Chřipka nebo nachlazení?

Autor:

Zimní období, kdy se střídají vysoké a nízké teploty jsou typické pro chřipkové epidemie. Co tedy vůbec ona chřipka je? Jak na ni?

Můžeme říci, že se jedná spíše o sezónní nemoc, která propuká hlavně v období od podzimu do jara. V zimním období se lidé více potkávají, dochází k častějším kontaktům v uzavřených prostorech a vše navíc podporuje nedostatek sluníčka a tolik tak potřebného vitamínu D.

Chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest, které se přenáší buďto vzduchem, ale také dotekem (především prostřednictvím předmětů jako je např. klika u dveří). Inkubační doba je několik hodin až 3 dny a hlavními příznaky jsou horkost střídaná zimnicí, únava, bolest hlavy a svalů, suchý kaše a vše doprovázeno horečkou.

Nepleťte si ale chřipku s klasickým nachlazením! Při nachlazení jsou teploty nižší, celková únava je menší bez bolesti kloubů a svalů, a spíše převažuje bolest v krku.

  chripka2

Jít ihned k lékaři? Možná vás to překvapí, ale není to nutné, když se cítíte na umření. Pomáhá dostatečný pitný režim a především KLID, jak tělesný tak psychický. Pokud máte ucpané dutiny, uvolňujte pomocí čaje s medem nebo zázvorem a další různé bylinkové čaje. Pokud nenastanou komplikace, hlavní příznaky odezní do 4 dnů, únava a slabost však může přetrvávat déle.

 Nedodržení klidového režimu může vézt ke zhoršení stavu a následným komplikacím! Proto nepodceňujte odpočinek!

 Očkovat se či neočkovat? Je to vůbec k něčemu?

Očkování pomáhá zejména těm lidem, kteří se léčí po významném plicním či srdečním onemocnění (např. astma, bronchiale, ischematická choroba srdeční). Dle studí dosahuje očkování proti chřipce v České republice významného efektu a lze jej u rizikových pacientů a seniorů nad 60-65 let jen doporučit.

 

MUDr. Jan Pataky – MOJE AMBULANCE a.s., pobočka Ostrava - Centrum

Publikováno: 17.2.2016

Diskuze k tématu

Doktor ve Vašem okolí