Plastika předního zkříženého vazu a tejpy jako podpora

Plastika předního zkříženého vazu a tejpy jako podpora

Nikka  |  návštěvník  |  Moravskoslezský kraj
Dobrý den,

vím, že otvírám diskuzi, která už zde jednou byla, ale přesto bych se ráda zeptala.

Za týden jdu na plastiku předního zkříženého vazu v levém koleni. Jsem měsíc po úrazu. Stalo se to na lyžích v Alpách.
Z kolene mi za ten měsíc vytáhli už více než 2dcl krve. Ne vody s krví, ale tmavé husté krve.
Původně to koleno viděli dva chirurgové. Vytáhli krev, dali ortézu a nechali mě čekat měsíc na vyšetření ortopeda. Berle jsem nedostala ani na požádání. Prý se na tyto případy nevydávají.

Když to viděl ortoped málem to s ním seklo. Okamžitě jsem dostala berle a ortézu mi vzal. Prý kvůli krvi v koleni je obrovské riziko ucpání cév. A okamžitě mě přednostně vzal na operaci.

Do operace je ještě skoro týden, ortézu nemám a obvaz mi není schopný poskytnout potřebnou oporu. Proto se chci zeptat zda jsou v tomto případě tejpy vhodné?

Moc děkuji za odpoveď.
Dr. Michal Joshua Frána MBA, MHA, LL. M.  |  Basic member  |  Fyziatrie, balneologie a léčebná rehabilitace  |  Praha
  • 170 odpovědí
  • 21 Likes
Dobrý den,

vzhledem k popisu události nelze funkci předního zkříženého vazu nelze vytvořit tak dostatečnou podporu, jakou by jste si představovala. Vyčkejte do zákroku a následně jako doplněk terapie volte kinesiotaping.
S pozdravem Frána Praha
XXXXXXXXXXXXXXXX
MUDr. Kateřina Šochová, Rehabilitační centrum Šenov  |  Basic member  |  Rehabilitační a fyzikální medicína  |  Šenov
  • 38 odpovědí
  • 9 Likes
Dobrý den, osobně bych tejpy doporučila, ale aplikovat někým, kdo tomu rozumí a má potřebný kurz k aplikaci tejpování... Naopak si tejpováním můžete pomoci, žádné cévy Vám to neucpe, naopak může snížit otok v koleni a zajistit i lehkou stabilitu kolene, zejm. při aplikaci postranních tejpů. To, že máte porušený LCA (před. zkříž. vaz) je asi v případě přítomnosti krve v koleni vysoce pravděpodobné, ale můžou být poškozeny i menisky, postranní vazy. První dva případy jsou ortopedi schopni řešit, postranní vazy se ale ve většině případů musí zhojit sami, a na to já doporučuji tejpování, a to co nejdříve. Po plastice dostanete ortezu, tam jsou tejpy zbytečné.. Držím palce, krásný den, Dr. K. Šochová.
Lucie Janalíková DiS.  |  Basic member  |  Fyzioterapie  |  Ostrava
  • 5 odpovědí
Rozhodně ano.

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí