Chřipka? Vitamín C a Paralen za 16 Kč

Každoročně nás takřka s železnou pravidelností postihuje virové onemocnění – chřipka. Způsobů jak s ní bojovat je celá řada, ale ruku na srdce – ne vždy máme úplně jasno, který lék je ten pravý. V lepším případě dáme na doporučené lékaře nebo lékárníka, horší variantou je léčba podle reklamy nebo lákavého obalu. Naší neznalosti pak často využívají farmaceutické firmy, a tak nás chřipka může vyjít na pár korun nebo také na několik set.

chripka2

Často se setkáváme s omylem, že přímo na chřipku lék neexistuje. K dispozici jsou však takzvaná virostatika, která zastavují množení chřipkového viru v organismu. Jedná se například o Tamiflu nebo přípravek Relenza. Tato léčiva jsou však vázána na lékařský předpis a pro vybranou skupinu nemocných jej hradí zdravotní pojišťovna. Jedná se především o osoby se závažným onemocněním, jako je onemocnění srdce, plic, poruchy imunity, nádorové onemocnění apod. Pro tyto pacienty by chřipka mohla znamenat závažné zhoršení zdravotního stavu. V případě zájmu si však virostatika může nechat předepsat kdokoliv, potom však léky plně uhradí.

Daleko častěji k léčbě chřipky sáhneme pro volně prodejné přípravky proti chřipce. Spolehlivě potlačují příznaky chřipky, jako je horečka, bolesti hlavy, kloubů, svalů, ucpaný nos apod., ale vlastní onemocnění neléčí. S tím si musí naše imunita poradit sama. Záleží tedy na nás, kterým z přípravků si hodláme usnadnit období, než náš imunitní systém v boji s viry zvítězí.

Nejčastěji jsou v těchto přípravcích obsaženy následující látky v různých kombinacích:

Paracetamol

Látka snižující horečku a působící proti bolesti, známá jako jednosložkový přípravek Paralen. Dávka paracetamolu se v různých přípravcích velmi liší např. Trigrip 200 mg na dávku, Febrisan 750 mg na dávku. Vhodná dávka paracetamolu pro dospělé je 500 až 1000 mg na jednu dávku.

Kyselina askorbová

Umělý vitamin C, který se přidává z důvodu zvýšené potřeby tohoto vitaminu během infekčních onemocnění. Jeho denní dávka by v době nemoci měla být zvýšena na cca 500 mg. O přínosu umělých vitaminů se stále diskutuje, lépe je hradit jeho potřebu z přírodních zdrojů, zejména zeleniny.

Kofein

Má stimulující účinky podobně jako šálek kávy nebo čaje. Pacient se pak cítí lépe, je však otázkou, zda je stimulace v průběhu nemoci žádoucí. Zdánlivý pocit čilosti může vést k předčasnému ukončení léčby a různým aktivitám v době, kdy by pacient měl ještě ležet a odpočívat.

Fenylefrin (případně pseudoefedrin)

Patří ke skupině sympatomimetik, které snižují překrvení a otok nosní sliznice, čímž uvolňují ucpaný nos. Udává se, že tyto přípravky, na rozdíl od lokálně aplikovaných nosních kapek, nepůsobí následné zduření sliznic a jsou tedy při dlouhodobějším podávání bezpečnější.  Podobný účinek na sliznice mají i některá antihistaminika např. chlorphenamin. Léky obou skupin jsou určeny pouze pro dospělé a děti starší 12 let. Kombinované přípravky s obsahem těchto látek by tedy mladším dětem neměly být podávány.  Dlouhodobé podávání celkových sympatomimetik není doporučováno, protože může vést ke zvýšení krevního tlaku, bušení srdce, tzv. suché (atrofické) rýmě a u citlivých osob ke vzniku návyku. Není proto vhodné tato léčiva podávat déle než jeden týden. Pořídit léčivo obsahující pseudoefedrin jde pouze na lékařský předpis nebo si lékárník zapisuje jméno kupujícího.

Všechny jmenované látky, krom toho, že nám přinášejí úlevu, mohou působit i široké spektrum nežádoucích účinků. Kromě účinných látek obsahují preparáty také umělá sladidla, barviva a aromata, o jejichž vlivu na lidský organismus se stále spekuluje. Také finanční stránka užívání volně prodejných přípravků proti chřipce není zanedbatelná. Cena kombinovaných preparátů se pohybuje řádově v rozmezí 80-200 Kč dle velikosti balení, zatímco 10 tablet obyčejného Paralenu lze pořídit v ceně okolo 16 Kč, nosní kapky lze zakoupit za cenu cca 50 Kč. Těmito dvěma přípravky lze případně drahý kombinovaný preparát nahradit.

To potvrzuje i lékárnice Renata Hovorková „Reakce na komplexní přípravky proti příznakům chřipky jsou individuální. Někomu mohou pomoci, někomu ne. Obecně se dá však říci, že pokud nemocný užívá v průběhu dne potřebnou dávku obyčejného paracetamolu, docílí úlevy od chřipkového onemocnění také a za mnohem méně peněz.“

Volně prodejné přípravky proti chřipkovitým příznakům mají své opodstatnění v určitých životních situacích, kdy potřebujeme z nějakého důvodu rychle potlačit příznaky. Měly by být užívány spíše výjimečně a co možná nejkratší dobu. Nemělo by se stát pravidlem, že nemocný chřipkou si koupí např. Coldrex, potlačí příznaky a dál chodí do zaměstnání a funguje na plný výkon. Nejenže šíří nákazu na ostatní, ale škodí zejména sám sobě. Nemoc by vždy měla být impulzem k zastavení, odpočinutí, řádnému doléčení nejlépe doma v posteli s horkým čajem a potnými kúrami.

„Léky proti bolesti  (Paralen, Acylyprin, Ibalgin) bychom měli užívat pouze v případě větších bolestí, horečku tlumit až při vzestupu tělesné teploty nad 38 ºC, snažit se využívat fyzikální metody srážení horečky (zábaly, vlažná sprcha). Je vhodné využívat možnosti fytoterapie (bylinná léčba), homeopatie a alternativní medicíny, zvláště u dětí. Z léčivých rostlin pomáhají rostlinné přípravky obsahující echinaceu, čaje s lípou, jitrocelem, mateřídouškou, podbělem, diviznou, jablečníkem a proskurníkem lékařským  ve formě bylinných sirupů nebo čajových směsí.  Neléčená přechozená viróza může mít i vážné následky a komplikace např. v podobě  zánětu plic či zánětu srdečního svalu, nasedající bakteriální infekce apod.“ Dodává MUDr. Jaroslava Marková

Přípravek          

Balení  

Firma

Cena

Složení - účinné látky

Užívání  

Paralen - Hot Drink

6 sáčků

Zentiva

92,-

Paracetamolum 650 mg a phenylephrini hydrochloridum 10 mg v 1 sáčku.

1 sáček 4x denně

Humex - cold

16 tobolek

Urgo

83,-

Paracetamolum 500 mg, chlorpheenamini hydrogenomaleas 4mg v 1 tobolce

3 - 4 tobolky denně

Coldrex - horký nápoj

5 sáčků

GlaxoSmithKline

93,-

Paracetamolum 750 mg, Phenylephrini hydrochloridum 10 mg, Acidum ascorbicum (vitamin C) 60 mg v 1 sáčku.

1 sáček 4x denně

Ferbrisan - šumivý prášek

6 sáčků

Nycomed Pharma

96,-

Paracetamolum 750 mg, Acidum ascorbicum 60 mg, Phenylephrini hydrochloridum 10 mg v 1 sáčku

1 sáček 4x denně

Trigrip

20 tobolek

Walmark

92,-

Paracetamolum 200 mg, Acidum ascorbicum 150 mg, Coffeinum 25 mg, Chlorphenamini hydrogenomaleas 2,5 mg v jedné tobolce

2 tobolky 3x denně

Paralen 500

10 tablet

Zentiva

15,-

Paracetamolum 500 mg v 1 tabletě.

4 - 8 tablet denně

Publikováno: 13.10.2011

Diskuze k tématu

Doktor ve Vašem okolí