Existuje alternativa chemoterapie pro pacientky s rakovinou prsu?

Autor:

Na druhé pozici nejčastějších nádorových onemocnění se u českých žen vyskytuje rakovina prsu. Za rok přibude zhruba 7000 nových pacientek. Aby byla léčba úspěšná, je důležité zachytit nádorové onemocnění včas a co nejrychleji ho začít léčit.

Rakovina prsu a chemoterapie cytostatiky- léčí nebo škodí?

Tradiční léčbou rakoviny prsu je chemoterapie, při níž jsou cytostatika aplikována do pacienta. Ty následně ničí nádorové buňky, ale nejsou specifické pouze pro ně a likvidují i buňky zdravé. V roce 2012 byla v USA publikována studie o škodlivosti chemoterapie a jejím vlivu na zdravé buňky pacienta, které v důsledku mohou podporovat růst nádorových buněk a zakládat nová nádorová ložiska, tzv. metastázy, v jiných částech těla.

Chemoterapie také přispívá k dlouhodobému poškození imunity u pacientek s karcinomem prsu až 9 měsíců po léčbě. Cytostatika sice vedou ke zmenšování nádorových ložisek v prsu, ale mohou také způsobit zakládání a růst metastáz v jiných částech těla, včetně kostí.

rakovina prsu bunky
Nákres růstu nádorových buněk u karcinomu prsu (foto: ilustrativní) 

Negativní působení chemoterapie a nové poznatky

Na začátku roku 2019 byla publikována studie vědců ze Švýcarska, kteří spolupracovali s týmy z USA a Velké Británie, ohledně negativního působení dvou chemoterapeutik – Taxolu (paxlitaxel) a Adriamycinu (doxorubicin), které se používají k léčení karcinomu prsu. Zmíněná cytostatika stimulují nádorové buňky k produkci látek, například bílkoviny s názvem Annexin-A6. Tento protein pak stimuluje uvolnění látky CCL2, která umožňuje přežití nádorových buněk a navíc pomáhá tvorbě metastáz v plicích, kostech, či jinde v těle. 

Prospěch chemoterapie u rakoviny prsu

Prospěch chemoterapie pro pacientky s rakovinou prsu je především v počátečních fázích onemocnění. Avšak opakovaná a dlouhodobá aplikace cytostatik výrazně poškozuje imunitní systém a vede k agresivnějšímu šíření nádorových buněk. Některé druhy chemoterapie mohou dokonce vést k vytvoření metastáz a dochází tak k nekontrolovatelnému šíření rakovinných buněk v těle.

cancer chemotherapy
Léčba rakoviny prsu chemoterapí a cytostatik (foto: ilustrativní)

Rakovina prsu a zvětšení prsou implantáty

Neustále je zkoumáno také spojení postižení rakoviny prsou se zákrokem zvětšení prsou prsními implantáty, kdy je nejčastěji zmiňováno onemocnění BIA-ALCL (Breast Implant Associated Anaplastic Large Cell Lymphoma) tedy lymfom vyskytující se ve spojitosti s prsními implantáty. Podle posledních zjistění se objevuje u 1:50.000-300.000 žen po 6-8 letech od voložení. Pravidelnou kontrolou u lékaře po zvětšení prsou a samovyšetřením se dá BIA-ALCL odhalit už v počátku, kde je nutné říci, že se jedná o vyléčitelné a velmi řídce vyskytující se onemocnění.

151055756 1024x682
Vyšetření a pravidelní kontroly jsou nelepší způsob jak včas odhalit růst rakovinových buněk (foto: ilustrativní) 

Před léčbou rakoviny prsu chemoterapií 

Dřív než zahájíme onkologickou léčbu, a to jak v časném tak v pokročilém stádiu rakoviny prsu, je tudíž vhodné zvážit celkový léčebný postup a vybrat tu nejlepší možnost. Je dobré konzultovat problém nejen s odborníky zabývajícími se chemoterapií, ale například i s těmi, kteří poskytují komplexní poradenství včetně posílení imunitního systému a přirozených obranných reakcí těla.

649221
Posilnění celkové imunity je dúležitým krokem k vyléčení pacienta (foto: ilustrativní) 

„Nejen chemoterapie, ale také strach, stres či nevhodná strava bez dostatku vitaminů, minerálů a antioxidantů, stejně jako málo pohybu, to vše vede k poškození imunity. Jestliže chceme pacienta vyléčit, je nutné imunitní systém posilovat,“ zdůrazňuje imunolog a onkolog v jedné osobě, specialista na protinádorovou imunoterapii – profesor Jaroslav Michálek z kliniky Cellthera v Brně. Vyplatí se včasná konzultace nejen s běžným onkologem, ale také se zkušeným imunologem, aby bylo možné nalézt optimální léčebný postup, šitý na míru onkologickému pacientovi.

Aktualizováno: 28.1.2019

Autor

Vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde také působil do roku 2011. Od roku 2011 je prezidentem Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii a od roku 2012 je vedoucím lékařem kliniky Cellthera v Brně (www.celltheraclinic.cz)

Doktor ve Vašem okolí