Jaterní testy, jaterní dieta

Jaterní testy, jaterní dieta

veronika  |  návštěvník
Dobrý den, manželovi bylo při předoperačním vyšetření zjištěno, že má zvýšenou hodnotu jaterních testů - GGT 4,6 , ALT jen mírně ¨zvýšeno, ostatní jaterní hodnoty v normě. Dostal předepsanou Lagossu, kterou má začít užívat po operaci (koleno) . Chci se zeptat, zda by takto zvýšenou hodnotu může mít na svědomí užívání energetických nápojů, tribulusu a BCAA (tyto doplňky stravy již cca 2 měsíce neužívá, nevíme ale, jaké hodnoty měl přetím a jen hledáme příčinu). Alkohol nepije, nějaké zásadní dietní nedostatky také nejsou, v roce 2006 prodělal zánět slinivky a žlučníku, a operaci žlučníku.
Přestože mu lékařka dietu nedoporučila, zakoupili jsme jaterní čaj a snažíme se upravit stravu, jen se chci zeptat - je vhodnější bílé pečivo nebo celozrnné?Vycházím z diety po operaci žlučníku i po mononukleoze, kterou jsem prodělala já, že se celozrnné pečivo nemá, nyní jsem ale našla odkaz na to, že právě bílá mouka škodí.
Můžou mít zvýšené hodnoty GGT na svědomí zvýšení diastolického tlaku krve? Horní tlak nižší nebo v normě.
Děkuji
MUDr. Táňa Andreasová  |  Basic member  |  Interní lékařství  |  Praha
  • 1599 odpovědí
  • 71 Likes
Dobrý den, GGT zvyšuje obecně hlavně chronický abuzus alkoholu nebo cholestáza - porucha odtoku žluči. Váš přítel je už po operaci žlučníku a alkohol nepije, takže tím to není. Jaterní funkce zhoršují i energetické nápoje, ten tribulus a BCAA nevím co je. Tlak krve vliv nemá. Doporučuji kontrolu jaterních funkcí a event. dovyšetření (laboratorní, sono jater..). Jaterní čaj je vhodný, pečivo spíš celozrnné. Nepít energetické nápoje!
S pozdravem
Doktor ve Vašem okolí