Hepatitidě A se také přezdívá „nemoc špinavých rukou“, protože se přenáší fekálně – orální cestou. Často probíhá bez příznaků, někdy se zvýšenou teplotou, zvracením, nechutenstvím, nevolností a ikterem.

Hepatitida A je onemocnění, které se vyskytuje především ve zhoršených hygienických podmínkách. V České republice proběhla poslední významnější epidemie v roce 2008. Pacient s hepatitidou A většinou dosáhne plného uzdravení, do chronicity nepřechází.

Původce hepatitidy A

Hepatitidu A způsobuje virus z čeledi Picornaviridae (rod Hepatovirus), který patří mezi RNA viry. To znamená, že jeho genetická informace je zapsána v ribonukleové kyselině. Tento virus je velmi odolný proti vnějším podmínkám. Vydrží až 60 stupňů Celsia, nevadí mu ani kyselé prostředí (např. v žaludku). Zničíte ho ale např. pomocí dezinfekce s obsahem chloru. V porovnání k ostatním vyvolavatelům virových hepatitid jde o velikostí nejmenší virus, měří 27-32 nm.

Šíření a výskyt

Virus hepatitidy A se šíří především fekálně-orální cestou, proto se mu také říká „nemoc špinavých rukou“. Někdy se také přenáší pomocí kontaminované vody a potravin. Vzácný je přenos krevní cestou. Inkubační doba nemoci je 15-50 dní, s průměrem kolem 1 měsíce. U nás se občas vyskytnou lokální epidemie, jako tomu bylo např. v roce 2008. Většinou jsou vázány na kolektivy s horšími hygienickými podmínkami (narkomani). Mohou se ale objevit také mezi dětmi ve školách. Obecně ale patříme mezi země s nízkým výskytem tohoto onemocnění. Větším rizikem pro nákazu hepatitidou A je cestování. Nejlépe se jí daří na Blízkém východě, v Africe, některých částech Jižní Ameriky a také v oblíbené jihovýchodní Asii.

Jak se onemocnění projevuje

Na konci inkubační doby se objeví příznaky, které mohou připomínat chřipkovité onemocnění. To zahrnuje subfebrilie, únavu, bolesti kloubů, svalů a hlavy. Přidávají se také obtíže vázané na trávicí ústrojí. Mezi ty patří nechutenství, pocity nevolnosti, ale také zvracení. U dětí mohou být příznaky mnohem mírnější. Někdy se objevuje také tmavá moč a světlá stolice. Za několik dnů po těchto příznacích přichází samotné zežloutnutí neboli ikterus. To je dáno zvýšením krevní hladiny látky zvané bilirubin, kterou metabolizují játra. Někdy se slabší ikterus přehlédne, protože se vyskytuje jen na očním bělmu a patře, zvláště při špatném osvětlení není snadné jej odhalit. Při vyšších hladinách bilirubinu se objevuje také žluté zabarvení kůže.

Diagnostika onemocnění

Virus se již před koncem inkubační doby dá pomocí některých metod zjistit ve stolici. Ke stanovení akutní infekce virem hepatitidy A z krevního séra se využívá detekce protilátek proti tomuto viru ve třídě IgM. Ty jsou zjistitelné ještě asi půl roku po prodělaném onemocnění. Ty se později mění na protilátky typu IgG, které zůstávají doživotně jako marker toho, že pacient měl hepatitidu A. Onemocnění také provází zvýšení jaterních enzymů.

Léčba

Hepatitida A se léčí symptomaticky. To znamená, že se především podporuje organismus, aby se s tímto onemocněním vyrovnal. Důležitý je klidový režim a dodržování diety. Tato nemoc vyžaduje izolaci na infekčním oddělení a podléhá hlášení. Co se týče diety, ta se nejdříve zaměřuje na sacharidy (pečivo, kaše, čaj atd.), později se mohou přidat i bílkoviny. Nejdůležitější ale je vyhnout se smaženému a kořeněnému jídlu a hlavně přísný zákaz alkoholu. Vhodné je libové maso, nízkotučné mléčné výrobky a také třeba kompoty. U lidí, kteří se setkali s nemocným hepatitidou A, se také uplatňuje postexpoziční profylaxe. Buď se podává standardní očkovací látka nebo lidský imunoglobulin. Ten se využívá především u rizikových skupin (malé děti, staří lidé, chronicky nemocní, poruchy imunitního systému).

Prevence

Proti hepatitidě A existuje očkování. Dá se pořídit na lékařský předpis a dostupné je také v kombinaci s očkovací látkou proti hepatitidě B. Slouží k aktivní imunizaci. To znamená, že se do těla dostane inaktivovaný virus a ono samo si proti němu vytvoří protilátky, které spolehlivě chrání před infekcí. Farmaceutické firmy udávají na příbalových letácích trvání ochrany asi 20 let. Cena jedné dávky se pohybuje okolo 1000 Kč, pro děti je o něco levnější. Potřeba jsou dvě dávky. Kombinovaná vakcína proti hepatitidě A+B se podává ve dvou nebo třech dávkách a je o pár set dražší.

Komplikace hepatitidy A

Jaterní selhání (fulminantní forma onemocnění) je u tohoto onemocnění poměrně vzácná. 99% pacientů dosáhne úplného uzdravení. Totéž tedy platí i o úmrtnosti na hepatitidu A. Přechod do chronicity, který je u jiných typů hepatitid častý, se zde příliš nevyskytuje. K cirhóze a poškození jaterních funkcí může dojít hlavně v souvislosti s těžkým průběhem onemocnění.

Hepatitida A a těhotenství

Očkování proti hepatitidě A v době těhotenství a kojení je možné, přesto výrobci vakcín doporučují být velmi obezřetný a očkovat jen tehdy, převažují-li rizika očkování nad riziky onemocnění. Těhotné ženy se běžně na hepatitidu A netestují. Průběh případné infekce by se ale neměl lišit od průběhu onemocnění u pacientů mimo graviditu. Zatím nebyl prokázán vertikální přenos hepatitidy A (na dítě v děloze).

 

 

Aktualizováno: 2.6.2010

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.

Hepatitida A - Novinky

Doktor ve Vašem okolí