Genetické vyšetření pro děti

Genetický rozbor v dětském věku nabízí komplexní přehled o dědičných rizicích a sklonech k určitým chorobám a současně prověřuje fyziologické vlastnosti organizmu. Je obdobou komplexního genetického rozboru pro dospělé. Obvykle se provádí u dětí do 15 let.

Cílem genetického testování dětí je snaha předejít vzniku a rozvoji onemocnění jako je například obezita, nesnášenlivost lepku a dalších zdravotních problémů. Test odhaluje také schopnost těla odbourávat toxické látky nebo určí dispozici ke kvalitě paměti. Obvykle je výsledek genetického testu dobrým vodítkem i pro dětského lékaře, který se v prevenci i léčbě onemocnění může na základě výsledků testů konkrétněji zaměřit na úpravu životosprávy a zařadit dítě například do pravidelného sledování v konkrétních rizikových oblastech.

Protože genetická konstituce se za lidský život nemění, jsou výsledky platné jednou provždy.

Průběh vyšetření

Vyšetření je pro dítě zcela nebolestivé a nezatěžující. Provádí se stěrem ze sliznic dutiny ústní pomocí speciálního tamponu. Následně se v laboratoři analyzuje DNA a provede se vyšetření.

Výsledky vyšetření

Výsledek vyšetření sděluje rodičům specialista v oboru genetické medicíny. Rodiče také obdrží písemnou zprávu, kterou mají k dispozici i pro svého dětského lékaře.

Popis vznikl s přispěním společnosti Generi Biotech.

Aktualizováno: 9.2.2015

Doktor ve Vašem okolí