Jste připraveni na sezónu klíšťat?

Autor:

Sezóna klíšťat začíná každým rokem vždy trochu jinak. Avšak přibližně od března bychom měli začít být ostražití, protože již časně zjara můžeme pod oděvem nachytat první přisáté klíště.

Riziko nákazy klíšťovou encefalitidou se v posledních letech prudce zvyšuje, kromě narůstajícího počtu nakažených klíšťat v původních endemických oblastech vznikají také úplně nová ohniska infekce jako Norsko a Švédsko. Infikovaná klíšťata se vyskytují po celé České republice, mezi nejvíce rizikové oblasti patří: jižní Čechy, podhůří Šumavy, okolí Prahy, Bruntálu a Brna, Plzeňsko, Opavsko a Podyjí.

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění virového původu postihující mozek a mozkové blány. Má obvykle dvoufázový průběh - nejdříve se objevují bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže samy odezní. Poté zpravidla následuje období 1 až 2 týdnů bez příznaků. U některých pacientů může nemoc touto fází skončit a dojít k úplnému uzdravení. Druhá fáze onemocnění se uvede nástupem krutých bolestí hlavy, které jsou provázeny horečkami. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Mezi trvalé následky patří například obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese.

Očkování – jediná účinná obrana

Nejúčinnější prevencí je očkování. Očkovat lze po celý rok, tedy nejen před začátkem klíšťové sezóny a to dospělé a děti starší jednoho roku. Klasické vakcinační schéma se sestává ze tří dávek, zrychlené (používané v teplých měsících) ze čtyř. V teplých měsících je první dávka aplikována okamžitě, druhá 7. den, třetí 21. den a čtvrtá dávka za 12–18 měsíců. V chladných měsících se pouze prodlouží interval mezi podáním 1. a 2. dávky na 1–3 měsíce a třetí dávka je aplikována po 9-12 měsících. V obou případech následuje první přeočkování po třech letech a další jsou aplikována v intervalech 3–5 let. Účinnost očkování nastává po druhé dávce a čtrnácti dnech.

Podrobnější informace vám sdělí ošetřující lékař nebo LINKA SANTÉ 1212, linka@sante.cz, www.sante.cz.

Publikováno: 12.4.2011

Doktor ve Vašem okolí