Akutní zánět slepého střeva (apendicitida)

Apendicitida je nejčastější zánětlivou náhlou břišní příhodou. Projevuje se prudkou bolestí v pravém podbřišku, mírně zvýšenou teplotou, zvracením, zácpou nebo naopak průjmem. Akutní stav vyžaduje operační řešení, laparoskopickou nebo klasickou cestou.

Akutní zánět apendixu je bakteriální zánět červovitého přívěsku slepého střeva. Lidové označení – zánět slepého střeva – je tedy nepřesný. Příčina vzniku tohoto zánětu není doposud známa, lékaři se však domnívají, že původcem může být zaklíněná část nestravitelné potravy, nahromadění stolice v přívěsku, cizopasníci nebo střevní infekce. Průběh tohoto onemocnění může mít jak lehký průběh s občasnými bolestivými potížemi až po gangrénu zapříčiňující i například zánět pobřišnice. Akutní zánět apendixu má ve většině případů rychlý průběh. Typická pro „zánět slepého střeva“ je řezavá bolest kolem pupku, která plynule přechází do oblasti pravého podbřišku. Tyto stavy jsou doprovázeny zvracením, zácpou nebo průjmem, lehkou teplotou a stahem břišní stěny.
Léčba akutní apendicitidy je v lehký případech prováděna podáváním antibiotik, přikládáním chladivých obkladů a klidem. V naprosté většině případu je však červovitý výběžek odstraněn chirurgicky (laparoskopicky nebo klasickou metodou). Pooperační stavy mají minimální množství komplikací a k úmrtí pacienta dochází zřídka a pouze při komplikovaných případech.

Aktualizováno: 1.12.2009

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Akutní zánět slepého střeva (apendicitida) - Novinky

Akutní apendicitis

Akutní apendicitida je bakteriální zánět červovitého přívěsku slepého střeva (apendixu). Lidový název zánět slepého střeva je...

Související recenze a zkušenosti

Keliška 3.5.2017
Spokojený/á

Pan Mudr. Ondřej Krajník vynikající lékař. Za dobu pobytu v nemocnici jsi nemůžu stěžovat, na chirurgickém oddělení vynikající personál, který se opravdu o hospitalizovaného starají. :-)

1 Like  

Související indikace

Doktor ve Vašem okolí