Chřipka je akutní virové onemocnění dýchacích cest, jež je doprovázeno únavou, bolestmi svalů, kloubů, teplotou, rýmou a kašlem. V některých případech se může objevit zduřelá sliznice nosu a její krvácení.

Každý živočich má já jiné povrchové receptory dýchacích cest, proto některé druhy chřipkových virů mohou napadnout jen člověka a některé jen ptáky, některé člověka i prasata.

 

Ptačí chřipka H5N1

Virus ptačí chřipky byl až do roku 2008 vypozorován pouze ve vztahu přenosu z ptáka na člověka a to při těsném kontaktu. Později byl zaznamenán přenos zmutovaného viru ptačí chřipky z člověka na člověka v Pákistánu.

 

Prasečí – mexická chřipka A/H1N1

Virus prasečí chřipky způsobuje infekční onemocnění především u prasat. Tohoto viru existuje několik podtypů a je schopen se neustále měnit stejně tak jako virus, jež vyvolává chřipku u člověka. Virus byl dříve přenosný pouze z prasete na člověka, později se objevily případy přenosu viru z člověka na člověka a to již v jiném podtypu H1N1. První případy byly zaznamenány na jihu Spojených států amerických a v Mexiku, z čehož vznikl původní název „Mexická chřipka“.

Nakažení virem H1N1 je doprovázeno stejnými příznaky jako nakažení klasickou chřipkou. V častém případě je ale onemocnění doprovázeno zvracením, průjmem a plicními komplikacemi – zápalem plic, selháním respiračního systému, úmrtím.

 

Léčba a prevence chřipky

Prevencí proti chřipce je očkování. Do dvou týdnů po aplikaci očkovací látky se vytvoří dostatečné množství protilátek, jejichž množství přibližně po půl roce klesá.

Vakcíny proti klasické chřipce: FLUARIX, VAXIGRIP, BEGRIVAC, INFLUVAC, FLUAD

Vakcíny proti prasečí chřipce: DALRONRIX, CELVAPAN

TAMIFLU: je vhodný jak k prevenci, tak k léčba. Po prvních příznacích je aplikace nutná do 48 hodin.

 

 

 

Aktualizováno: 24.11.2009

Chřipka - Novinky

Chřipka útočí - braňte se!

I přes zprávy o průběhu chřipkové epidemie považuje řada z nás chřipku za banální onemocnění. A přitom může být provázena...

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí