Terapie vysokodávkovaným vitaminem C

Autor:

Vysokodávkovaný vitamín C pomáhá s oxidativním stresem. Nevíte, o co jde? Může ohrožovat i vás...

Fotolia 196205721 Subscription Monthly M

V současné rychlé době je organismus řady lidí ohrožován nežádoucím stavem, který nazýváme oxidativní stres.

Co je oxidativní stres?

 Tento stav může způsobovat řada faktorů jako dlouhodobý stres, duševní a fyzické vyčerpání, znečištění ovzduší, ale také nežádoucí účinky mnoha léků včetně chemoterapie. Jedná se o situaci, kdy v těle vzniká velké množství volných kyslíkových radikálů, které mohou být příčinou velmi závažných chorob.

Léčba a prevence vitamínem C

Vitamin C pomáhá tělu zbavit se těchto látek a má také další pozitivní účinky na organismus. Jde zejména o zlepšení detoxikace cizorodých látek v játrech včetně kancerogenů, podporuje buňky imunitního systému, působí protizánětlivě, zlepšuje funkce mozku a také se podílí na tvorbě kolagenu nutného pro zdravou funkci kloubů a cév.

Léčebný efekt vitamínu C je studován již od 50. let minulého století a proběhly také studie, které tyto pozitivní efekty potvrdily.

Tělo a vitamín C

Vitamín C si tělo nedokáže samo vytvořit a je tedy nutné pravidelně ho dodávat. Nejčastějším zdrojem je potrava, kdy je doporučovaný denní příjem 100 – 200 mg vitamínu C. Pokud je ale organismus zatížen zvýšeným oxidativním stresem, je potřeba vitamínu C mnohem vyšší.

Tyto zvýšené nároky na příjem vitamínu C již, vzhledem k omezenému transportu ve střevě, není možné doplnit z běžné stravy, ale je vhodné podání nitrožilně. V tomto případě je doporučeno aplikovat 7,5 g intravenosně (nitrožilně).

Vitamín C a onkologické onemocnění

U většiny pacientů s onkologickým onemocněním byla ve studiích prokázána snížená hladina vitamínu C v krvi. V současné době se v ČR používá terapie vysokodávkovaným vitamínem C v onkologii zejména v prevenci a terapii nežádoucích účinků chemoterapie a radioterapie (ozařování), k posílení imunitního systému ve smyslu zlepšení protinádorové imunitní odpovědi a ke snížení rizika infekce oslabeného organismu. Zde se používá obvykle dávkování 7,5 g intravenosně 2 – 3x týdně po dobu 4 – 5 týdnů.

Vitamín C je bezpečný

Obecně lze říci, že podání vitamínu C je bezpečné, protože jde o tělu vlastní látku. S opatrností je třeba postupovat jen u pacientů se sníženou funkcí ledvin nebo se sklonem ke tvorbě ledvinných kamenů.

Příprava vitamínu C určenému k nitrožilnímu podání je technicky náročná, roztok musí být zcela očištěn od vedlejších látek, aby nedocházelo k alergickým reakcím. Proto je vždy nutné volit preparát vyrobený v renomované firmě, a pokud možno se vyhnout preparátům z neověřených výroben.

Vitamín C v praxi

"Ve své praxi používám vitamín C již několik let a dosud jsem nezaznamenala žádnou alergickou nebo toxickou reakci. Z mého pohledu jde tedy o velmi bezpečnou léčbu," vysvětluje MUDr. Petra Garnolová.

Pro koho je Vitamín C vhodný

Komu je vhodné vysokodávkovaný vitamin C podat:

  • lidem s vysokou psychickou či fyzickou zátěží (manageři, sportovci, kdokoli v obtížné životní situaci)
  • lidem s opakovanými infekcemi (angíny, chřipky, rýmy, kašle, alergie)
  • lidem s metabolickýcm syndromem (obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka)
  • lidem s revmatickými chorobami s bolestmi kloubů
  • lidem s autoimunitními onemocněními (Crohnova choroba, revmatoidní artritida,..)
  • lidem s nádorovým onemocněním v jakékoli fázi léčby včetně prevence při zvýšené rodinné zátěži

Publikováno: 17.4.2018

Diskuze k tématu