Notice: Trying to get property of non-object in /data/www/medved/application/widgets/NewsletterSubscriberSideWidget.php on line 112
Otázky a odpovědi o dětské stomatologii

Otázky a odpovědi o dětské stomatologii

Autor:

Dětská stomatologie je lékařský obor zabývající se stomatologickým ošetřením u dětí od útlého věku. Zahrnuje téměř všechny léčebné postupy jako u dospělých, včetně dentální hygieny. Dětský pacient má však svá specifika, které je třeba při volbě ošetření zohledňovat (např. léčba kazů u dočasných zubů, vývoj daného zubu, vývoj kostí a čelistí, míra spolupráce atd.). Proto některé stomatologické disciplíny stojící v popředí ošetřování dospělého pacienta nemají u dětí žádné nebo minimální opodstatnění. Mezi tyto obory patří např. implantologie, protetika, parodontologie a jiné.

V dětské stomatologii je důležitá prevence. Včasná návštěva zubního lékaře, doporučovaná již od prvního roku dítěte, slouží k seznámení dítěte s prostředím ordinace, zubním lékařem a celým zdravotním týmem, a k postupnému vyšetřování chrupu. Součástí návštěv je nácvik hygieny, seznámení se zubními pastami, fluoridovými přípravky a poučení o stravovacích návycích. Dále ošetřování zoubků poškozených kazem, úrazem nebo jinak a také včasný záchyt ortodontických anomálií, jako např. otevřený skus, rotace zubů, jejich nesprávný sklon, a případné odeslání pacienta ke specialistovi.

Zdravé dětské zuby jsou velmi důležité! Snad víc než kde jinde platí, že „co se v mládí naučíš…“. Špatné návyky, nedostatečná hygiena a s tím sdružená onemocnění mívají za následek zvýšený výskyt některých vad v dospělosti. Jejich náprava je pak daleko složitější a také dražší.

Při ošetřování dětí je důležitá spolupráce celého týmu. A to nejen lékařského týmu, ale také rodičů. Navozením klidné atmosféry, přátelským přístupem a motivací se dítě zbaví strachu a obav ze zubního ošetření.

Nejčastěji kladené otázky rodičů

Kdy jít poprvé s dítětem k zubaři?

První návštěva u zubního lékaře by měla být v prvním roce dítěte. Následující návštěvy každého půl roku.

Jak často mám s devítiletou dcerou docházet na zubní prohlídky?

S devítiletou dcerou, stejně jako s dětmi mladšími či staršími, je ideální navštěvovat zubního lékaře každého půl roku.

Kdy začít čistit zuby?

Čistit zoubky začínáme hned po prořezání prvních zoubků. Na začátku alespoň mechanicky stěrem látkovou plenou, a přes „prsťáček“ se dostáváme k dětskému zubnímu kartáčku. Rodiče by také měli začít s používáním dětských past obsahující fluoridy, které preventivně působí proti vzniku zubního kazu.

Jsou opravdu důležité stravovací návyky pro zdravý chrup?

Ano. Děti by se měly vyvarovat tzv. kariogenních potravin. To jsou potraviny se zvýšeným obsahem sacharidů podílejících se na vzniku zubního kazu. Mezi ně patří např. bonbóny, oplatky, čokoláda, limonády a jiné sladké nápoje atd. Striktně je dětem neodepíráme, ale snažíme se je omezit. Podstatný vliv na vzniku zubního kazu má pití sladkých nápojů, zvláště večer. V noci sacharidy ulpívají na povrchu zubu a bez očištění celou noc působí s bakteriemi na sklovinu a dávají vzniknout zubnímu kazu.

Má moje dítě používat fluoridové tablety? Jakou jiné formy fluoridace přicházejí v úvahu?

Na tuto otázku se názory lékařů rozcházejí. Nejen zubaři, ale ani pediatři nejsou zajedno. Obecně se dá říci, že v České republice, kde je dostatečně fluoridovaná pitná voda, není potřeba užívat fluoridové tablety. U dětí postačí používání zubních past s obsahem fluoridů. Samozřejmě fluoridová prevence by měla být posuzována individuálně, dle úrovně hygieny, kazivosti zubů atd.

deti

Jak mám postupovat, když se úraz zubu stane mému synovi / dceři?

Pokud se vašemu potomkovi stane úraz zubu, jehož následkem je např. krvácení z dásní, rtu, viklavost zubu, jeho posun vůči původnímu stavu nebo jiné příznaky, je třeba navštívit zubního lékaře. Někdy při úrazu dojde k odlomení části zubu. Úlomek s sebou vezměte do ordinace zabalený do sliny nebo do mléka. V zubní ordinaci je dítě vyšetřeno, posouzen stav úrazu a zub i dásně ošetřeny.

Slyšela jsem, že je možné ulomený zub znovu přilepit, je to pravda?

Ano, je to pravda, ale toto ošetření má svá omezení. Zubní úlomek musí být dopraven celý, uložený ve slinách nebo mléce, v co nejkratším možném časovém odstupu od úrazu. Vlastní zub by neměl mít otevřenou ránu do zubního nervu a ani vazivový aparát zubu by neměl být poškozen. Jedná se o jednoduchou, rychlou a estetickou metodu ošetření.

Dočasný chrup (dětské zoubky) není třeba spravovat, protože se vymění za chrup stálý (dospělý)?

Dočasný (též „mléčný“) chrup vyžaduje stejnou péči jako zuby dospělých pacientů. Zažitý mýtus, že dočasný chrup není potřeba spravovat, protože bude stejně nahrazen, se nezakládá na pravdě. Nesanovaný chrup trápí dětského pacienta jednak bolestí, nepříjemným pocitem v dutině ústní, krvácením z dásní a v nejhorším případě teplotami a otokem. A to nejdůležitější: zkažené zoubky ovlivňují vývoj zubů stálých. Mohou se projevit jako zabarvení (žluté až hnědé) skloviny zubů stálých, jejich rotací, sklonem, pozdějším prořezáváním a anomáliemi v tvorbě korunky a kořene. Všechny tyto procesy snižují kvalitu zubů stálých a tím jejich trvalost v dutině ústní.

Při léčbě rovnátky není potřeba navštěvovat svého zubního lékaře?

Lékař ortodontista se stará o léčbu rovnátky, správné postavení zubů, vývoj léčby, ale většinou se nevěnuje stavu chrupu. To znamená, že nekontroluje hygienu dítěte nebo kazivost zubů. Proto je na místě navštěvovat ošetřujícího zubního lékaře v pravidelných půlročních intervalech. Nepoznané zubní kazy a nedostatečná hygiena mohou být nepříjemným překvapením po sejmutí rovnátek. Zuby jsou sice krásně srovnané, ale zkažené!

Aktualizováno: 20.4.2011

Doktor ve Vašem okolí