Díky za odpověď.

Díky!  (0)
   Odpovědět   
Odborníci v okolí
MEDICA GROUP a.s.
MEDICA GROUP a.s. MEDICA GROUP a.s.
Basic member
Bratislava
Počet příspěvků: 6

Dobrý den Martino, pokud by byl zájem i z Vaší strany, ráda bych s Vámi pracovala jako odborník. Jsem psycholog a podobných výzev se nebojím:-) Takže pokud budete mít zájem, můžeme na tom společně zapracovat:-)
S pozdravem
PhDr. Věra Drtinová
XXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Tel: XXXXXXXXXXX

Díky!  (0)
   Reagovat   
Martina
Martina Martina
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu
Reakce na MEDICA GROUP a.s.

Dobrý den, koukala jsem na Vaše stránky. Je tam medvídek a je to celý růžový, nejste výhradně dětskej lékař, ne? Přeci jen už je mi trošku víc :-) Nevím, neměla jsem čas, podívat se zevrubně na ty stránky, jsem teď v práci. Jinak se s Vámi určitě ráda sejdu, akorát to nebude asi teď hned (i když bych ráda), poněvadž jsem teď dala výpověď v práci a nevím, za jak dlouho si najdu novou. Možná pak. Anebo se s Vámi sejdu teď hned s tím, že prostě mezi další návštěvou bude třeba měsíční-čtyřměsíční pauza.

Díky!  (0)
   Reagovat   
MEDICA GROUP a.s.
MEDICA GROUP a.s. MEDICA GROUP a.s.
Basic member
Bratislava
Počet příspěvků: 6

Reakce na Martina

Nemusíte se bát, medvídek je tam hlavně kvůli našim dětským klientům:-) Jsme psychologická klinika s 24 hodinovým provozem pro děti i dospělé klienty. Máme tým odborníků, každý se zaměřuje na jiný typ problému. Budu se na Vás případně těšit.
Hezký den Drtinová

Díky!  (0)
   Reagovat   
Mgr. Marek Vít
Mgr. Marek Vít Mgr. Marek Vít
Basic member
Počet příspěvků: 36

Dobrý den, Martino,
osobně se nijak nevyžívám v objektivizování lidského prožívání, tedy v různých diagnostických nálepkách, můžou být snadno stigmatizující...
Vy prožíváte něco, co dříve bylo jinak. To se nestane samo sebou (a Vy to dokonce ve svém textu naznačujete). Co brání tomu, aby to mohlo být jinak (možná podobně jako dříve)? S tím se dá dobře a konstruktivně pracovat. Navíc na to, co se s Vaším prožíváním děje, máte náhled. To je super. Víte, co a jak chcete. To je taky bezva. Tak mě dost překvapuje, že s Vámi psychologové nechtějí nic mít. Vždyť i to, co se rozhodnete říkat (na terapeutických sezeních), jak píšete, je Vaše vědomé rozhodnutí, sledujete tím nějaký cíl. Dá se to reflektovat. A konečně, v případné terapii mi je jedno, co si klient vymýšlí a co je pravda. Já věřím všemu, protože předpokládám, že klient je spoluzodpovědný za výsledek terapie a své chování tomu přizpůsobuje. Pokud je to jinak, je to jeho zodpovědnost.
Myslím, že máte dobré výchozí pozice pro terapeutickou práci. Co s tím uděláte a s kým, je na Vás. Hodně štěstí!
Marek Vít

Díky!  (0)
   Reagovat   
kopretina
kopretina kopretina
návštěvník
Mám po operaci - hodnocení
Moravskoslezský kraj
Počet příspěvků: 4
Poslat soukromou zprávu

milá Martino a co vlastně chceš slyšet?.sama sobě umíš být psychologem,sama víš,že takhle máš snazší život.nic není v životě zadarmo.když se ti vrátí city,nebudeš mít takový úspěch.je to tak okouzlující opájet se svou chytrostí a bezcitností a všechny kolem sebe "přečůrat"...lze se z toho začarovaného kruhu dostat ale nic není zadarmo.něco získáš,něco ztratíš.musíš si vybrat,jak chceš žít.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Martina
Martina Martina
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu
Reakce na kopretina

Milá Kopretino, pokud nechceš přispět nějakou konstruktivní radou, vrať se radši zpátky na louku a nech se přebrousit divokým zajícem.

Díky!  (0)
   Reagovat   
K
K K
návštěvník
Skane lan
Počet příspěvků: 1
Poslat soukromou zprávu

Naprosty souhlas s Kopretinou. Nekdo umi posoudit sam sebe, ale bohuzel uz spatne prijima nazory druhych. Pokud clovek nedokaze prijmout anebo se alespon zamyslet nad negativnim nazorem, tak prebrouseni by bylo potreba spise na tomto miste.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Martina
Martina Martina
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu
Reakce na K

No, to že špatně přijímám názory druhých, k mému "stavu" jaksi patří. Samozřejmě, že vím, jaký názor ostatních je pravdivý a jaký ne. Dokonce ho ve svém nitru umím přijmout. To je moje pravé já, řekneme-li to tak. Ale moje druhé, ješitné já, které chrání to pravé já, se cítí být takovou poznámkou hluboce uraženo. Tuším, že se tomu odborně říká "splitting", ale abych nekecala. Je to ochranný proces. Už to, že ti říkám tohle, je vlastně odhalení mého nitra. Ukazuju to tak svoji zranitelnost, což je ale pro mě velice, velice nepříjemná a bolestivá věc, kterou normálně nedělám, když nemusím. Proč? Protože vy normální lidi si pak vystřelíte šíp, který se samozřejme nezabodne do toho mého ochranného, ješitného Já, ale přímo do mého srdce. A to strašně, strašně bolí. Takže žádný blbý poznámky, pokud nebudou konstruktivní. Házet kamenem umí každej blbec. Jak říká psychoanalytik Sam Vaknin: "V případě takového výpadu proti mé osobě cítím, že moje Já nebylo jen popřeno, ale přímo anihilováno. A to ve mně vzbuzuje chuť vraždit."

Díky!  (0)
   Reagovat   
kopretina
kopretina kopretina
návštěvník
Moravskoslezský kraj
Poslat soukromou zprávu
Reakce na K

A napadlo tě někdy ,jak to bolí ty " normální lidi",jak strašně to bolí,když narazí na takového sociopata bez slitování,který ma vpodstatě rád jen sám sebe?Nemá svědomí. a ještě se cítí zkřivděný.?Já vím,jaké to je...,Dantovo Peklo je proto tomu Ráj... a přesto se dokážu radovat ze života...Není ostuda padnout na zem,ale je ostuda zůstat ležet...a to je vždy jen naše rozhodnutí...!at jsi sociopat,narcista nebo ten "normální člověk".Opakuji,co jsem už napsala.Zaleží jen na tobě,jak chceš žít

Díky!  (0)
   Reagovat   
Martina
Martina Martina
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu
Reakce na kopretina

Hahá! A je to tady. Já VĚDĚLA, že jsi oběť po nějakém narcisovi, sociopatovi nebo psychopatovi - přímo vyzařuješ ty vibrace. Tihle lidé se pak - narazí-li na osobu jako jsem já - snaží takové osobě vrátit to, co nestihli vyčíst svému tyranskému patnerovi. A víš co? To je SLABOTA!Proč za ním nezajdeš a nevyříkáš si to s ním z očí do očí? Myslíš, že by se ti neulevilo? Já myslím, že dost. A jestli mě někdy napadlo, jak strašně to bolí, narazí-li člověk jako ty na člověka jako jsem já? Ano, představ si, že napadlo. Vím PŘESNĚ, jak se cítíš a co prožíváš. Ale upřímně tě neznám, a nejsi rodina ani kámoška, takže je mi to jedno. Ale alespoň jsem se hezky zasmála. Ty taky víš, co máš dělat. Běž si to s ním vyříkat. To je zase má rada pro tebe.

Díky!  (0)
   Reagovat   
kopretina
kopretina kopretina
návštěvník
Moravskoslezský kraj
Poslat soukromou zprávu
Reakce na Martina

To mam radost,že ses zasmála a je ti dobře.Neboj,se svým sociopatem jsem si touž dávno vyřikala a to ,co ode mě slyšel si za rámeček nedá, a odešla od něj. Na tyto stránky najela proto,,abych pochopila tu pro mě nepochopitelnou povahu a moc jsi mi pomohla.Těmto lidem nemá smysl pomáhat,měnit je a přemýšlet nad nima.Je to naprostá stráta času!!!ani nevíš ,jak se mi ulevilo.Na světě je tolik krásných lidí.A já jsem ted svobodná.hezký den.Kopretina

Díky!  (0)
   Reagovat   
Martina
Martina Martina
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu
Reakce na kopretina

Ale ty nejsi svobodná. Alespoň ne psychicky. Změnila jsi jen scenérii, ale ne situaci. Pořád si s sebou neseš trauma, které na tobě partner zanechal. A tak máš tendence říkat lidem jako já, jak jimi pohrdáš. Co já to tak vidím, tak vyhrál tvůj expřítel, ne ty, protože ON evidentně není tím, kdo z celého vztahu vyšel jako psychicky poškozený.

S námi mluvit je pro tebe ztráta času? Nezapomeň na to, že jsem se ptala hlavně lékařů, a tebe se o radu nikdo neprosil. Sama jsi přišla a začala ses do mě nenápadně strefovat, protože si to se sociopatama ještě stále potřebuješ vyříkat. To není rada ani dobrá pomoc, jak jsem ti už předtím říkala. Takže pokud si myslíš, že tady ztrácíš čas, děláš to SAMA A DOBROVOLNĚ. Chceš to. Sama ses k tomu rozhodla. Jsi plná zahořklosti, a vyléváš si to na ostatní. Hezký den, Kopretino.

Díky!  (0)
   Reagovat   
anonym
anonym anonym
návštěvník
Jihočeský kraj
Poslat soukromou zprávu

Podle toho, co tu píšete jste velmi podobná ostatním lidem. Že někomu nezáleží na ostatních je výsada této doby a degenerace celého lidstva, pokud by to byl příznak sociopatie, pak by tím trpěla většina lidstva.
Dotazníky přes internet bych také nebral na příliš velkou váhu. Nikdy nevíte, kdo je na druhé straně. Když se tam podepíše někdo s titulem a zpoplatní test, tak to možná vypadá věrohodněji, ale to je asi tak všechno. Odborníka to nenahradí.
Tím, že tu píšete dokazujete, že sociopat nejste - alespoň ne úplný. Záleží vám na tom, jak vypadáte, projevujete lítost.

Doporučil bych odborníka - nevzdávat se a hledat...ne ty blbce, kteří se bojí nebo se hájí tím, že byste si vymýšlela, ale skutečné odborníky, kteří vám chtějí pomoct. Kontakt s rodinou, ke které něco cítíte také neuškodí.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Anonym
Anonym Anonym
návštěvník
Jihočeský kraj
Počet příspěvků: 3
Poslat soukromou zprávu

Zravím Vás Martino, jste s největší pravděpodobností deprivat. Léčit se to nedá. Musíte se s tím naučit žít :-).

Díky!  (0)
   Reagovat   
Martina
Martina Martina
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu
Reakce na Anonym

Velice děkuji Anynomovi za jeho příspěvek. Konečně někdo, kdo mluví k věci :-) Vidím, že jste asi doktor. Můžu se na něco zeptat? Je jasné, že se s mou poruchou asi moc dělat nedá. Ale pomohly by mi - v mé případě - třeba nějaké kurzy na vládání vzteku, a tak podobně? Jen se ptám. Vím, že to potřebuju. Díky za odpověď.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Anonym
Anonym Anonym
návštěvník
Jihočeský kraj
Poslat soukromou zprávu
Reakce na Martina

Anonym je Petr :-). Lékař není a na 99,99% už asi nikdy nebude - je pouze deprivant takže ví, o čem píšete.
Osobně na kurzy pro rozvoj osobnosti moc nevěřím. Zatím jsem se setkal jen s "pološrlatány" :-) a tak vážně nevím. A vztek jsem se naučil ovládat asi tak ve 12 letech, takže tady nepomohu. Prostě se musíte ovládnout - a to byste ostatně měla umět. Nebo alespoň předstírat, že se ovládáte :-). Musím se přiznat, že lidé, kteří nezvládají svoje emoce ..................

Díky!  (0)
   Reagovat   
Martina
Martina Martina
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu
Reakce na Anonym

Já je teda zvládám čím dál tím hůř, a jsem si jistá, že bych byla schopná i..., kdyby na to přišlo. Teda ne, že by mě k tomu něco popouzelo, nemám to zapotřebí, ani nemám žádné nutkání. Ale začalo mi to dost komplikovat pracovní život, takže se budu muset začít ovládat. Což fakt nevím, jak to dokážu. To bude masakr.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Anonym
Anonym Anonym
návštěvník
Jihočeský kraj
Poslat soukromou zprávu
Reakce na Martina

Proč by to měl být masakr? Počítej do 10 a bude to :-). Když nezvládáš emoce, tak nikdy nebudeš úspěšná.
A někoho zabíjet? Zabiješ debila a zavřou Tě jako za zdravého :-). To nemá cenu. Tak hezký den.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Radek
Radek Radek
návštěvník
Poslat soukromou zprávu

Mno, je to jenom muj nazor, presto ho reknu:

To ze nesoucitite s kazdym clovekem, rostlinkou a zviratkem na planete je v poradku. Vzdy je treba nakreslit okruh osob o ktere Vam jde, a ostatnima se nezatezovat. Jinak by to skoncilo tak, ze byste se pro dobro ostatnich musela odstranit. Zaroven to neznamena ostatni(zvirata, lidi) zbytecne tyrat, dokonce je vyhodne konat "dobro", protoze nevite kdy se Vam to muze vratit ;). "Zlo" muzete konat pouze pokud potom cloveka okamzite zabijete, jinak nad Vama porad bude viset hrozba, ze si to zapamatuje a i nejvetsi nula Vam muze za cas zatopit (coz se casto deje) ;)).

Z predchoziho vyplyva, ze lzi i slovni agrese pokud nejsou 100% neprustrelne se v delsim casovem horizontu nevyplati a je nanejvys vhodne to ovladat.

Ohledne pritele: Dejte mu cas, aby se dostal do okruhu osob, na kterych Vam zalezi, pripadne si to v hlave proberte a napomozte tomu. Je to logicke, s rodinou se znate 27 let a s pritelem 1-5? Je treba si navzajem verit a pomahat (pomuzou krizove a teambuilding aktivity)

Lehci forma nasili: Pro zenu je podle me prirozene ze se citi dobre kdyz ma nad ni partner fyzickou prevahu. Ma z toho pocit bezpeci (kdyz zvladne ji, zvladne i hrozbu)

rada byste se citila jako clovek: je potreba se uvolnit a prozivat okolni veci (je dobre si nacvicit kdy chceme veci prozivat a kdy ne) k uvolneni pomuze zbaveni strachu. "kdyz nejde o zivot jde o nic" a pokud uz jde o zivot tak je dobre si uvedomit ze smrti neni treba se bat. (bud neni nic a rozlozite se jako potrava, nebo budete klabosit v nebi/pekle se sobe rovnymi)

skatulkovat se jako narcista sociopat muze byt i touha po pozornosti, zapremyslejte proc chcete pozornost ostatnich (treba nedostatek pozornosti od rodicu, dulezitost bezpodminecne lasky partnera a tak)

Tohle jsem musel napsat jako drobnou protivahu ke zdejsim nazorum, kazdopadne jsem dotycnou nevidel a tohle jsou jenom dohady.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Martina
Martina Martina
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu
Reakce na Radek

Ty jo, Radku, moc Vám děkuju, to mi fakt pomohlo! Zatím nejrozumnější názor. Zamyslím se nad tím.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Tom
Tom Tom
návštěvník
Poslat soukromou zprávu
Reakce na Martina

Zdravim vas Martino. Chtel jsem se jen zeptat. Nemate mladsiho bratra? Dekuji za odpoved a neak na mou otazkou nedumejte. :-) Jinak pokud nezvladate vztek doporuciji treba box. Nemyslim mavani rukama s bandou holek ale opravdove mlaceni do pytle. No a co se tyce tech emoci me se stalo neco podobneho. U mne to bylo zpusobeno tezkym stresem jak dusevnim tak telesnym. Udelejte si volno relaxujte a kdyz vam do hlavy zacnou lezt chmury ap. tak je zmlate (pytel). Mejte se pekne Tom

Díky!  (0)
   Reagovat   
Martina
Martina Martina
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu
Reakce na Tom

Ne, nemám mladšího bratra. Mám mladší sestru. Má to souviset s něčím jako oidipovským komplexem, nebo tak? Proč jste se ptal?

Díky!  (0)
   Reagovat   
anonym
anonym anonym
návštěvník
Královéhradecký kraj
Počet příspěvků: 2
Poslat soukromou zprávu
Reakce na Martina

Martino,
hápu jak Vám je a neodsuzuji Vás. Já jsem se před půl rokem zamilovala do narcisty a miluji ho dodnes. Je to těžké s takovými lidmi, ale ve své podstatě za to nemůžou. Je to následek něčeho, co je v životě potkalo. Nejdůležitější je, že jste si částečně svůj problém přiznala a myslím, že pokud si půjdete za tím, že se z toho chcete dostat, tak je to je dobře a udělala jste první krok. Nenechala bych se na Vašem místě odrazovat nikým, kdo Vás tu soudí. Víte já jsem toho narcistu také odsuzovala a také mi i ublížil ale vím, že je to vlastně proto, že se bojí odkrýt sám sebe a také se možná za to stydí, že má tento problém. Vím, že také jako vy moc touží po tom, aby cítil a moc ho to trápí, že mu to momentálně moc nejde. Myslím, že tímto problémem se skrývá jen strach, možná je to strach se někomu úplně otevřít a pak být zraněn, nevím, ale každopádně Vám přeji, abyste jednou byla spokojená a netrápila se tím, čím se ted trápíte. Ono je snadné někoho odsuzovat a kritizovat ale již těžší je pomoci. To, jak se tím prokoušete je jen na Vás a věřím, že ta úleva na konci všeho bude pro vás osvobozující. Držím Vám palečky.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Martina
Martina Martina
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu
Reakce na anonym

Díky moc za Váš příspěvek. A ten Váš narcista o tom svém problému ví? Snaží se s tím něco dělat? Jen by mě to zajímalo z druhého úhlu, jak se Vám s ním žije a jaké má konkrétně problémy? Jde mi jen o to, jestli mezi námi neuvidím nějakou podobnost a tím pádem třeba celý svůj problém rozklíčuju.

Díky!  (0)
   Reagovat   
Nikole
Nikole Nikole
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu
Reakce na Martina

ahoj,
nevim, jestli ti zvladnu pomoct. Medicinu jsem studovala jen tři roky. Je pár možností. Co se týka psychiatrie a poruch osobnosti, je hodně těžký vymezit přesný hranice a člověka zaškatulkovat. Je jisté, že v mnoha případech velkou roli hraje stres. Často se tím ohaní jako s obecným pojmem, kterému je potřeba se vyhnout, ale při dlouhodobé zatěži se ti vylučuje velké množství kortisolu a má to negativní vliv na tvé tělo. S tím taky souvisí PTSD, porucha, která se vyvine po nadměrnému vystavení stresu u některých jedinců. Tím nechci říct, že tohle přesně máš,ale je pravda, že každé tělo snese jen určitou míru stresu. To samé se stalo i mně. Od osmnácti jsem byla stále pod tlakem z toho, že bych mohla trpět nevyléčitelnou neurologickou poruchou a rozhodla jsem se tím vyrovnávat sama. Postupem času jsem opravdu zjistila, že jsem citově prázdná, např. byly Vánoce a já si spíš připadala cynická. Na ty pocity si pamatuju moc dobře, přislo mi, že jsem až otupělá. Co se týče narcistické poruchy, je to hodně věc raného vývoje a toho, zda tvý rodiče nebyli přehnaně nároční a jestli si byla schopná se jim zavděčit nebo jestli si se musela podvolovat. Hodně jsou to záležitosti vývoje mozku, FC a emočních center.

Díky!  (0)
   Reagovat   
anonym
anonym anonym
návštěvník
Královéhradecký kraj
Počet příspěvků: 2
Poslat soukromou zprávu
Reakce na Martina

od Jindika:
Tak ten pan "N" to ví po tom, co jsem mu to já napsala už určitě :-). Víte vše mezi náma bylo ok až právě do doby, co jsem ho poprvé zkritizovala, pak mě začal jaksi ignorovat, ale již se několikrát stalo, že jsem zaznamenala, že nad tím, co jsem mu řekla opravdu přemýšlí. Třeba napsal něco v tom smyslu, že je mu vše lhostejné a tak. No kdyby mu to bylo lhostejné, tak by se vůbec neozýval. Mě přijde, že chce se sebou něco dělat, ale stydí se to říct, jenže já už nevím, jak to z něj mám vytáhnout. Již jsem to zkoušela několikrát ale pokaždé spíš mě ještě víc ignoroval a vyhýbal se mi víc a víc. Jsme kamarádi, takže s ním nežiji ale cítím z něj, že by vztah chtěl, ale bojí se.Víte on má celkem vysoké pracovní postavení a i nějaký ten titul a myslím, že asi byl pod tlakem v rodině, aby byl vystudovanej a ono mu to asi nešlo a asi měl problémy to učivo vůbec zvládnout, takže asi u něj muselo také dojít k nějakému stresu, který mu spustil tu jeho poruchu. Také mi přijde, že má strach z žen, takže možná jestli mu něco neprovedla matka, protože to, jak předemnou červená a třese se, no to není normální. No a aby to zakryl, že si je předemnou nejistej, tak pak dělá haura a pana všemocného a působí spíše jako blbec než sebevědomý člověk. No mě přijde, že v tom nějak lítá ale dokud se mi neotevře, tak mu nemůžu pomoci. Ted se mi už tři týdny neozval, protože jsem mu už narovinu napsala, že by se sebou měl něco dělat. Už jsem měla plné zuby toho, ho litovat nebo mu lichotit. Bude končit v té své práci, kde byl středem pozornosti a měl tu "moc"psát hodnocení lidí a to víte, každá ženská mu lezla kvůli tomu do zadku, jen aby ji napsal co nejlepší a tak se cítil tím pádem ještě více vyjímečný a důležitý, takže se obávám, že neunese to, že již nebude pan všemocný. Ale možná, že to tak má být a konečně mu něco dojde. Já jediná mu do zadnice nelezu, tak proto asi je ze mě celej rozklepanej :-)
Nepíši toto jako studovaný člověk psychologie, píši toto spíše svým selským rozumem a intuicí. Víte a abych se přiznala, maličko jsem i já v minulosti byla narcistická a bylo to právě proto, že jsem byla v rodině pod tlakem a taky jsem měla celkem dobré pracovní postavení a ještě k tomu jsem byla v pár let v cizině a tak mě taky narostl hřebínek a pak jsem na Vánoce potratila a tam se mi to spustilo úplně. Stres, deprese atd. pak následná lítost sebe sama a stavy, že jsem jediná chudinka na světě, co trpí a pak to přišlo. Jedna moje kolegyně v práci mě dala takovou "čudku" s prominutím, že jsem se z toho rok vzpamatovávala ale díky tomu,co mi řekla jsem pochopila, že nejsem středem vesmíru a nejsem jen já jediná na světě, co trpí a představte si,že se mi po uvědomění tohoto hodně ulevilo a žije se mi lépe a cítím vše tak, jak mám. Samozřejmně, že to nemusí být váš případ, to nechci tvrdit, jen píši svoji zkušenost. No a opravdu co mi pomohlo nejvíce, že jsem se přestala tolik zaobírat sama sebou a spíše se věnuji více koníčkům a jiným věcem, jen hlavně neřeším pořád sama sebe a jak mi je a co se mi stalo a nestalo a nepřemýlám veškeré své pocity a myšlenky. Také mi hodně pomohli kniha Tajemství nebo Miluj svůj život. Prostě jsem zařadila více pozitivních myšlenek do svého mozku a hodně relaxuji při reiky a medituji. Také jsem navštěvovala kyneziologii a ta mi pomohla víc než psycholog. Prostě si krmím duši a duchovně se vzdělávám a to mě moc pomáhá. Tak asi takhle......

Díky!  (0)
   Reagovat   
Deaff
Deaff Deaff
návštěvník
Královéhradecký kraj
Poslat soukromou zprávu

Ahoj Martino,

Google mne úplnou náhodou zavál do této - dnes již patrně mrtvé - diskuse. Záležitosti, které tu (stylisticky velmi poutavě, mimochodem :-)) popisuješ, znám velmi dobře - z vlastní zkušenosti. Jen by mě zajímalo, jak se dál vyvíjí Tvůj "případ", pokud se tedy chceš o tuto informaci podělit.

Ať tak či onak Ti přeji hezký den (či noc)

Díky!  (0)
   Reagovat   
efox
efox efox
návštěvník
Jihomoravský kraj
Poslat soukromou zprávu

Zdravím Martinu i ostatní,

taky jsem se do této diskuze dostala náhodou a z velké části se mohu ztotžnit s Vaším problémem. Jen nemám to sebvědomí - jediný rozdíl. Mnohdy jsem se mohla ve většině ztotžnit s popisem sociopata, na druhou stranu mi to bylo velmi líto a vím, že ty nejhroší rysy dokážu zvládat. Že je v sobě mám, že je velmi snadné je zněužít, ale uvědomuji si, jak špatný dopad to na okolí má a toje pro mě nejcenější. Trápí mě to stále, protože se bojím, že až se jednou neovládnu, tak bude zle. Nicméně bylo pár mezníků v mém životě, o kterých vím, že jsem zneužila své "schopnosti". Manipaluce, cílená lež. Většinou jsem si toto své chování uvědomila zpětně. Což mě velmi ranilo a nakonec to dospělo tak daleko, že se velmi hlídám,a bych to nedělala. Mám ale dojem, že za následek to má to, že většina lidí mi teď říká, že jsem necitelná a chladná. Navenek samozřejmě. Mám dojem, že jto důsledek toho, jak silně kontroluji svou temnou stranu. Ale cítím. Někdy až moc. Neádávm to najevo, ačkoliv si mylsím, že nejbližší to vědí, že cítím. Zavedla jsem si přístup k životu takový, že pokud mě lidé nebudou brát takovou jaká jsem (v případě, že nikomu neubližuji), nestojí mi za pozornost a nakonec, po několika letech, mám přátelé a rodinu, co došla k prozření a cítím se smířeně a spokojeně. A někdy dosti... povýšeně. V takových chvílích se pak sebereflexivně ocitám v takovýchto diskuzích. :-)
Věřím, že jste došla klidu. Asi je to hodně o tom, jak člověk vnímá sebe a ostatní a s tím lze vždy něco dělat. To, že člověk si vůbec uvědomí svůj problém, je správná cesta. Minimálně k tomu, abyste se správně ovládala.
Nejsem diplomovaný specialista. Jen mám stejné rpoblémy a řeším je už spoustu let. Výsledkem jsem ale spokojená. :-)
Držím pěsti všem budoucím čtenářům.

Díky!  (0)
   Reagovat   
jablkon1
jablkon1 jablkon1
návštěvník
Praha
Poslat soukromou zprávu

ahoj efox, mohla bych se na tebe obrátit s dotazem, myslím, že tvůj příspěvek mi odhalil moje já, které jsem si nechtěla přiznat, je to komplikované, pokud máš zájem, ozvi se mi do emailu: jablkon1@seznam.cz, děkuji, budu moc ráda.

Díky!  (0)
   Reagovat   
enigma
enigma enigma
návštěvník
Středočeský kraj
Poslat soukromou zprávu

Ahoj Martino,

ten věk mi moc nesedí, jinak bych si dost tipla, že Tvé příjmení začíná na ,,Č". ;) Pokud ano, tak řešíme stejnou otázku a mohly bychom si navzájem pomoci - sama jsem dost často přemýšlela, zda jsem sociopat, narcis nebo deprivant, v životě (až na dětství, kdy člověk nemá ještě takové povědomí o okolním světě), jsem nikdy nebyla šťastná (mimo pár okamžiků, kdy jsem někoho milovala - povětšinou neopětovaně, protože si vybírám stále stejný vzorec chlapů - často pro změnu s psychopatickými rysy). Taky mám vysoké IQ, takže vše analyzuji, o všem moc přemýšlím, což je nejen pro vztahy partnerské, ale pro vztahy všeobecně, dosti nemilé.

Pokud mluvíš o svém věku pravdu, jsme stejně staré a docela ráda bych Tě poznala, i když kumulace tolika ,,psycho" osobností najednou může býti vražedná. :D /většinou se tací spíše odpuzují, protože si vlastně nastavují zrcadlo/ :-(

Zdravím Tě!

Díky!  (0)
   Reagovat   
Litujeme, ale tato diskuse byla pro návštěvníky uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Pokud jste lékař, přihlašte se.

Založte novou diskuzi k tématu Psychologické testy, IQ testy