Akutní zánět slinivky břišní (pankreatu)

Jedná se o závažné a bolestivé onemocnění, které vzniká aktivací trávicích enzymů přímo ve slinivce. Dochází ke krvácení a poškození tkáně, infekci a tvorbě cyst. Enzymy a toxiny se dostávají do krevního oběhu a působí i na jiné orgány.

Akutní zánět slinivky má bez léčby až fatální následky. Může být vyvolán např. uvolněním žlučového kamínku ze žlučových cest nebo žlučníku, po operaci nebo potraumaticky ale především po alkoholovém excesu, jež je příčinou téměř poloviny zánětů. I po přerušení užívání alkoholu je poškození slinivky nevratné. Zánět slinivky může být také způsoben dalšími faktory jako např. infekcí, vrozenou vadou, při otravách apod.

Akutní zánět slinivky je také velmi často vyvolán konzumací dráždivých mastných jídel a následnou přemírou produkce trávicích enzymů, které následně začnou trávit i samotnou slinivku.

Léčba akutní pankreatitidy je velmi obtížná. V průběhu hospitalizace je pacientovi podávána perenterální výživa a postižený je trvale monitorován. U chronických zánětů slinivky je léčba prováděna ambulantně. Lékař ordinuje pacientovi pankreatické enzymy.

Aktualizováno: 30.11.2009

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Akutní zánět slinivky břišní (pankreatu) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Akutní zánět slinivky břišní (pankreatu) - Ceny

Akutní zánět slinivky břišní (pankreatu)

Doktor ve Vašem okolí