Jak poznám, že je slinivka v pořádku?

Jak poznám, že je slinivka v pořádku?

Ilaiu  |  návštěvník  |  Praha
Dobrý den,
pro dlouhodobé nespecifické zažívací obtíže (pobolívání v epigastru, zejména ale ne výlučně vpravo, plynatost) jsem absolvovala postupně gastroskopii, ultrazvuk břicha a krevní vyšetření, před dvěma lety kvůli jiným potížím též kolonoskopii. Jediným nálezem byl drobný kamínek ve žlučníku, jinak je vše v normě. Mám obavy zejména z onemocnění slinivky, jejího chronického zánětu atd. Vím, že je na sonu ne zcela přehledná, nicméně ve zprávě ji mám popsánu jako normální velikosti, echogenity i struktury, bez ložisek, d.pancreaticus nerozšířen. Příslušné krevní parametry byly také normální.
Mohu být tedy v tomto směru klidná? Lékař mě již nikam jinam neposlal, uzavřeno jako funkční dyspepsie, hlídáme jen ten žlučník.
Dá se spolehnout na to, že kdyby bylo "něco" se slinivkou, byly by přece jen nějaké odchylky na sonu či v krvi patrné?
Děkuji moc za rady.
MUDr. Táňa Andreasová  |  Basic member  |  Interní lékařství  |  Praha
  • 1599 odpovědí
  • 78 Likes
Dobrý den, postižení slinivky bývá většinou při chronickém pití alkoholu, což se domnívám není váš případ. Jestliže máte krevní testy i sono v pořádku, je její onemocnění velmi nepravděpodobné. Při pochybnostech lze ještě doplnit CT břicha, to ale zbytečně podstupujete radiační zátěž. Zkuste upravit dietu, pít dostatek tekutin, upravit životní styl a potíže vymizí.
S pozdravem
elza  |  návštěvník  |  Praha
  • 6 odpovědí
  • 1 Like
Promiňte, ale já měla 2x zánět slinivky ze stresu!!!! Alkohoj nepiju.

Reakce na elza

MUDr. Táňa Andreasová  |  Basic member  |  Interní lékařství  |  Praha
  • 1599 odpovědí
  • 78 Likes
Já přece psala, že to není váš případ:-)

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí