Portální hypertenze

Portální hypertenze je zvýšený tlak krve v portálním řečišti (portální neboli vrátnicová žíla odvádí krev z trávicího traktu směrem do jater). Příčinou je překážka v průtoku krve řečištěm. Podle lokalizace překážky se portální hypertenze rozděluje na prehepatální (uzávěr portální žíly před játry při trombóze portální žíly, nádorech, infekcích apod.), hepatální (překážka v játrech při onemocnění jater nejčastěji při jaterní cirhóze) a posthepatální (uzávěr jaterních žil vedoucích krev od jater k srdci). Portální hypertenze je závažný stav provázený komplikacemi z rozvoje kolaterálního (náhradního) oběhu.

Aktualizováno: 31.10.2008

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Portální hypertenze - Novinky

Projekt - Cesta ke zdraví mužů

Od 1. 4. 2010 máte jedinečnou příležitost udělat pro sebe a svůj organismus něco navíc - uchovat si zdraví, vyhnout se mnoha...

Doktor ve Vašem okolí