Gastroskopie, esofagogastroduodenoskopie

Gastroskopie, esofagogastroduodenoskopie (endoskopické vyšetření horní části trávicí trubice).

Digestivní gastroskopie (esofagogastroduodenoskopie) je endoskopické vyšetření horní části zažívací trubice, tedy jícnu, žaludku a dvanáctníku. Jde o jednu z nejčastějších vyšetřovacích metod pro vyšetření jednotlivých oblastí zažívací trubice a přilehlých orgánů (žlučových cest, slinivky břišní). Provádí se pomocí ohebné (flexibilní) sondy o průměru 10 - 12mm, tzv. endoskopem. Obraz je přenášen optickými vlákny nebo elektronikou. Vyšetření obvykle trvá v průměru 15 minut a je během něj provedena zraková kontrola jednotlivých oblastí horní části zažívací trubice. Při vyšetření se často též provádí cílený odběr tkáně k mikroskopickému vyšetření.

V případě vyšetření za použití endoskopu hovoříme o léčebné endoskopii, v případě, že pracovním kanálem jsu zaváděny i další nástroje či pomůcky k provedení léčebného zákroku, hovoříme pak o terapeutické endoskopii.

Endoskopická sonda při gastroskopii může být zaváděna přes ústa do trávicí trubice, nebo také nosem, tzv. transnasální gastroskopie. Zavedení gastroskopické sondy nosem je pro mnohé pacienty lépe akceptovanou vyšetřovací metodou, protože pacient necítí bolest a nemá během zavedení sondy problémy s překonáním dávicího reflexu. Po zavedení sondy přes ústa krkem může někdy krátkodobě po vyšetření přetrvávat bolestivost v krku či pocit obtížného polykání. Tyto obtíže však odeznívají obvykle do druhého dne od vyšetření.

Aktualizováno: 16.5.2017

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Související recenze a zkušenosti

Gastroskopie, esofagogastroduodenoskopie

100% spokojeno. 20 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí