Ptačí chřipka

Virus ptačí chřipky se primárně vyskytuje u ptáků, někdy u vepřů. Na člověka se přenáší nejčastěji v oblastech, kde dochází ke kontaktu lidí s drůbeží. Dosud není objeven jednoznačný mechanismus přenosu. Ptačí chřipka je těžké onemocnění, které často končí orgánovým selháním.

Bylo prokázáno že přenos virus ptačí chřipky se také přenáší z ptáků na člověka prostřednictvím ptačího trusu, jež obsahuje velké množství virových částic. Přenos viru ale není jednoduchý a nejčastěji tedy dochází k přenosu viru pouze mezi ptáky. Viry ptačí chřipky nejsou uzpůsobeny pro vstup do lidských buněk. Přenos z ptáka na člověka je tedy extrémně vzácný. Při dodržování základních hygienických pravidel se riziko přenosu sníží na minimum.

Aktualizováno: 30.11.2009

Jste odborníkem pro tento výkon? Staňte se autorem popisu tohoto zákroku! Návštěvníci portálu hledající tento výkon Vás uvidí jako autora textu, odborníka pro tuto oblast. Pacienti se s důvěrou obracejí pro konzultaci spíše na lékaře, které vnímají jako experty právě na problém, který je trápí. Chcete se stát autorem? Kontaktujte nás ještě dnes! Ukázka a podmínky účasti na autorských textech.
Doktor ve Vašem okolí