Přístroj vytváří radiální rázové vlny, které jsou vhodné k léčbě tenisového lokte, jiných entezopathii, dále k ošetření patní ostruhy, syndromu bolestivého ramene, zánětu Achillovy šlachy. Tuto metodu lze také využít při kladívkových prstech, zarostlých nehtech, pakloubech, únavových zlomeninách, u bolestí krční a bederní páteře a mnoha dalších potíží. Pro svoji účinnost je oblíbená i ve sportovní medicíně.

Po ověření účinnosti a bezpečnosti při drcení ledvinových kamenů během několika desítek let se nyní dostává tato terapie do oblasti ortopedie, chirurgie, revmatologie a rehabilitace.

Jedná se o moderní, vysoce účinnou a šetrnou metodu, která je založena na přenosu mechanické energie do postižené tkáně, kde následně dochází k několika reakcím. V první řadě k analgezii (tlumení bolesti) v místě aplikace. Tento efekt je však pouze přechodný a trvá několik hodin. K hojivému procesu vedou další účinky, a to hlavně zvýšení prokrvení v ošetřené tkáni. Tím pak dochází k urychlení tkáňového metabolismu (látkové přeměny).

Velmi rychle přibývá diagnóz a chorob, které se dají rázovou vlnou léčit. Lze ji použít na řadu onemocnění a obtíží pohybového aparátu včetně poúrazových a pooperačních stavů.

Princip rázové vlny

Přístroj mění vzduchovou vlnu, která je do něj vháněna pod tlakem 5-6 barů, v akustickou (zvukovou) radiální vlnu. Pro lepší kvalitu přenosu rázových vln mezi hlavicí a ošetřovanou tkání se používá kontaktní gel. V tkáni rázová vlna působí až do hloubky 4 cm. Vhodně zvolená frekvence impulsů v rozpětí 1 až 15 Hz umožňuje zkrátit dobu rehabilitace.

Účinky léčby rázovou vlnou

Mezi hlavní účinky terapie rázovými vlnami na tkáň patří okamžité snížení napětí tkáně (tj. např. zmenšení úponových bolestí), analgetický (protibolestivý) efekt, zvýšení místního prokrvení a tím zvýšení metabolismu v místě aplikace. U jizevnatých procesů dochází k aktivaci fibroblastů (buněk produkujících vazivovou hmotu) a ke zvýšení produkce kolagenu (základní součást vaziva). Také může docházet k rozpuštění vápníku uloženého ve šlachách, dále ke zvýšení tvorby kostní tkáně a tím k urychlení hojení.

Chemickým podkladem pro tyto účinky jsou např. inhibitory zánětlivých markerů (tj. látky s protizánětlivým účinkem, podobným, jako mají některé léky, například nesteroidní antirevmatika). Dále se uvolňují oxidy dusíku, které mají hojivý a protibolestivý efekt, vzniká tzv. substance P, která se spolupodílí na tlumení bolesti, hojení tkáně a její obnově.

Výhody

Metoda je neinvazivní, šetrná, časově nenáročná, nezatěžuje pacienta. Má vysokou účinnost při nepatrných vedlejších účincích, není potřeba znecitlivění (anestezie). Podstatně zkracuje dobu léčení, výsledky jsou dlouhodobé až trvalé.

Indikace, tj. případy kdy je vhodné léčbu rázovou vlnou použít

Léčba rázovou vlnou je určena k ošetření šlachových a svalových úponů, bolestivých zánětů a měkkých tkání v blízkosti kosti, tzn. pro neinvazivní léčbu bolesti v chronickém stádiu jako výhodná alternativa pro chirurgická řešení.

Nejčastější indikace

  • Syndrom rotátorové manžety ramenního kloubu, bolesti ramene, kalcifikace šlachy nebo zánětlivě změněné burzy (tíhového váčku) v této oblasti.

  • Bolesti úponů šlach, tzv. epikondylitidy pažní kosti (tenisový, oštěpařský, golfový loket)

  • Zánět nebo podráždění tíhového váčku kyčelního kloubu nebo zánět šlachy upínající se na kost stehenní v místě kyčle

  • Bolesti třísel

  • Bolesti po nadměrné zátěži kolene, poškození šlach  čéšky (tzv. skokanské koleno-jumper´s knee)

  • Bolesti v oblasti holeně - syndrom tibiální hrany

  • Bolest, event. doléčení zánětu Achillovy šlachy

  • Akutní a chronické bolesti paty včetně ostruhy patní kosti (calcar calcanei), zánětlivé onemocnění šlach v chodidle

  • Poranění svalů a šlach (natržení, natažení) v subakutním stadiu, tj. 1 až 3 týdny od úrazu

  • Léčba šlach a svalových spojení na končetinách vč. artrózy ve všech lokalizacích

  • Také je vhodná pro profesionální i amatérské sportovce, pouze u vrcholových sportovců má jiný charakter a je intenzivnější

Akupunktura rázovými vlnami

Akupunktura je jednou z nejstarších forem léčby. Je založena na principu orientální medicíny, stimuluje přesně lokalizovaná bolestivá místa na povrchu těla za účelem zlepšení nejrůznějších chorobných stavů. Dosud bylo ke stimulaci využíváno jehel, tepla, chladu nebo elektrických stimulů. Protože jsou mnohé akupunkturní body charakterizovány nahromaděním tlakových receptorů ve tkáni, představují rázové vlny další metodu stimulace.

Léčba pomocí rázových vln u tzv. spoušťových bodů (trigger points)

Spoušťový bod je bolestivý, zatvrdlý pruh ve svalu, jedná se vlastně o svalový spasmus (mimovolní svalový stah) vyvolávající bolest a blokády kloubů. Protože spoušťové body nelze lokalizovat pomocí zobrazovacích metod, je pro jejich lokalizaci zapotřebí manuální vyšetření. Hlouběji uložené spoušťové body mohou být také diagnostikovány aplikací rázových vln do postižených tkání. Tlak vyvinutý na spoušťové body spolu s aplikací rázových vln navodí přesně druh bolesti, který popisuje pacient. Vhodnými kandidáty pro tuto léčbu jsou pacienti trpící onemocněním meziobratlových plotének, bolestmi bederní páteře - tzv. lumbago, lumboischiadický syndrom, dále stavy po zlomeninách kostrče, bolesti šíje a ramen, blokády krční páteře, bolesti hlavy, migrény, závratě, svalové přepětí.

Kontraindikace – případy, kdy léčba rázovou vlnou není vhodná

  • Poruchy srážení krve, užívání antikoagulancií (léků snižujících srážlivost krve), zvl. Marcumaru, trombóza (neprůchodnost cév)

  • Nádorové onemocnění v aktivním stádiu

  • Relativně těhotenství – není vhodná aplikace v místě a okolí plodu, ale vzdálená místa, např. loket, rameno, pata nevadí.

  • Polyneuropatie při diabetu (specifické onemocnění nervů při cukrovce)

  • Akutní záněty, hnisavá ložiska atd. v cílové oblasti

  • Děti v období růstu

  • Léčba kortikoidy v období 6 týdnů před první léčbou rázovou vlnou

Vedlejší účinky

Léčba rázovou vlnou je obecně dobře snášena. Před aplikací je potřeba pacienta důkladně vyšetřit a stanovit diagnozu.

Vedlejší účinky nejsou významné, může se objevit lokální otok, modřina, místní podráždění, přechodné zvýšení citlivosti, event. bolestivosti v okolí aplikace.

Cena

Léčba obvykle zahrnuje 3 až 5, max. 12 sezení, každé v rozmezí 3-7 dnů. Doba jednoho sezení je cca 15 minut, cena se pohybuje okolo 400 Kč (není hrazeno zdravotními pojišťovnami).

Aktualizováno: 25.2.2016

Léčba rázovou vlnou - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Spokojený/á

Ráj na zemi. Musím říct, že po předchozích špatných zkušenostech se zdravotním personálem z jiných ústavů, včetně lékařů, zde jsem se cítila moc dobře, milý vstřícný personál, včetně lékařky samotné a léčba účinná. Moc d... Více 

Doktor ve Vašem okolí