Péče o zuby v těhotenství

Autor:

Správná péče o chrup u těhotné ženy patří mezi běžnou součást denního rytmu. V těhotenství se klade hlavní důraz na prevenci. Součástí zubní péče jsou pravidelné zubní prohlídky zahrnující klinické vyšetření chrupu, instruktáž hygieny a odstranění zubního kamene. Samozřejmě vše bez zhotovování rentgenových snímků.

Žena by měla zvláště v těhotenství o svůj chrup pečovat pravidelnou ústní hygienou, tj. měkkým zubním kartáčkem, zubní pastou obsahující fluoridy a používáním mezizubním pomůcek (dentální nit, mezizubní kartáček).

Kolísání hladin hormonů v těhotenství se projevuje hlavně na změnách parodontu, tzn. Dásních a vazivovém aparátu obepínající zub. Zánět dásní se může objevit od 2. měsíce těhotenství. Tyto změny však nemusí být u všech budoucích maminek a často bývají horší u žen, které zánětem trpěly již před otěhotněním.

Pokud se při preventivních prohlídkách objeví zubní kaz nebo nutnost jiného ošetření, zubní lékař ošetření provede. V první polovině těhotenství vleže, se stoupajícím růstem bříška v polosedící poloze. Ošetření se také přesouvají do odpoledních hodin z důvodu ranních nevolností. Veškeré spravování zoubků se provádí v lokální anestezii, která není pro vyvíjející se plod nebezpečná. Dosud nebylo v literatuře popsáno žádně poškození novorozence. Dnešní injekční přípravky obsahují zanedbatelné množství anestetika i vasokonstrikčních látek (např. adrenalin). Pro matku i plod by byla spíše přítěží stresová reakce vyvolaná během ošetření stresem a strachem z bolesti.

Co se týká jednotlivých druhů výplní, také zde nejsou žádná omezení. Ani amalgámová výplň, jak by se mohlo zdát, není nebezpečná. Rtuť v zubních výplních je chemicky vázaná s dalšími prvky do stabilní a tvrdé substance a nedochází tedy k jejímu uvolňování.

Jedním z častých dotazů u zubního lékaře je tzv. odvápňování zubů během těhotenství. Řada maminek věří, že dítě připravuje matku o vápník ze zubů, a ty se po porodu rychleji kazí. Opak je pravdou. Plod čerpá vápník výhradně z potravy, kterou matka přijme. Pokud je strava nevyvážená, vápník je čerpán z kostí. Za zvýšenou kazivostí stojí nedostatečná hygiena a zanedbaný stav zoubků.

Na závěr je třeba připomenout, že na stavu zoubků se podílí především maminka sama. A to pravidelnou ústní hygienou, dvakrát denně 2-3min čistit chrup správným kartáčkem a pastou. Používat dentální nit nebo mezizubní kartáček a samozřejmě alespoň dvakrát během těhotenství navštívit zubního lékaře.

Zúčastněte se SOUTĚŽE O DENTÁLNÍ HYGIENU s Dental Office H33

Publikováno: 19.5.2011

Doktor ve Vašem okolí