Rakovina prsu v rodině a genetické testy

Rakovina prsu v rodině a genetické testy

anonym  |  návštěvník  |  Středočeský kraj
Dobrý den, obě babičky zemřely na rakovinu prsa. Maminka měla již 4 operace- rakovinu naštěstí nemá. Já mám velmi citlivá prsa a ve 12 letech jsem prodělala zánět v levém prsu.
Je pro mě vhodný genetický test?
Jestli ano, kde si ho mohu nechat udělat a kolik přibližně stojí?
Děkuji za Váš čas.
Stárková
prim. MUDr. Monika Koudová  |  Basic member  |  Lékařská genetika
  • 9 odpovědí
  • 1 Like
Dobrý den,

doporučujeme objednat se na genetickou konzultaci k podrobnému doplnění rodinné anamnézy (především v kolika letech byly tyto nádory diagnostikovány, zda se jednalo o jednostranný či oboustranný nádor, jaké bylo jejich histologické vyšetření a jaké další nádory se v rodině dále vyskytly…..).V rámci genetické konzultace si vše důkladně projdeme a rozhodneme, zda je ve vaší rodině indikováno mol. gen. vyšetření pro Dědičné nádorové onemocnění prsu a vaječníků (pak je vyšetření hrazeno ze ZP) či nikoliv a jaký je pro Vás doporučený vhodný plán ke sledování. Pokud by Vaše rodina nebyla indikována (tj. nesplnila by doporučená kritéria), pak je možno vyšetřit na našem pracovišti u Vás 6 nejčastějších mutací BRCA1,2 genů jako samoplátce (za 1040Kč).

Ke genetické konzultaci na našem pracovišti se můžete objednat na tel. č. recepce- 234 280 280, genetická konzultace bude hrazena ze ZP. Pokud budete mít od Vás doporučení na genetiku, tím lépe, ale není to nezbytně nutné.

S pozdravem

prim. MUDr. Monika Koudová
Head consultant of clinical genetics department
GHC GENETICS Ltd.

Krakovska 8
Prague 1, 110 00
CZECH REPUBLIC
phone: +420 234 280 280
mobile: +420 602 286 310
e-mail: koudova@ghcgenetics.cz
www.ghc.org
www.ghc.cz